Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zoo Ostrava pečuje o ohrožené druhy a biodiverzitu

Ostrava-město |  | Eko magazín

Ostravská Zoologická zahrada funguje už více než 70 let. Za dobu jejího fungování podpořila přes dvacet projektů pro záchranu ohrožených zvířat a rostlin. Stará se o řadu záchovných programů či rozvoj a ochranu biodiverzity.

Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Zoologická zahrada a botanický park chová v současné době zhruba 7000 jedinců ve více než 450 druzích a zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Jsou uvedeny v mezinárodním červeném seznamu. Takže mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „V Evropě samozřejmě existují mnohem větší skupiny šimpanzů. Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Každé to zvíře, každý ten druh potřebuje to svoje. Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného. Zoo se mimo jiné stará i o ochranu prostředí pro volně žijící živočichy. O svou biodiverzitu pečuje například výsadbou více než 12 tisíc keřů a stromů nebo umisťováním budek a hmyzích hotelů.

Otakar Závalský, ornitolog: „Málokdo ví, že naše Zoo, která je vlastně druhá největší v republice a má 100 hektarů, tak že ty expozice se zvířaty tvoří zhruba jen třetinu celé Zoo a dvě třetiny Zoo se dá nazvat, že to je divočina. Tady máme rybníky, tůňky, louky, lesy a mimoto se snažíme do toho ještě zasazovat další prvky pro ostatní zvířata – dohromady tomu říkáme pro biodiverzitu, aby tady bylo všechno možné od motýlů a brouků až po veškeré ptáky, savce, žáby, ještěrky a hady – úplně všechno.“

Biodiverzitní prvky lze spatřit, když se návštěvníci vydají po speciálních stezkách – jako stezka lesa nebo stezka vody. Volně žijící zvířata Zoo se ale nebojí zavítat ani do expoziční části zahrady. Zejména ptactvo.

Otakar Závalský, ornitolog: „My každým rokem provádíme pravidelný monitoring. Zjistili jsme, že tady hnízdí zhruba 65 druhů ptáků, každým rokem nacházíme druhy, které třeba přibudou, zase na druhou stranu pro ně přestane být to prostředí vhodné a zase ubudou, ale kolem toho čísla 65 se to pohybuje. Máme tady 6 druhů obojživelníků, 3 druhy plazů no a nesčetně druhů brouků, 27 druhů vážek, nesčetně druhů motýlů a tak podobně no a staráme se o to, aby jich přibývalo a každým rokem je něco jiného.“

K ochraně a zvýšení biodiverzity ve svém okolí může prostřednictvím jednoduchých opatření pomoct v podstatě každý. Stačí například instalace krmítek, napajedel nebo ptačích budek.

Nahlásit chybu


K tématu

V ostravské zoo se vylíhla mláďata vzácné želvy Hamiltonovy

7. srpna 2023 17:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoo se těší z dalšího úspěchu v chovu mláďat. Tentokrát se tady vylíhly vzácné želvy Hamiltonovy. V zoo se rozmnožily už podruhé a vylíhlo se na 40 mláďat. Navíc mohou přibýt ještě další.

Lev indický z ostravské zoo má pomoci s chovem v Zoo Krakov

26. ledna 2024 16:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zoo Ostrava vymění samce lva indického se Zoo Krakov. Zoologické zahrady totiž pracují na tom, aby se chov těchto ohrožených druhů rozšířil. Krakovské zoo se ale odchov mláďat nedaří. Pomoci má právě samec z Ostravy.

Zoo Ostrava začala s chovem kriticky ohroženého lemura širokonosého

30. října 2023 18:28 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada začala chovat kriticky ohrožený druh lemura. Lemur širokonosý je vzácný ve své původní domovině Madagaskaru a jeho chov je ojedinělý i v lidské péči. Návštěvníci zoo ho zatím nemají možnost vidět, protože chová ve svém zázemí.


Nová radnice v Ostravě byla zapsána mezi národní kulturní památky

Dominanta Ostravy Nová radnice byla zapsána mezi národní kulturní památky. Město díky tomu oficiálně získává další velmi významný turistický cíl, kterému zápis dodává na prestiži. Dodnes jde o největší a nejvyšší radnici v celé zemi.

Bývalý důl Barbora už podruhé ožívá společenskými akcemi pro veřejnost

Letní sezóna je v plném proudu a na různých místech v našem kraji se odehrává spoustu volnočasových akcí. Pestrým programem přes léto ožívá i bývalý Důl Barbora na Karvinsku.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

Včera 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Stonavští premianti oceněni vedením obce

Včera 13:48 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ke konci školního roku se stalo tradicí, že vedení obce Stonava organizuje setkání s nejlepšími žáky. Na této slavnostní akci jsou pravidelně oceňováni premianti jak z tříd s českým, tak i polským jazykem vyučovacím.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

Jediná ferrata na Ostravsku vznikla ve Slezské Ostravě, druhá nejbližší je odtud 100 kilometrů

Ve Slezské Ostravě byla otevřena nová ferrata a jedná se o první takový projekt v rámci celé Ostravy a širokého okolí. Kramle, stupy, úchyty a žebříky si může na cvičné lezecké stěně nově vyzkoušet opravdu každý od dětí až po seniory, a to zcela zdarma.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

Včera 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Ve Stonavě se zřítil větroň, kluzák při pádu narazil do drátů vysokého napětí

2. července 2024 18:10 | Stonava | Lukáš Zavadil

Ve Stonavě se v úterý v podvečerních hodinách zřítil větroň. Podle informací policie měl na své trase narazit do drátů vysokého napětí a poté spadnout do pole.

Obecní pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví rok

Pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví jeden rok. Její existenci si tehdy vydobylo vedení sto-tisícového obvodu Ostrava-Jih, jelikož měla být zrušena po boku dalších 5ti poboček v obvodu. Celkově nyní na Jihu díky zásahu radnice fungují 4 pošty.

Stovky dětí sportovaly ve finále School Games v Ostravě-Zábřehu

Na zábřežském stadionu Svazácká proběhlo finále prvního ročníku projektu School Games, který pořádal městský obvod Ostrava-Jih. Finále soutěže, kterému předcházely tři kvalifikační dny, se zúčastnilo 17 základních škol a přes 800 finálových sportovců. Cílem akce bylo mimo jiné a vyhotovení studií týkající se školáků z Jihu.

Porubská Galerie na schodech patří výstavě Nudlařů Na výlet

V Galerii na schodech porubské radnice můžete shlédnout výstavu Nudlařů s názvem Na výlet. Panoramatické fotografie vás tentokrát zavedou do přírody.

Slezskoostravská galerie vystavuje díla třicítky umělců, autory jsou významní členové Sdružení Q

Obrazy, sochy i fotografie bezmála třiceti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Svou výstavu s názvem „Equilibrium – hledání rovnováhy“ si tu pro ně připravilo umělecké Sdružení Q.

Akce "Hrajeme si bez rozdílů" ve Vítkovicích slibuje dětem zábavu po celý červenec

Děti, které se v Ostravě Vítkovicích na prázdniny nikam nechystají, nemusejí smutnit. Nudit se určitě nebudou. Je pro ně připraven bohatý program na celý červenec.

Představujeme vám oddíl národní házené TJ Sokol Svinov. Medaile sbírá ve všech věkových kategoriích

Více než stoletá tradice a velká členská základna. Není divu, že národní házená je ve Svinově sportem číslo jedna a sbírá úspěchy napříč věkovými kategoriemi.

Zoo Ostrava pečuje o ohrožené druhy a biodiverzitu
Vydáno 7. května 2024 8:56, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Ostravská Zoologická zahrada funguje už více než 70 let. Za dobu jejího fungování podpořila přes dvacet projektů pro záchranu ohrožených zvířat a rostlin. Stará se o řadu záchovných programů či rozvoj a ochranu biodiverzity.

Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Zoologická zahrada a botanický park chová v současné době zhruba 7000 jedinců ve více než 450 druzích a zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Jsou uvedeny v mezinárodním červeném seznamu. Takže mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „V Evropě samozřejmě existují mnohem větší skupiny šimpanzů. Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Každé to zvíře, každý ten druh potřebuje to svoje. Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného. Zoo se mimo jiné stará i o ochranu prostředí pro volně žijící živočichy. O svou biodiverzitu pečuje například výsadbou více než 12 tisíc keřů a stromů nebo umisťováním budek a hmyzích hotelů.

Otakar Závalský, ornitolog: „Málokdo ví, že naše Zoo, která je vlastně druhá největší v republice a má 100 hektarů, tak že ty expozice se zvířaty tvoří zhruba jen třetinu celé Zoo a dvě třetiny Zoo se dá nazvat, že to je divočina. Tady máme rybníky, tůňky, louky, lesy a mimoto se snažíme do toho ještě zasazovat další prvky pro ostatní zvířata – dohromady tomu říkáme pro biodiverzitu, aby tady bylo všechno možné od motýlů a brouků až po veškeré ptáky, savce, žáby, ještěrky a hady – úplně všechno.“

Biodiverzitní prvky lze spatřit, když se návštěvníci vydají po speciálních stezkách – jako stezka lesa nebo stezka vody. Volně žijící zvířata Zoo se ale nebojí zavítat ani do expoziční části zahrady. Zejména ptactvo.

Otakar Závalský, ornitolog: „My každým rokem provádíme pravidelný monitoring. Zjistili jsme, že tady hnízdí zhruba 65 druhů ptáků, každým rokem nacházíme druhy, které třeba přibudou, zase na druhou stranu pro ně přestane být to prostředí vhodné a zase ubudou, ale kolem toho čísla 65 se to pohybuje. Máme tady 6 druhů obojživelníků, 3 druhy plazů no a nesčetně druhů brouků, 27 druhů vážek, nesčetně druhů motýlů a tak podobně no a staráme se o to, aby jich přibývalo a každým rokem je něco jiného.“

K ochraně a zvýšení biodiverzity ve svém okolí může prostřednictvím jednoduchých opatření pomoct v podstatě každý. Stačí například instalace krmítek, napajedel nebo ptačích budek.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042946/zoo-ostrava-pecuje-o-ohrozene-druhy-a-biodiverzitu