Světový unikát s českým patentem v Ostravě. Takto se bez nadsázky dá nazvat speciální absorbér pokrytý živými rostlinami. Jan Eisenreich se jeho vývojem zabývá už deset let.
"To, co tady vidíte, tak to je všechno recyklát. Jsou to semleté automobilní textilie, sedačky, různé filtry a podobně. To, co dnes končí někde na skládce nebo ve spalovně, zrecyklujeme a uděláme z toho tento sandwich," vysvětluje autor technického řešení.
"Jednak absorbuje hluk, který způsobují projíždějící tramvaje, současně pomáhá lapat prach a do třetice přispívá k lepší absorbci vody v krajině i ke zestetičnění prostředí, kudy trať prochází," dodává Lukáš Semerák, radní Ostravy.
Ostrava bude mít speciální absorbér jako první město v republice, na Frýdlantských mostech bude v úseku dlouhém 145 metrů.
"Dbali jsme také samozřejmě na to, aby tyto rostliny byly odolné vůči posypové soli. To byla častá chyba, že se v Ostravě sadily stromy prudce alergické na sůl. Absorbér je současně vyšlechtěný tak, aby respektoval klimatické podmínky Ostravy. Nepřivážíme tady žádné experimenty z Lisabonu nebo ze Středomoří, my prostě víme, v jakém žijeme klimatickém pásmu a tomu je tato věc uzpůsobena," uzavírá Lukáš Semerák.
Na některých místech je možné použít i jednoduchou protihlukovou bariéru, která zároveň přispívá k bezpečnosti provozu. Magistrát má v případě dobrých výsledků na další užití absorbérů ve městě předjednánu dotaci ministerstva životního prostředí.