Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská zoo loni opět trhla rekord v návštěvnosti a odchovala i vzácná mláďata

Ostrava-město |

Rekordní návštěvnost, vzácná a raritní mláďata, nové druhy zvířat, zprovoznění parkovacího domu, zapojení do záchrany ohrožených rostlin, podpora pěti nových ochranářských projektů, ale také nové logo a celá vizuální identita – to je jen stručný výčet významných událostí, které v loňském roce zaznamenala ostravská zoologická zahrada.

Rekordní návštěvnost

V roce 2022 poprvé překonala Zoo Ostrava v počtu návštěvníků hranici 600 000. V loňském roce se to podařilo podruhé. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Celková roční návštěvnost dokonce dosáhla dalšího rekordu v historii zoo – 612 455. Několik rekordů padlo i během roku, například i v lednu (13 955) a v prosinci (19 847). Nejvíce lidí pak přišlo do zoo v červenci (106 825)."

Nová vizuální identita

Logo s hrochem protnutým akácií jako symbol propojení zoologie a botaniky používala zoo téměř 20 let, což je dlouhá doba, během které se mnohé změnilo, proto se zoo rozhodla změnit i své logo a celou vizuální identitu. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Předlohou pro nový vizuální styl se stala rozmanitost a pestrost přírody. Podmínkou pak bylo zachování hrocha, coby „erbovního“ zvířete Zoo Ostrava a propojení s botanickým parkem. Inspirací byly nezaměnitelné a originální vzory srstí a peří zvířat v kombinaci s pestrou paletou barev, kterou lze v areálu zoo vidět. Ztvárnění loga z lístků rostlin symbolizuje komplexnost přírody. Některé prvky jsou již realizovány v nové podobě (plakáty, vybrané tiskoviny či propagační materiály), ale s ohledem na množství například informačních cedulek a panelů bude jejich výměna probíhat postupně i v následujícím období."

Chov zvířat v roce 2023

Na konci roku 2023 chovala Zoo Ostrava 6 592 jedinců v 452 druzích.

Mláďata

V loňském roce se podařilo odchovat 2 146 mláďat napříč všemi skupinami živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců a plazů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pravidelně se v zoo množí oba chované druhy damanů – v loňském roce se narodili tři damani stromoví (Dendrohyrax arboreus) a dva damani pralesní (Dendrohyrax dorsalis). Díky osmi mláďatům onagerů (Equus hemionus onager) je ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stále největším stádem chovaným v lidské péči na světě. U primátů se narodilo druhé mládě kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus), dále komby Garnettovy (Otolemur garnettii) nebo dvojčata u outloňů malých (Nycticebus pygmaeus). U jelenů byla mláďata například u vzácných barasing (Rucervus duvaucelii) a dále u jelenů milu (Elaphurus davidianus), kteří byli ve své domovině vyhubeni před více než 100 lety a přežívají jen díky chovům v zoologických zahradách a dalších chovných centrech. Dále se podařilo odchovat dvojčata pandy červené (Ailurus fulgens fulgens) a mládě u vyder malých (Aonyx cinereus) a binturongů (Arctictis binturong)."

Řada zajímavých odchovů se zdařila i u ptáků.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Jednalo se například o tyto taxony: morčák šupinatý (Mergus squamatus), kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata), alexandr čínský (Psittacula derbiana), ara arakanga (Ara macao macao), bažant paví (Polyplectron bicalcaratum), čejka australská (Vanellus miles), ibis šedokřídlý (Theristicus melanopis), lorikul modrotemenný (Loriculus galgulus), sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) nebo sup mrchožravý (Neophron percnopterus percnopterus)."

Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytuje zoo pro posílení divokých populací. V roce 2023 pro vypuštění do volné přírody bezplatně poskytla celkem 16 mladých jedinců.

  • 8 sov pálených (Tyto alba guttata) – vypuštěny v ČR
  • 2 sýčky obecné (Athene noctua noctua) – vypuštěni v ČR
  • 5 puštíků bělavých (Strix uralensis macroura) – vypuštěni v Rakousku
  • 1 orlosup bradatý (Gypaetus barbatus barbatus) – vypuštěn ve Francii

Spolu se zprovozněním dvou významných chovatelsko-expozičních zařízení nazvaných Vadtha ni – Chrám gibonů a pavilon Wanderu, z roku 2022, zoo v loňském roce poprvé úspěšně odchovala dva druhy plazů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Kriticky ohrožené krokodýlovce čínské (Shinisaurus crocodilurus vietnamensis) a hroznýšky skvrnité (Gongylophis conicus). Mezi další úspěšné prvoodchovy patří i dva jeřábi bělošíjí (Grus vipio), užovky linkované (Boaedon lineatus) a krajty zelené (Morelia viridis). Po dlouhé přestávce se nám podařilo odchovat mláďata krajty písmenkové (Python sebae) i mládě čáji obojkové (Chauna torquata) podložené od páru ze Zoo Olomouc. Navázali jsme také na úspěchy v odchovu želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii) a kuor amboinských (Cuora amboinensis). Z ryb patří mezi významné odchovy ohrožená medaka Eversova (Oryzias eversi) i unikátní odchov druhé generace sekernatky dlouhoploutvé (Thoracocharax stellatus)."

Nové druhy

Mezi nové druhy pořízené v roce 2023 patří například trio kriticky ohrožených lemurů širokonosých (Prolemur simus), pár vzácně chovaných kočkodanů Hamlynových (Cercopitheus hamlyni) a pár silně ohrožených kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum). Získali jsme i několik druhů kriticky ohrožených sulaweských vodních plžů rodu Tylomelania, v jejichž chovu je Zoo Ostrava průkopníkem.

Transporty 

V květnu loňského roku přivezli do Ostravy ze Zoo Sofia mezi skupinu makaků lvích (Macaca silenus) nového chovného samce. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "S jedenácti samicemi se rychle sžil a brzy po začlenění do skupiny se s většinou samic pářil. V letošním roce tak očekáváme narození několika mláďat. Na doporučení koordinátora EEP jsme také rozšířili stádo žiraf Rothschildových (Giraffa camelopardalis rothschildi) o dvě mladé samice. Přivezeny byly z holandského Safariparku v Beekse Bergenu."

Už tři sezóny se mohou zajímavým způsobem transportovat i návštěvníci.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pro cestu do zoo mohli opět využít atraktivní dvoupodlažní autobusy, které propojily zoo a dvě nejlidnatější části Ostravy – Porubu a Ostravu-Jih. Další možností zvolit atraktivní dopravu do zoo měli příznivci jízdy vlakem pohornickou krajinou – druhým rokem přivážela vlaková souprava cestující z Českého Těšína na zastávku kousek od zoo."

      Stavby

      Největší stavbou roku 2023 byl parkovací dům, jehož výstavba byla zahájena v roce předcházejícím. Do provozu byl uveden začátkem června a motorizovaným návštěvníkům zoo přinesl bezmála 200 nových parkovacích míst.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Tím se výrazně zlepšila možnost pohodlně zaparkovat v bezprostřední blízkosti vstupu do zoologické zahrady. Parkovací dům je dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše, vystavěn byl mezi stávajícím horním (P2) a dolním parkovištěm (P3). Stavba si vyžádala náklady ve výši bezmála 140 milionů korun bez DPH, investorem bylo statutární město Ostrava, zřizovatel a majitel Zoo Ostrava."

      V rámci projektu bylo mimo jiné upraveno i parkoviště P3, které získalo nový asfaltový povrch a bylo opatřeno vodorovným dopravním značením.

      Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Nejen kvůli jeho úpravě, ale po celou dobu výstavby parkovacího domu muselo být toto parkoviště uzavřené, což přineslo komplikace zejména během hlavní návštěvnické sezóny. Ve spolupráci s městem Ostrava, městskou částí Slezská Ostrava, Městskou policií Ostrava a dalšími partnery se ale podařilo zajistit dostatek náhradních parkovacích ploch, které dokonce pojaly ještě více aut než dočasně uzavřené parkoviště."

      Další stavby

      Stavební ruch vládl také uvnitř areálu zoo. Pokračovala závěrečná etapa projektu Elektrifikace areálu zoologické zahrady, která přispěje k dalšímu rozvoji zoo a tolik potřebné infrastruktury. Etapa byla zaměřená na slaboproudé rozvody (interaktivní kiosky, kamerový systém, měření a regulace, ozvučení, internetové přípojky a další telekomunikační rozvody) a jejich vzájemné propojení do sítě. Předpokládané ukončení prací je v první polovině roku 2024. V roce 2023 započaly také práce na rekonstrukci expoziční části interiéru zadní části pavilonu Tanganika. 

      Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Vnitřní prostory, které v dávné minulosti sloužily pro chov slona a nosorožců a pro tato zvířata byla již zcela nevhodné, nabídnou důstojné podmínky pro chov podstatně menších druhů zvířat. Nově se zde budeme věnovat chovu prasat savanových (Phacochoerus africanus) společně s mangustami žíhanými (Mungos mungo). Předpokládaný termín dokončení je jaro 2024. Dokončen byl projekt odbahnění rybníku u pavilonu slonů. Tato investiční akce zahrnovala opravu hráze a přepadu rybníku, dále došlo k rozsáhlému odbahnění, ke zvětšení ostrova pro lemury a k vytvoření litorální zóny pro volně žijící vodní živočichy, například pro naše ryby a obojživelníky. Opravili jsme a vydekorovali ostrovy, které v budoucnu budou společně s částí rybníka sloužit pro chov pelikánů."

      V závěru roku probíhaly větší a velké opravy a rekonstrukce různého druhu v celém areálu zoo.

      Ochrana přírody

      Kromě dlouhodobě realizovaných ochranářských aktivit probíhaly v Zoo Ostrava intenzivní přípravy na mezinárodní konferenci EAZA Conservation Forum 2024, která se v Ostravě uskuteční ve dnech 4. až 8. června 2024. Tato významná ochranářská akce se bude v České republice konat vůbec poprvé a zoo na ní jako hostitelská instituce bude prezentovat aktivity na záchranu nejohroženějších druhů. 

      Vedle mezinárodních záchovných programů probíhajících v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami podpořila zoo i díky podpoře zřizovatele statutárního města Ostrava záchranné projekty, které jsou realizovány přímo v místech výskytu daných druhů:

      • Tři koruny ze vstupu
        Prostřednictvím tohoto programu jsou do podpory ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci zoo. V loňském roce bylo podpořeno celkem 20 vybraných ochranářských projektů, což je doposud největší počet. Do různých míst světa putovala také historicky nejvyšší částka – 1 810 000 Kč. Tyto projekty jsou realizované v místech přirozeného výskytu zvířat v různých koutech světa, dva z nich také v České republice.
      • Běh Zoo Ostrava pro korály
        Ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice se uskutečnil 7. ročník charitativního běhu Zoo Ostrava, jehož výtěžek ve výši 231 tisíc korun tentokrát podpořil neziskovou organizaci Vesna Panglao Conservation, jejímž hlavním cílem je chránit pobřežní korálové útesy ostrova Panglao u Boholu na Filipínách.
      • Biodiverzita v zoo
        Ochrana přírody probíhala i přímo v areálu zoologické zahrady. Byla například obnovena přirozená louka, vysazeny další plodonosné keře pro volně žijící ptáky, bylo vybudováno vhodné místo pro ještěrky, vyčištěny stávající tůně a realizováno mnoho dalších opatření směřujících ke zvýšení biodiverzity areálu.

      Vzdělávání a osvěta v zoo

      Během roku realizovali pracovníci výukového centra zoo přes 750 výukových programů pro bezmála 8 500 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky a uspořádali tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol. 

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Začátkem října se uskutečnil již 17. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“. Šestým rokem byla zoo zapojena do projektu Moravskoslezského kraje „OKAP“ (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání). V rámci něj v zoo probíhaly speciální výukové programy pro žáky středních technických škol. Široká veřejnost se měla možnost zúčastnit řady doprovodných akcí, přednášek, speciálních prohlídek, komentovaných setkání a dalších aktivit, které zoo v průběhu celého roku nabízí. Několik akcí a výukových programů proběhlo opět i v polském a ukrajinském jazyce. Podstatnou část výše popsaných aktivit realizovali pracovníci výukového centra za finanční podpory Moravskoslezského kraje."

      Další významné události

      Během roku se v zoo uskutečnilo mnoho dalších akcí a aktivit. Na podzim 2023 zoo například hostila mezinárodní odborný seminář CITES Expert Workshop V4 + Austria – k problematice záchranných center CITES pořádaný Ministerstvem životního prostředí ČR, nově ustanovenou Komisi zahradnickou při Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), kterou koordinuje Zoo Ostrava, či setkání členů České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC). Pracovníci zoo se rovněž zúčastnili mezinárodních konferencí, odborných setkání a dalších akcí, na nichž většinou aktivně vystoupili s příspěvky a přednáškami. Pokračovala stále se rozvíjející spolupráce s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity, se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky, Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, Českou koalicí pro ochranu biodiverzity, partnerskými zoologickými a botanickými zahradami a dalšími institucemi. Zoo zaznamenala také obrovský zájem dobrovolníků o nezištnou pomoc.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Děkujeme všem za podporu a pomoc – dárcům, dobrovolníkům, statutárnímu městu Ostrava a dalším partnerským organizacím a institucím. V roce 2024 Vám přejeme štěstí, pohodu a hlavně pevné zdraví."
      Nahlásit chybu


      K tématu

      Ostravská zoo láká návštěvníky na levnější mimosezónní vstupné

      26. listopadu 2023 17:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Příznivé počasí láká k návštěvě Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava i v tomto období. Od začátku listopadu mohou lidé navíc využít i mimosezónní slevy na vstupném, které potrvají až do konce března příštího roku.

      Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

      16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

      Zoo Ostrava pořádala Soutěž mladých zoologů

      25. listopadu 2023 17:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Která je největší šelma Evropy, kolik drápů mají kočkovité šelmy na předních tlapách, odkud se vzalo pojmenování medvěda „brtník“, proč se šelmám říká zdravotní policie? Na tyto a další otázky k tématu Evropské šelmy odpovídali v sobotu dopoledne žáci moravskoslezských škol ve výukovém centru Zoo Ostrava, kde se uskutečnilo finále Soutěže mladých zoologů 2023.


      Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

      Dnes 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

      Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

      Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

      Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

      O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

      Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

      Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

      Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

      Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

      Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

      Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

      Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

      Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

      Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

      Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

      Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

      V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

      Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

      Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

      V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

      Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

      Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

      Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

      Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

      Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

      Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

      V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

      Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

      Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

      Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

      Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se po letech dočká důstojného zázemí

      Vlhkost, zápach hned při vstupu, stísněné prostory. S takovými problémy se léta potýká odbor sociální péče radnice v Ostravě-Mariánských Horách. To se už brzy změní.

      Ostravská zoo loni opět trhla rekord v návštěvnosti a odchovala i vzácná mláďata
      Vydáno 25. ledna 2024 16:39, Ostrava-město, Jiří Cileček
      Rekordní návštěvnost, vzácná a raritní mláďata, nové druhy zvířat, zprovoznění parkovacího domu, zapojení do záchrany ohrožených rostlin, podpora pěti nových ochranářských projektů, ale také nové logo a celá vizuální identita – to je jen stručný výčet významných událostí, které v loňském roce zaznamenala ostravská zoologická zahrada.

      Samice outloně malého s mláďaty; foto: Zoo Ostrava/Enrico Gombala

      Rekordní návštěvnost

      V roce 2022 poprvé překonala Zoo Ostrava v počtu návštěvníků hranici 600 000. V loňském roce se to podařilo podruhé. 

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Celková roční návštěvnost dokonce dosáhla dalšího rekordu v historii zoo – 612 455. Několik rekordů padlo i během roku, například i v lednu (13 955) a v prosinci (19 847). Nejvíce lidí pak přišlo do zoo v červenci (106 825)."

      Nová vizuální identita

      Logo s hrochem protnutým akácií jako symbol propojení zoologie a botaniky používala zoo téměř 20 let, což je dlouhá doba, během které se mnohé změnilo, proto se zoo rozhodla změnit i své logo a celou vizuální identitu. 

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Předlohou pro nový vizuální styl se stala rozmanitost a pestrost přírody. Podmínkou pak bylo zachování hrocha, coby „erbovního“ zvířete Zoo Ostrava a propojení s botanickým parkem. Inspirací byly nezaměnitelné a originální vzory srstí a peří zvířat v kombinaci s pestrou paletou barev, kterou lze v areálu zoo vidět. Ztvárnění loga z lístků rostlin symbolizuje komplexnost přírody. Některé prvky jsou již realizovány v nové podobě (plakáty, vybrané tiskoviny či propagační materiály), ale s ohledem na množství například informačních cedulek a panelů bude jejich výměna probíhat postupně i v následujícím období."

      Chov zvířat v roce 2023

      Na konci roku 2023 chovala Zoo Ostrava 6 592 jedinců v 452 druzích.

      Mláďata

      V loňském roce se podařilo odchovat 2 146 mláďat napříč všemi skupinami živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců a plazů.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pravidelně se v zoo množí oba chované druhy damanů – v loňském roce se narodili tři damani stromoví (Dendrohyrax arboreus) a dva damani pralesní (Dendrohyrax dorsalis). Díky osmi mláďatům onagerů (Equus hemionus onager) je ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stále největším stádem chovaným v lidské péči na světě. U primátů se narodilo druhé mládě kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus), dále komby Garnettovy (Otolemur garnettii) nebo dvojčata u outloňů malých (Nycticebus pygmaeus). U jelenů byla mláďata například u vzácných barasing (Rucervus duvaucelii) a dále u jelenů milu (Elaphurus davidianus), kteří byli ve své domovině vyhubeni před více než 100 lety a přežívají jen díky chovům v zoologických zahradách a dalších chovných centrech. Dále se podařilo odchovat dvojčata pandy červené (Ailurus fulgens fulgens) a mládě u vyder malých (Aonyx cinereus) a binturongů (Arctictis binturong)."

      Řada zajímavých odchovů se zdařila i u ptáků.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Jednalo se například o tyto taxony: morčák šupinatý (Mergus squamatus), kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata), alexandr čínský (Psittacula derbiana), ara arakanga (Ara macao macao), bažant paví (Polyplectron bicalcaratum), čejka australská (Vanellus miles), ibis šedokřídlý (Theristicus melanopis), lorikul modrotemenný (Loriculus galgulus), sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) nebo sup mrchožravý (Neophron percnopterus percnopterus)."

      Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytuje zoo pro posílení divokých populací. V roce 2023 pro vypuštění do volné přírody bezplatně poskytla celkem 16 mladých jedinců.

      • 8 sov pálených (Tyto alba guttata) – vypuštěny v ČR
      • 2 sýčky obecné (Athene noctua noctua) – vypuštěni v ČR
      • 5 puštíků bělavých (Strix uralensis macroura) – vypuštěni v Rakousku
      • 1 orlosup bradatý (Gypaetus barbatus barbatus) – vypuštěn ve Francii

      Spolu se zprovozněním dvou významných chovatelsko-expozičních zařízení nazvaných Vadtha ni – Chrám gibonů a pavilon Wanderu, z roku 2022, zoo v loňském roce poprvé úspěšně odchovala dva druhy plazů.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Kriticky ohrožené krokodýlovce čínské (Shinisaurus crocodilurus vietnamensis) a hroznýšky skvrnité (Gongylophis conicus). Mezi další úspěšné prvoodchovy patří i dva jeřábi bělošíjí (Grus vipio), užovky linkované (Boaedon lineatus) a krajty zelené (Morelia viridis). Po dlouhé přestávce se nám podařilo odchovat mláďata krajty písmenkové (Python sebae) i mládě čáji obojkové (Chauna torquata) podložené od páru ze Zoo Olomouc. Navázali jsme také na úspěchy v odchovu želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii) a kuor amboinských (Cuora amboinensis). Z ryb patří mezi významné odchovy ohrožená medaka Eversova (Oryzias eversi) i unikátní odchov druhé generace sekernatky dlouhoploutvé (Thoracocharax stellatus)."

      Nové druhy

      Mezi nové druhy pořízené v roce 2023 patří například trio kriticky ohrožených lemurů širokonosých (Prolemur simus), pár vzácně chovaných kočkodanů Hamlynových (Cercopitheus hamlyni) a pár silně ohrožených kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum). Získali jsme i několik druhů kriticky ohrožených sulaweských vodních plžů rodu Tylomelania, v jejichž chovu je Zoo Ostrava průkopníkem.

      Transporty 

      V květnu loňského roku přivezli do Ostravy ze Zoo Sofia mezi skupinu makaků lvích (Macaca silenus) nového chovného samce. 

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "S jedenácti samicemi se rychle sžil a brzy po začlenění do skupiny se s většinou samic pářil. V letošním roce tak očekáváme narození několika mláďat. Na doporučení koordinátora EEP jsme také rozšířili stádo žiraf Rothschildových (Giraffa camelopardalis rothschildi) o dvě mladé samice. Přivezeny byly z holandského Safariparku v Beekse Bergenu."

      Už tři sezóny se mohou zajímavým způsobem transportovat i návštěvníci.

          Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pro cestu do zoo mohli opět využít atraktivní dvoupodlažní autobusy, které propojily zoo a dvě nejlidnatější části Ostravy – Porubu a Ostravu-Jih. Další možností zvolit atraktivní dopravu do zoo měli příznivci jízdy vlakem pohornickou krajinou – druhým rokem přivážela vlaková souprava cestující z Českého Těšína na zastávku kousek od zoo."

          Stavby

          Největší stavbou roku 2023 byl parkovací dům, jehož výstavba byla zahájena v roce předcházejícím. Do provozu byl uveden začátkem června a motorizovaným návštěvníkům zoo přinesl bezmála 200 nových parkovacích míst.

          Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Tím se výrazně zlepšila možnost pohodlně zaparkovat v bezprostřední blízkosti vstupu do zoologické zahrady. Parkovací dům je dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše, vystavěn byl mezi stávajícím horním (P2) a dolním parkovištěm (P3). Stavba si vyžádala náklady ve výši bezmála 140 milionů korun bez DPH, investorem bylo statutární město Ostrava, zřizovatel a majitel Zoo Ostrava."

          V rámci projektu bylo mimo jiné upraveno i parkoviště P3, které získalo nový asfaltový povrch a bylo opatřeno vodorovným dopravním značením.

          Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Nejen kvůli jeho úpravě, ale po celou dobu výstavby parkovacího domu muselo být toto parkoviště uzavřené, což přineslo komplikace zejména během hlavní návštěvnické sezóny. Ve spolupráci s městem Ostrava, městskou částí Slezská Ostrava, Městskou policií Ostrava a dalšími partnery se ale podařilo zajistit dostatek náhradních parkovacích ploch, které dokonce pojaly ještě více aut než dočasně uzavřené parkoviště."

          Další stavby

          Stavební ruch vládl také uvnitř areálu zoo. Pokračovala závěrečná etapa projektu Elektrifikace areálu zoologické zahrady, která přispěje k dalšímu rozvoji zoo a tolik potřebné infrastruktury. Etapa byla zaměřená na slaboproudé rozvody (interaktivní kiosky, kamerový systém, měření a regulace, ozvučení, internetové přípojky a další telekomunikační rozvody) a jejich vzájemné propojení do sítě. Předpokládané ukončení prací je v první polovině roku 2024. V roce 2023 započaly také práce na rekonstrukci expoziční části interiéru zadní části pavilonu Tanganika. 

          Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Vnitřní prostory, které v dávné minulosti sloužily pro chov slona a nosorožců a pro tato zvířata byla již zcela nevhodné, nabídnou důstojné podmínky pro chov podstatně menších druhů zvířat. Nově se zde budeme věnovat chovu prasat savanových (Phacochoerus africanus) společně s mangustami žíhanými (Mungos mungo). Předpokládaný termín dokončení je jaro 2024. Dokončen byl projekt odbahnění rybníku u pavilonu slonů. Tato investiční akce zahrnovala opravu hráze a přepadu rybníku, dále došlo k rozsáhlému odbahnění, ke zvětšení ostrova pro lemury a k vytvoření litorální zóny pro volně žijící vodní živočichy, například pro naše ryby a obojživelníky. Opravili jsme a vydekorovali ostrovy, které v budoucnu budou společně s částí rybníka sloužit pro chov pelikánů."

          V závěru roku probíhaly větší a velké opravy a rekonstrukce různého druhu v celém areálu zoo.

          Ochrana přírody

          Kromě dlouhodobě realizovaných ochranářských aktivit probíhaly v Zoo Ostrava intenzivní přípravy na mezinárodní konferenci EAZA Conservation Forum 2024, která se v Ostravě uskuteční ve dnech 4. až 8. června 2024. Tato významná ochranářská akce se bude v České republice konat vůbec poprvé a zoo na ní jako hostitelská instituce bude prezentovat aktivity na záchranu nejohroženějších druhů. 

          Vedle mezinárodních záchovných programů probíhajících v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami podpořila zoo i díky podpoře zřizovatele statutárního města Ostrava záchranné projekty, které jsou realizovány přímo v místech výskytu daných druhů:

          • Tři koruny ze vstupu
            Prostřednictvím tohoto programu jsou do podpory ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci zoo. V loňském roce bylo podpořeno celkem 20 vybraných ochranářských projektů, což je doposud největší počet. Do různých míst světa putovala také historicky nejvyšší částka – 1 810 000 Kč. Tyto projekty jsou realizované v místech přirozeného výskytu zvířat v různých koutech světa, dva z nich také v České republice.
          • Běh Zoo Ostrava pro korály
            Ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice se uskutečnil 7. ročník charitativního běhu Zoo Ostrava, jehož výtěžek ve výši 231 tisíc korun tentokrát podpořil neziskovou organizaci Vesna Panglao Conservation, jejímž hlavním cílem je chránit pobřežní korálové útesy ostrova Panglao u Boholu na Filipínách.
          • Biodiverzita v zoo
            Ochrana přírody probíhala i přímo v areálu zoologické zahrady. Byla například obnovena přirozená louka, vysazeny další plodonosné keře pro volně žijící ptáky, bylo vybudováno vhodné místo pro ještěrky, vyčištěny stávající tůně a realizováno mnoho dalších opatření směřujících ke zvýšení biodiverzity areálu.

          Vzdělávání a osvěta v zoo

          Během roku realizovali pracovníci výukového centra zoo přes 750 výukových programů pro bezmála 8 500 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky a uspořádali tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol. 

          Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Začátkem října se uskutečnil již 17. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“. Šestým rokem byla zoo zapojena do projektu Moravskoslezského kraje „OKAP“ (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání). V rámci něj v zoo probíhaly speciální výukové programy pro žáky středních technických škol. Široká veřejnost se měla možnost zúčastnit řady doprovodných akcí, přednášek, speciálních prohlídek, komentovaných setkání a dalších aktivit, které zoo v průběhu celého roku nabízí. Několik akcí a výukových programů proběhlo opět i v polském a ukrajinském jazyce. Podstatnou část výše popsaných aktivit realizovali pracovníci výukového centra za finanční podpory Moravskoslezského kraje."

          Další významné události

          Během roku se v zoo uskutečnilo mnoho dalších akcí a aktivit. Na podzim 2023 zoo například hostila mezinárodní odborný seminář CITES Expert Workshop V4 + Austria – k problematice záchranných center CITES pořádaný Ministerstvem životního prostředí ČR, nově ustanovenou Komisi zahradnickou při Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), kterou koordinuje Zoo Ostrava, či setkání členů České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC). Pracovníci zoo se rovněž zúčastnili mezinárodních konferencí, odborných setkání a dalších akcí, na nichž většinou aktivně vystoupili s příspěvky a přednáškami. Pokračovala stále se rozvíjející spolupráce s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity, se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky, Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, Českou koalicí pro ochranu biodiverzity, partnerskými zoologickými a botanickými zahradami a dalšími institucemi. Zoo zaznamenala také obrovský zájem dobrovolníků o nezištnou pomoc.

          Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Děkujeme všem za podporu a pomoc – dárcům, dobrovolníkům, statutárnímu městu Ostrava a dalším partnerským organizacím a institucím. V roce 2024 Vám přejeme štěstí, pohodu a hlavně pevné zdraví."
          Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041204/ostravska-zoo-loni-opet-trhla-rekord-v-navstevnosti-a-odchovala-i-vzacna-mladata