Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY
  • MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE STAVÍ NOVÝ RONDEL, ŘIDIČE ČEKAJÍ OBJÍŽĎKY
  • OPAVA ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ ZÓNY PRO REZIDENTY, OSTATNÍ JE VYUŽIJÍ JEN DOPOLEDNE

Zoo Ostrava pečuje o ohrožené druhy a biodiverzitu

Ostrava-město |  | Eko magazín

Ostravská Zoologická zahrada funguje už více než 70 let. Za dobu jejího fungování podpořila přes dvacet projektů pro záchranu ohrožených zvířat a rostlin. Stará se o řadu záchovných programů či rozvoj a ochranu biodiverzity.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Zoologická zahrada a botanický park chová v současné době zhruba 7000 jedinců ve více než 450 druzích a zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Jsou uvedeny v mezinárodním červeném seznamu. Takže mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

      Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

      Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „V Evropě samozřejmě existují mnohem větší skupiny šimpanzů. Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

      Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

      Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Každé to zvíře, každý ten druh potřebuje to svoje. Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

      Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného. Zoo se mimo jiné stará i o ochranu prostředí pro volně žijící živočichy. O svou biodiverzitu pečuje například výsadbou více než 12 tisíc keřů a stromů nebo umisťováním budek a hmyzích hotelů.

      Otakar Závalský, ornitolog: „Málokdo ví, že naše Zoo, která je vlastně druhá největší v republice a má 100 hektarů, tak že ty expozice se zvířaty tvoří zhruba jen třetinu celé Zoo a dvě třetiny Zoo se dá nazvat, že to je divočina. Tady máme rybníky, tůňky, louky, lesy a mimoto se snažíme do toho ještě zasazovat další prvky pro ostatní zvířata – dohromady tomu říkáme pro biodiverzitu, aby tady bylo všechno možné od motýlů a brouků až po veškeré ptáky, savce, žáby, ještěrky a hady – úplně všechno.“

      Biodiverzitní prvky lze spatřit, když se návštěvníci vydají po speciálních stezkách – jako stezka lesa nebo stezka vody. Volně žijící zvířata Zoo se ale nebojí zavítat ani do expoziční části zahrady. Zejména ptactvo.

      Otakar Závalský, ornitolog: „My každým rokem provádíme pravidelný monitoring. Zjistili jsme, že tady hnízdí zhruba 65 druhů ptáků, každým rokem nacházíme druhy, které třeba přibudou, zase na druhou stranu pro ně přestane být to prostředí vhodné a zase ubudou, ale kolem toho čísla 65 se to pohybuje. Máme tady 6 druhů obojživelníků, 3 druhy plazů no a nesčetně druhů brouků, 27 druhů vážek, nesčetně druhů motýlů a tak podobně no a staráme se o to, aby jich přibývalo a každým rokem je něco jiného.“

      K ochraně a zvýšení biodiverzity ve svém okolí může prostřednictvím jednoduchých opatření pomoct v podstatě každý. Stačí například instalace krmítek, napajedel nebo ptačích budek.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      V ostravské zoo se narodila mláďata kriticky ohrožených prasat z Filipín

      25. října 2024 18:22 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Ve výběhu prasat visajánských v Zoo Ostrava mohou trpěliví návštěvníci zahlédnout kromě čtyř dospělých jedinců i dvě mláďata. Selata tohoto vzácného filipínského druhu přišla na svět 13. října. Jejich pohlaví zatím není známo, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje.

      Ostravská zoo získala novou samici lva indického. Je příslibem pro budoucí mláďata

      4. dubna 2025 16:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Do Zoo Ostrava dorazila nová samice lva indického ze švédské zoologické zahrady. Po aklimatizaci by se měla stát partnerkou stávajícího samce. Zoologové věří, že tento krok povede k úspěšnému rozmnožení ohroženého poddruhu, který dnes v přírodě přežívá pouze v jediném indickém národním parku.

      V Zoo Ostrava se vylíhlo šest mláďat nandu pampového

      2. května 2025 20:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      V ostravské zoologické zahradě se na konci dubna vylíhlo šest mláďat nandu pampového – největšího nelétavého ptáka Jižní Ameriky. O mláďata se podle přirozeného vzorce stará výhradně samec, samice se do péče nijak nezapojují.


      Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

      Včera 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

      Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

      Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

      Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

      Včera 17:51, vydáno včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

      Strážníci Studénky se mohou spoléhat na nové zbraně i na pomocníka v terénu

      Studénka průběžně investuje do obnovení vybavení své městské policie. Naposledy teď nakoupila strážníkům nové zbraně. Finance směřovaly i do pořízení takzvané mobilní kanceláře.

      Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

      Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

      Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

      6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      Mezi Rychvaldem a Bohumínem se staví nový rondel, řidiče čekají objížďky

      V pondělí 5. května odstartovala druhá etapa rekonstrukce silnice II/471 v úseku Rychvald – Bohumín Záblatí. Klíčovou změnou je přeměna stávající nevyhovující křižovatky Rozcestí na moderní okružní křižovatku. Hotovo by mělo být předběžně v říjnu letošního roku.

      V Orlové se jel 37. ročník Mezinárodního cyklistického závodu žen

      Od 1. do 4. května hostila Orlová 37. ročník prestižního mezinárodního cyklistického závodu žen Gracia Orlová.

      80 let od osvobození Ostravy letos ve městě připomnělo mnoho akcí

      6. května 2025 13:36 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

      Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války a jen v Ostravě to zahrnovalo řadu akcí, pietních aktů i bojových ukázek. V rámci obvodu Ostrava-Jih byl 30. dubna odhalen nový pomník u památeční lípy a vrcholem akcí byla sobotní bojová ukázka u Polanecké spojky v Zábřehu.

      Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

      Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

      V Ostravě-Zábřehu byl odhalen pomník u pamětní lípy

      V letošním roce si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války, což v Ostravě provázela celá řada událostí. V městské části Zábřeh byl například odhalen nový pomník u památné lípy.

      O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

      Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

      Silné motorky, ostré guláše a pohodová hudba. Charitativní harlejácká akce přilákala stovky lidí

      6. května 2025 9:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Nad Ostravou se v sobotu vznášela vůně guláše a benzínu. Konal se totiž další ročník oblíbeného harlejáckého gulášfestu, který opět přilákal stovky motorkářů a milovníků dobrého jídla. Stejně jako každý rok jde výtěžek na charitu.

      Náměstí Ostrava-Jih na svátek práce oživilo prvomájové veselí

      6. května 2025 7:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

      První máj letos v Ostravě-Jihu přinesl nejen krásné jarní počasí, ale i bohatý program, který na hrabůvkovské náměstí přilákal stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Tradiční oslavy Svátku práce završilo postavení májky v centru náměstí.

      Zoo Ostrava pečuje o ohrožené druhy a biodiverzitu
      Vydáno 7. května 2024 8:56, Ostrava-město, Andrea Holeszová
      Ostravská Zoologická zahrada funguje už více než 70 let. Za dobu jejího fungování podpořila přes dvacet projektů pro záchranu ohrožených zvířat a rostlin. Stará se o řadu záchovných programů či rozvoj a ochranu biodiverzity.

      Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

      Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Zoologická zahrada a botanický park chová v současné době zhruba 7000 jedinců ve více než 450 druzích a zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Jsou uvedeny v mezinárodním červeném seznamu. Takže mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

      Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

      Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „V Evropě samozřejmě existují mnohem větší skupiny šimpanzů. Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

      Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

      Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Každé to zvíře, každý ten druh potřebuje to svoje. Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

      Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného. Zoo se mimo jiné stará i o ochranu prostředí pro volně žijící živočichy. O svou biodiverzitu pečuje například výsadbou více než 12 tisíc keřů a stromů nebo umisťováním budek a hmyzích hotelů.

      Otakar Závalský, ornitolog: „Málokdo ví, že naše Zoo, která je vlastně druhá největší v republice a má 100 hektarů, tak že ty expozice se zvířaty tvoří zhruba jen třetinu celé Zoo a dvě třetiny Zoo se dá nazvat, že to je divočina. Tady máme rybníky, tůňky, louky, lesy a mimoto se snažíme do toho ještě zasazovat další prvky pro ostatní zvířata – dohromady tomu říkáme pro biodiverzitu, aby tady bylo všechno možné od motýlů a brouků až po veškeré ptáky, savce, žáby, ještěrky a hady – úplně všechno.“

      Biodiverzitní prvky lze spatřit, když se návštěvníci vydají po speciálních stezkách – jako stezka lesa nebo stezka vody. Volně žijící zvířata Zoo se ale nebojí zavítat ani do expoziční části zahrady. Zejména ptactvo.

      Otakar Závalský, ornitolog: „My každým rokem provádíme pravidelný monitoring. Zjistili jsme, že tady hnízdí zhruba 65 druhů ptáků, každým rokem nacházíme druhy, které třeba přibudou, zase na druhou stranu pro ně přestane být to prostředí vhodné a zase ubudou, ale kolem toho čísla 65 se to pohybuje. Máme tady 6 druhů obojživelníků, 3 druhy plazů no a nesčetně druhů brouků, 27 druhů vážek, nesčetně druhů motýlů a tak podobně no a staráme se o to, aby jich přibývalo a každým rokem je něco jiného.“

      K ochraně a zvýšení biodiverzity ve svém okolí může prostřednictvím jednoduchých opatření pomoct v podstatě každý. Stačí například instalace krmítek, napajedel nebo ptačích budek.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042946/zoo-ostrava-pecuje-o-ohrozene-druhy-a-biodiverzitu