Korunovační klenoty v Ostravském muzeu si připisují velký úspěch - výstavu navštívilo dohromady přes čtyřiadvacet tisíc lidí. Poslední den jich najednou přišlo 1317. O podobný úspěch se teď bude ucházet nová výstava - v mnoha ohledech je opět unikátní.
"Má šest částí, v některých jsou opravdu věci, které člověk normálně nemůže vidět," spokojeně říká Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea. K vidění je například závěť olomouckého biskupa Bruna, který se chystal do Litvy a v popisu cesty poprvé zmínil Ostravu jako město. Lidé mohou vidět i Kodex dražický.
"Dalším zajímavým dokumentem je pergamenová listina, která je výrazně menší, ale z našeho pohledu velmi důležitá, protože v roce 1426 už dokládá existenci městské kanceláře. Tento dokument je totiž pečetěný městskou pečetí, na které již je znak, jak ho známe dnes, s koněm," vysvětluje ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová.
"Jsou tady i takové věci, které se týkají běžného života ve středověké Ostravě, ale vždycky jsou vystaveny jen při určitých příležitostech. Ty, co uvidíte, tak ty třeba ještě vystavovány nebyly," dodává Jiřina Kábrtová.
Interaktivním způsobem je vystaven ojedinělý ostravský nález - kel mamuta. Muzejníci nezapomněli ani na Petřkovickou Venuši, jejíž originál do Ostravy přijede v červnu.
"Budeme ukazovat veřejnosti i její "sestřičku", která je podstatně hůř zachována, ale pořád ženské postavy má. Jsem ráda, že se na ni nezapomnělo," vysvětluje Jiřina Kábrtová.
"Je tu skutečně spousta věcí a pevně věřím, že výstava bude opět mimořádně úspěšná, stejně jako byl její předchůdce," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).
Kromě výstavy postupují i další aktivity související se 750. výročím, mezi nimi bude i několik historických knih nebo plánovaný jarmark. Výstava Nevídaná Ostrava by měla končit druhého července, do té doby ji můžete navštívit během pracovních dnů i o víkendu.