V jednotlivých nemocnicích, kde pohotovost funguje, ji platí krajský úřad MS kraje. Právě s jeho náměstkem se zástupci města dohodli na změně podmínek.
"Protože to nešlo vyřešit dodatkem smlouvy, protože zakázka byla vysoutěžena, tak jediným řešením bylo vyhlásit zakázku novou. Ale tomu musí předcházet krok, aby jeden z účastníků smlouvy smluvní vztah vypověděl. Takže Městská nemocnice Ostrava po předchozí dohodě s MS krajem tu smlouvu vypověděla. Běží tam od 1. března tříměsíční výpovědní lhůta s tím, že Moravskoslezský kraj tu zakázku vypíše znovu a my jako městská nemocnice znovu budeme usilovat o získání této veřejné zakázky," vysvětluje náměstek primátora Michal Mariánek (Ostravak).
Poskytování pohotovosti není ohroženo, nemocnice ale z praktických důvodů změní její pohotovostní hodiny pro dospělé. "V celém kraji to funguje tak, že pohotovost je od 17 do 22 hodin. U nás to bylo od 17 hodin do 5 hodin rána. A vlastně kraj to chce společně s námi sjednotit na jednotnou dobu, a to od 17 do 22 hodin. Důvodů je několik. Kromě ekonomického hlediska to praktické je, že my si vedeme statistiky a v nočních hodinách na tu pohotovost dorazí v průměru 4 pacienti a z toho 2 chtějí třeba jen recept. Z tohoto hlediska je to také neefektivní i kvůli držení zaměstnanců, jsou tam mzdové náklady. Jsme toho názoru, že v Ostravě jsou tři nemocnice, které mají urgentní příjem a pokud se někdo cítí ohrožený na zdraví, tak tam může svou situaci řešit," dodává Michal Mariánek.
Provozní hodiny pohotovosti pro děti, stejně jako zubní pohotovosti, zůstanou beze změny. Pokud Městská nemocnice Ostrava zvítězí v tendru kraje, smlouva s novými podmínkami začne běžet od června.