Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podporuje dětské terapeuty, pomáhají s prevencí kriminality

Ostrava-město |

Dětí s psychickými problémy přibývá, ale Česko trápí nedostatek klinických psychologů. Rodiče tak těžce hledají odborníka, který přijímá nové klienty, a i tak jsou pak čekací lhůty v měsících. Pokud se k psychickým problémům přidá rizikové chování, situaci je třeba řešit rychle. Město Ostrava podpořilo v roce 2024 projekt zaměřený na individuální a rodinnou terapii orientovanou na děti a mladé lidi ve věku 8-18 let s akutními projevy rizikového nebo kriminálního chování s cílem odbourání nežádoucích projevů mladých klientů.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora: "Projekt reaguje na prokázanou potřebu ze strany sociálních pracovníků, samotných klientů, ale i veřejnosti. Jeho cílem je poskytnout dětem a mladým lidem možnost a přátelský prostor pro řešení nežádoucího chování a v co nejvyšší míře do tohoto procesu zapojit jejich rodiče či jiné pečující osoby. V současnosti je poměrně obtížné zajistit dostatek potřebných odborných preventivních služeb, které by se jim adekvátně věnovaly a mohly s nimi systematicky terapeuticky pracovat. Proto vítám jakoukoliv podobnou aktivitu a věřím v přínosnost tohoto projektu pro zdravý rozvoj členů nejmladší generace, kteří se potýkají se svými problémy. Aby dokázali nalézt a přijmout správnou hierarchii hodnot pro pocit vnitřní pohody a jistoty z nalezení svého pravého místa ve společnosti."

Cílovou skupinou projektu jsou nezletilé děti a mladiství z Ostravy s akutními projevy rizikového nebo kriminálního chování, které jsou v péči školních psychologů, školních sociálních pedagogů, kurátorů pro děti a mládež nebo probačních úředníků. 

Iva Sokolovská, odbor sociálních věcí a zdravotnictví: "Typickými projevy účastníků terapií je porušování společenských norem v oblastech násilí, návykových a omamných látek, krádeží a loupeží, kyberprostoru a sexuálního chování. Tito mladí lidé mívají náročné vztahy v rodině, zhoršený školní prospěch a kázeň, závislostní chování, nezřídka poruchy příjmu potravy, tendence k sebepoškozování, a dokonce i sebevražedné sklony."
Lukáš Grochal, předseda spolku Institut prevence: "Po zkušenostech z předchozích let víme, že tato mládež má vůli osobnostně růst a zvyšovat svou kvalitu života. Potřebuje k tomu respekt, partnerský a vlídný přístup, pocit bezpečí a přijetí a pozitivní vzor dospělé osoby. Jsme si také vědomi, že je nutné pracovat s celou rodinou a s jejich sociální realitou. A to vše jim prostřednictví realizace projektu nabízíme."

S každým klientem probíhá 5-15 terapií. Práce terapeuta začíná úvodní schůzkou za přítomnosti dítěte i jeho zákonného zástupce, bývá přizván i pracovník orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Iva Sokolovská, odbor sociálních věcí a zdravotnictví: "Za účasti všech přítomných se stanoví forma terapie (individuální, rodinná nebo kombinace obou) i vhodný terapeut. Následný terapeutický proces je zaměřen na eliminaci nežádoucích projevů chování, na práci s emocemi, stabilizaci narušené psychické rovnováhy, ale také na podporu pozitivní atmosféry v rodině."
Lukáš Grochal, předseda spolku Institut prevence: "Při práci s klientem je vždy navozeno a udržováno bezpečné, podnětné a motivující prostředí. Mladí lidé mají prostor pro zpětnou vazbu, získání emočně korektivních zkušeností, poznání nových vzorců chování a posílení pozitivních povahových rysů. Velmi často naši klienti tyto pozitivní vzory ze svého přirozeného prostředí nemají kde čerpat, a tedy i toto je velký posun v jejich vnímání světa a následných životních rozhodnutích. Od roku 2020 jsme realizovali terapeutické skupiny, ale řada dětí z mnoha důvodů nemůže podstupovat terapii ve skupině. Důvodem může být osobnostní nastavení, charakter nebo okolnosti nežádoucího chování a další specifika. Jelikož počet těchto klientů rostl a byl nad naše kapacity, rozhodli jsme se v roce 2024 realizovat samostatný projekt zaměřený na individuální terapie. Ve všech našich činnostech chceme dětem v riziku poskytnou adekvátní pomoc a péči, a pokud možno za spolupráce s jejich rodiči. I oni mají v nově vzniklém projektu možnost využít naše služby a pracovat na eliminaci rizikových a kriminálních projevů chování u svých dětí."
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Spolek Institut prevence získal v roce 2024 finanční podporu 440 tisíc korun z rozpočtu města Ostravy na realizaci projektu Terapeutické skupiny pro rizikové děti a mládež a pilotně byl podpořen také projekt Individuální a rodinná terapie pro rizikové děti a mládež ve výši 220 tisíc korun."

Spolek zajišťuje skupinové terapie s podporou města již od roku 2020, od té doby evidují 131 klientů, kteří úspěšně prošli terapeutickým procesem. Podpora je využita především na zajištění přímé práce s mládeží.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava vyčlenila další miliony korun na prevenci kriminality

23. března 2025 19:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava i letos pokračuje v podpoře prevence kriminality. Téměř 6,6 milionů korun poputuje městským obvodům, Městské policii Ostrava a dalším organizacím, které se zaměřují na volnočasové aktivity, vzdělávání nebo podporu výkonu alternativních trestů. Cílem je předcházet kriminalitě a nabídnout obyvatelům města bezpečné zázemí pro trávení volného času.

Ostrava přispěje na sociální služby, prorodinnou politiku i prevenci kriminality 110 mil. kč

31. října 2024 13:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Stejně jako každý rok vyčlenila Ostrava ve svém rozpočtu finance, které půjdou do oblasti sociálních služeb. Jde o několik programů například na prorodinnou politiku nebo prevenci kriminality, kde budou moci organizace požádat o finanční podporu.

Ostrava přispívá věznici na kurzy šití. Odsouzené si práci pochvalují

4. března 2025 11:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jednou z hlavních priorit vedení Ostravy je bezpečnost a město proto podporuje řadu aktivit zaměřených na prevenci kriminality. Většina cílí na děti a mládež, ale některé i na dospělé, ať už oběti nebo pachatele trestných činů. Ve Vazební věznici tak například vznikl kurz šití pro odsouzené.


7 zraněných po nočním požáru bytu v Ostravě. Hasiči zachraňovali lidi ze střechy

Dnes 12:33 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

13 evakuovaných a 7 zraněných, včetně dítěte. V centru Ostravy hořel v noci byt plný lidí. Některé dokonce požár uvěznil a hasiči a policisté je zachraňovali z chodby, přes okno i ze střechy. Škoda je 600 tisíc korun. Hasiči včasným zásahem uchránili majetek za miliony.

V Porubě se rozjely opravy chodníků. Nyní se pracuje u Podroužkovy ulice

S teplejším počasím se v Ostravě-Porubě opět rozjely opravy chodníků. Momentálně se pracuje na 7. obvodě u ulice Podroužkova.

Šesťáci z Rychvaldu si užili aktivní všesportovní pobytový kurz

Aktivitou nabité čtyři dubnové dny strávili šesťáci ze ZŠ v Rychvaldě na sportovně-turistickém kurzu v Budišově nad Budišovkou.

Projekty dekarbonizace za miliardu eur se v Třinci protáhnou o dva roky

Včera 16:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Největší výrobce oceli v České republice odkládá realizaci klíčové části svých dekarbonizačních projektů. Výstavba elektrické obloukové pece se posune nejdříve na rok 2030. Skupina upozorňuje na nedostatečnou veřejnou podporu, nepřehlednost evropských pravidel a nejistou situaci na trhu.

Podchod Důl Hlubina bude zmodernizován. Prostor dostanou i umělci zabývající se street artem

Ostrava má v plánu modernizaci dalšího důležitého místa. Jde o podchod u bývalého Dolu Hlubina, nyní tramvajové zastávky, který je vstupní branou do Dolních Vítkovic zejména v období letních festivalů.

Přednášky ohledně nakupování jídla přes internet otevřely oči množství seniorů z Karviné

22. dubna 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Senioři mohou nakupovat jídlo bezpečně i přes internet, jen o tom málo z nich ví. Na přednáškách, které se pořádaly v klubech seniorů v Karviné, se mohli jejich členové dozvědět více a ztratit tak zbytečné obavy.

Ostravané mohou pomoci s mapováním přírody. Stačí ve městě vyfotit rostlinu či živočicha

Ostravané mohou pomoci s mapováním přírody ve městě. Stačí k tomu bezplatná aplikace v mobilním telefonu a pak už jen vyfotit rostlinu či živočicha a sdílet je s ostatními. Dobrovolníci se navíc mohou zapojit do celosvětové akce zaměřené na biologickou rozmanitost.

Frekventovaná křižovatka v Porubě bude vylepšena. Přibydou semafory i ostrůvky

22. dubna 2025 8:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Porubu čeká vylepšení velmi frekventované křižovatky u fakultní nemocnice. Cílem je zmodernizovat celou oblast tak, aby byla bezpečnější pro chodce, cyklisty i řidiče. Vzniknou dělící ostrůvky, přibydou semafory i jízdní pruhy.

Startovárna pomáhá mladým podnikatelům v Ostravě-Jihu

Projekt Startovárna pomáhá začínajícím ale i zkušenějším podnikatelům k rozvoji. Workshopy se konají v centru Ostravy, Karviné a Trojanovicích, ale nově také v Ostravě-Jihu. Radnice chce podporou projektu obohatit podnikatelské zázemí obvodu, zejména pro mladší generace.

Obryně už má nohy. V novém Parku nad rybníkem vzniká unikátní socha

22. dubna 2025 12:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už jsme vás informovali, v bezprostřední blízkosti Bělského lesa vniká unikátní hřiště Park nad rybníkem, které bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Velká část už je hotova a v těchto začala stavba hlavní chlouby - několikametrové dřevěné sochy obryně.

Unikátní projekt "vložky do škol-bezpečí a komfort bez bariér" funguje. Ostravské školy jsou vybaveny

Jak už jsme vás informovali, Ostrava je průkopníkem v boji s menstruační chudobou na základních školách. Projekt z loňského roku se rychle rozšířil a dnes už ho následují i další města. Ostrava je ale o krok napřed a vložky už jsou volně k dispozici na všech základních školách.

O projekt Box do škol je ve Vítkovicích mezi žáky velký zájem

ZŠ Šalounova v Ostravě-Vítkovicích nabízí žákům hodiny boxu s profesionálním trenérem. S projektem Box do školy přišel za ředitelem ZŠ žákovský parlament. Škola projekt podpořila a o box je mezi dětmi nebývalý zájem.

Historii železnic Moravskoslezského kraje popisuje muzeum v Ostravě

Výpravní budova z 19. století ve stanici Ostrava Střed v sobě už přes 10 let skrývá regionální železniční muzeum. Jeho cílem je dokumentovat historii železnice v regionu od příjezdu prvního vlaku do Ostravy a Bohumína v roce 1847 až do současnosti.

Hasičská stanice v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití

Budova bývalé hasičské stanice na ulici Hasičská v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití. Část prostor využije nová jednotka dobrovolných hasičů a zbývající prostory Městská policie, která zde bude mít úsek prevence a pracoviště kamerového dohledu.

Stavební práce na sportovním centru v Ostravě-Dubině po zimní přestávce pokračují

22. dubna 2025 22:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Rozsáhlá rekonstrukce sportovního centra Dubina pokračuje. Demontážní a bourací práce jsou již hotovy a nyní se pracuje na vestavbě objektu v jihovýchodní části, kde se bude nacházet schodiště, šatny, VIP posezení a restaurace. Stavba bude město stát asi 185 milionu korun.

Budova bývalé hasičské stanice v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití

22. dubna 2025 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Budova bývalé hasičské stanice na ulici Hasičská v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití. Část prostor využije nová jednotka dobrovolných hasičů a zbývající prostory Městská policie, která zde bude mít úsek prevence a pracoviště kamerového dohledu.

Ostrava podporuje dětské terapeuty, pomáhají s prevencí kriminality
Vydáno 5. září 2024 16:28, Ostrava-město, Jiří Cileček
Dětí s psychickými problémy přibývá, ale Česko trápí nedostatek klinických psychologů. Rodiče tak těžce hledají odborníka, který přijímá nové klienty, a i tak jsou pak čekací lhůty v měsících. Pokud se k psychickým problémům přidá rizikové chování, situaci je třeba řešit rychle. Město Ostrava podpořilo v roce 2024 projekt zaměřený na individuální a rodinnou terapii orientovanou na děti a mladé lidi ve věku 8-18 let s akutními projevy rizikového nebo kriminálního chování s cílem odbourání nežádoucích projevů mladých klientů.

Klienti si vyberou osobu, která je jejich rozpoložení nejblíže a jejím popisem vyjádří své pocity; foto: Iva Sokolovská

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora: "Projekt reaguje na prokázanou potřebu ze strany sociálních pracovníků, samotných klientů, ale i veřejnosti. Jeho cílem je poskytnout dětem a mladým lidem možnost a přátelský prostor pro řešení nežádoucího chování a v co nejvyšší míře do tohoto procesu zapojit jejich rodiče či jiné pečující osoby. V současnosti je poměrně obtížné zajistit dostatek potřebných odborných preventivních služeb, které by se jim adekvátně věnovaly a mohly s nimi systematicky terapeuticky pracovat. Proto vítám jakoukoliv podobnou aktivitu a věřím v přínosnost tohoto projektu pro zdravý rozvoj členů nejmladší generace, kteří se potýkají se svými problémy. Aby dokázali nalézt a přijmout správnou hierarchii hodnot pro pocit vnitřní pohody a jistoty z nalezení svého pravého místa ve společnosti."

Cílovou skupinou projektu jsou nezletilé děti a mladiství z Ostravy s akutními projevy rizikového nebo kriminálního chování, které jsou v péči školních psychologů, školních sociálních pedagogů, kurátorů pro děti a mládež nebo probačních úředníků. 

Iva Sokolovská, odbor sociálních věcí a zdravotnictví: "Typickými projevy účastníků terapií je porušování společenských norem v oblastech násilí, návykových a omamných látek, krádeží a loupeží, kyberprostoru a sexuálního chování. Tito mladí lidé mívají náročné vztahy v rodině, zhoršený školní prospěch a kázeň, závislostní chování, nezřídka poruchy příjmu potravy, tendence k sebepoškozování, a dokonce i sebevražedné sklony."
Lukáš Grochal, předseda spolku Institut prevence: "Po zkušenostech z předchozích let víme, že tato mládež má vůli osobnostně růst a zvyšovat svou kvalitu života. Potřebuje k tomu respekt, partnerský a vlídný přístup, pocit bezpečí a přijetí a pozitivní vzor dospělé osoby. Jsme si také vědomi, že je nutné pracovat s celou rodinou a s jejich sociální realitou. A to vše jim prostřednictví realizace projektu nabízíme."

S každým klientem probíhá 5-15 terapií. Práce terapeuta začíná úvodní schůzkou za přítomnosti dítěte i jeho zákonného zástupce, bývá přizván i pracovník orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Iva Sokolovská, odbor sociálních věcí a zdravotnictví: "Za účasti všech přítomných se stanoví forma terapie (individuální, rodinná nebo kombinace obou) i vhodný terapeut. Následný terapeutický proces je zaměřen na eliminaci nežádoucích projevů chování, na práci s emocemi, stabilizaci narušené psychické rovnováhy, ale také na podporu pozitivní atmosféry v rodině."
Lukáš Grochal, předseda spolku Institut prevence: "Při práci s klientem je vždy navozeno a udržováno bezpečné, podnětné a motivující prostředí. Mladí lidé mají prostor pro zpětnou vazbu, získání emočně korektivních zkušeností, poznání nových vzorců chování a posílení pozitivních povahových rysů. Velmi často naši klienti tyto pozitivní vzory ze svého přirozeného prostředí nemají kde čerpat, a tedy i toto je velký posun v jejich vnímání světa a následných životních rozhodnutích. Od roku 2020 jsme realizovali terapeutické skupiny, ale řada dětí z mnoha důvodů nemůže podstupovat terapii ve skupině. Důvodem může být osobnostní nastavení, charakter nebo okolnosti nežádoucího chování a další specifika. Jelikož počet těchto klientů rostl a byl nad naše kapacity, rozhodli jsme se v roce 2024 realizovat samostatný projekt zaměřený na individuální terapie. Ve všech našich činnostech chceme dětem v riziku poskytnou adekvátní pomoc a péči, a pokud možno za spolupráce s jejich rodiči. I oni mají v nově vzniklém projektu možnost využít naše služby a pracovat na eliminaci rizikových a kriminálních projevů chování u svých dětí."
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Spolek Institut prevence získal v roce 2024 finanční podporu 440 tisíc korun z rozpočtu města Ostravy na realizaci projektu Terapeutické skupiny pro rizikové děti a mládež a pilotně byl podpořen také projekt Individuální a rodinná terapie pro rizikové děti a mládež ve výši 220 tisíc korun."

Spolek zajišťuje skupinové terapie s podporou města již od roku 2020, od té doby evidují 131 klientů, kteří úspěšně prošli terapeutickým procesem. Podpora je využita především na zajištění přímé práce s mládeží.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000044744/ostrava-podporuje-detske-terapeuty-pomahaji-s-prevenci-kriminality