Už mnoho let mohou ostravské školy počítat s podporou magistrátu ve svých programech zaměřených na podporu talentů. ve stručnosti jde tedy o to rozpoznat, podchytit a následně rozvinout talent žáka nebo studenta a nasměrovat ho k oboru, pro který má vlohy.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Aktivity, které jsme v oblasti vzdělávání a talentmanagementu podpořili, pokrývají všechny stupně a úrovně našeho školství. Lze mezi nimi najít přírodovědné a ekologické vzdělávání předškoláků, zvyšování technických dovedností žáků základních škol, výzkumné projekty gymnazistů nebo nabídku oborového rozvoje pro talentované zájemce o univerzitní studium. Věříme, že s talentem je třeba pracovat dlouhodobě, aby se u každého jednotlivce rozvinul v co největší míře. Proto hodláme v podpoře talentmanagementu nadále pokračovat.“
Zastupitelé na podporu rozvoje talentů v roce 2024 vyčlenili 33 milionů korun, které budou rozděleny mezi 55 projektů.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ty peníze putují jak velkým institucím, jako je například VŠB, která má poměrně známý program "Zlepši si techniku" nebo Světu techniky, který pracuje s dětmi v základních školách."
Jedním z nejznámějších projektů je Talent roku, kdy jsou výjimečným studentům vysokých škol nebo univerzit udělovány stipendia 100 tisíc korun. V loňské roce to byl například Ota Michálek, který studuje v na univerzitě v Anglii letecké a kosmické inženýrství.
Ota Michálek, Talent roku 2023: "Jsem vlastně takový Rakeťák. Pracoval jsem na bakalářské práci s akademií věd, kdy jsem studoval, jak by se musel upravit pozemní vláknový laser, aby se mohl použít ve vesmíru."
Od roku 2016, kdy byl program na podporu talentů vyhlášen poprvé, už bylo financováno 485 projektů v celkové částce 340 milionů korun.