Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pátý ročník Knižního festivalu v Ostravě měl bohatý program i vysokou návštěvnost

Ostrava-město |

Na ostravském výstavišti Černá louka proběhl na začátku března už pátý ročník oblíbeného Knižního festivalu, který byl opět plný literárních novinek i stálic. V průběhu dvou dní se na něm vystřídalo přes deset tisíc návštěvníků.

Jan Šumbera, ředitel festivalu: "Proč pořádáme Knižní festival, protože máme rádi knížky a jsme přesvědčení o tom, že v Ostravě tato akce chyběla, a víme, že Ostraváci jsou kulturní, což se odráží i na návštěvnosti, která je poměrně vysoká, a to jsou ty hlavní důvody, prostě nás to těší."
Arnošt Vašíček, spisovatel: "Já jsem vlastně tady od prvního ročníku, kdy se to ještě jmenovalo Knižní veletrh, už to bude určitě více než 10 let. Jsem tu vlastně každý rok a jsem rád, že zrovna v Ostravě se může konat taková akce, protože si myslím, že Ostrava si to zaslouží."

Kromě stánků a samotných knih, které si mohou návštěvníci prohlédnout a zakoupit, nabízí ostravský Knižní festival čtenářům každoročně taky množství zajímavých přednášek. Jejich letošním tématem byla svoboda.

Jan Šumbera, ředitel festivalu: "Na stage Voices of Freedom a Deník N, kde právě probíhají diskuze na toto téma, ať se jedná o svobodu jednotlivce – kde svoboda jednotlivce začíná, kde končí – a samozřejmě věnujeme se i aktuálním tématům ze světa."

Samozřejmostí jsou také setkání s oblíbenými autory. Tváří letošního festivalu byla Nina Špitálníková. Návštěvníci se ale těšili například také na Alenu Mornštajnovou, ne jejíž autogramiádu se stála dlouhá řada.

Alena Mornštajnová, spisovatelka: "Samozřejmě jsem ráda, že přišli, protože autor píše knihy pro své čtenáře."
anketa: "Asi mě zaujalo, že tady dneska bude Alena Mornštajnová. Byli jsme tady už loni s mamkou, tak jsme se rozhodli, že letos se přijedeme podívat taky."
anketa: "Přivedla mě přítelkyně, ale oba máme zájem o knížky, o literaturu, která vychází, nové nebo klasické kousky. Hlavně, že se to tady teďka tak nachází a volný víkend. Stejně navíc prší, tak co dělat."

Další ročník plný přednášek, workshopů, her, autogramiád a literatury se připravuje už nyní. Veškeré informace najdou čtenáři ve správný čas na webu www.kniznifestival.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Nejlepší mladí boxeři bojují v Ostravě na Mistrovství Evropy U19

3. října 2025 11:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Po pětatřiceti letech se do České republiky vrací Mistrovství Evropy v olympijském boxu kategorie U19. Ostrava hostí téměř tři stovky mladých boxerů z 33 evropských zemí. Turnaj nabízí šanci vidět nastupující hvězdy, které mohou za pár let soutěžit na olympiádě.

Na Bazaly vyběhly nejen olympijské fotbalové legendy, ukázal se Geleta, Vízek, Lička i Panenka

28. května 2025 8:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Verner Lička, Ladislav Vízek, Ján Geleta a další legendy československého fotbalu se sešly na slezskoostravských Bazalech, aby sobě i divákům připomněly nejen slavná olympijská vítězství. Někteří z fotbalistů i po letech dokonce vyběhli na hřiště.

Ostrava jako Černá Múza: Unikátní trilogie představuje město očima spisovatelů a básníků

29. září 2025 11:28 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě se povedlo vytvořit unikátní literární dílo. Jde o trilogii, která mapuje historii města prostřednictvím literatury. Badatelé vytipovali spisovatele a básníky, kteří v Ostravě žili nebo o ní psali a jejich prostřednictvím pak literární historik Jan Hruška město představuje.


Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

Dnes 0:11, vydáno včera 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

Včera 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Včera 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Karviná i letos poděkuje těm, kteří pečují o naše zdraví. Návrhy může posílat i veřejnost

Včera 13:22 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná znovu ocení výjimečné lékaře, zdravotní sestry i celé kolektivy, které svou prací dlouhodobě zvyšují úroveň zdravotní péče. A návrhy může podat nejen odborná veřejnost, ale i sami obyvatelé města.

Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

15. ledna 2026 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

16. ledna 2026 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Karvinské Draculino pořádá kurzy sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy, které si je oblíbily

16. ledna 2026 13:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Sebeobrana je velice důležitá, a co teprve pro ženy. Sportovní klub Draculino Karviná od září spustil kurzy speciální sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy a tyto tréninky mají mezi nimi obrovský úspěch.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

16. ledna 2026 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

16. ledna 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

16. ledna 2026 12:23 | Ostrava-Centrum | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka postupně mění podobu výuky. Přechází na moderní metody

16. ledna 2026 10:22 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Základní škola Generála Janka v Ostravě–Mariánských Horách prochází postupnou modernizací. Městský obvod zde investuje do rekonstrukcí učeben s cílem přizpůsobit výuku požadavkům 21. století.

4 Tenoři vyprodali Novoroční koncert rekordním tempem. Poruba jej pořádá už od r. 2017

15. ledna 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubský Novoroční koncert v pustkoveckém kostele svatých Cyrila a Metoděje opět potvrdil pověst jedné z nejoblíbenějších kulturních akcí roku. Hvězdami letošního, už 9. ročníku, byli 4 Tenoři.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 17:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Čestné uznání v anketě Senior roku získal občan Poruby

15. ledna 2026 15:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Město udělilo také dvě čestná uznání. Jedno z nich zamířilo do Poruby. Oceněn byl Konstantin Papasavoglu - dlouholetý předseda Řecké obce v Ostravě.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 15:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravský obvod Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Pátý ročník Knižního festivalu v Ostravě měl bohatý program i vysokou návštěvnost
Vydáno 6. března 2024 11:30, Ostrava-město, Michal Slonina
Na ostravském výstavišti Černá louka proběhl na začátku března už pátý ročník oblíbeného Knižního festivalu, který byl opět plný literárních novinek i stálic. V průběhu dvou dní se na něm vystřídalo přes deset tisíc návštěvníků.

Jan Šumbera, ředitel festivalu: "Proč pořádáme Knižní festival, protože máme rádi knížky a jsme přesvědčení o tom, že v Ostravě tato akce chyběla, a víme, že Ostraváci jsou kulturní, což se odráží i na návštěvnosti, která je poměrně vysoká, a to jsou ty hlavní důvody, prostě nás to těší."
Arnošt Vašíček, spisovatel: "Já jsem vlastně tady od prvního ročníku, kdy se to ještě jmenovalo Knižní veletrh, už to bude určitě více než 10 let. Jsem tu vlastně každý rok a jsem rád, že zrovna v Ostravě se může konat taková akce, protože si myslím, že Ostrava si to zaslouží."

Kromě stánků a samotných knih, které si mohou návštěvníci prohlédnout a zakoupit, nabízí ostravský Knižní festival čtenářům každoročně taky množství zajímavých přednášek. Jejich letošním tématem byla svoboda.

Jan Šumbera, ředitel festivalu: "Na stage Voices of Freedom a Deník N, kde právě probíhají diskuze na toto téma, ať se jedná o svobodu jednotlivce – kde svoboda jednotlivce začíná, kde končí – a samozřejmě věnujeme se i aktuálním tématům ze světa."

Samozřejmostí jsou také setkání s oblíbenými autory. Tváří letošního festivalu byla Nina Špitálníková. Návštěvníci se ale těšili například také na Alenu Mornštajnovou, ne jejíž autogramiádu se stála dlouhá řada.

Alena Mornštajnová, spisovatelka: "Samozřejmě jsem ráda, že přišli, protože autor píše knihy pro své čtenáře."
anketa: "Asi mě zaujalo, že tady dneska bude Alena Mornštajnová. Byli jsme tady už loni s mamkou, tak jsme se rozhodli, že letos se přijedeme podívat taky."
anketa: "Přivedla mě přítelkyně, ale oba máme zájem o knížky, o literaturu, která vychází, nové nebo klasické kousky. Hlavně, že se to tady teďka tak nachází a volný víkend. Stejně navíc prší, tak co dělat."

Další ročník plný přednášek, workshopů, her, autogramiád a literatury se připravuje už nyní. Veškeré informace najdou čtenáři ve správný čas na webu www.kniznifestival.cz.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041874/paty-rocnik-knizniho-festivalu-v-ostrave-mel-bohaty-program-i-vysokou-navstevnost