Ocenění agentury ESO Angels v iktové péči patří týmu pod vedením primáře Neurologie Městské nemocnice Ostrava Lukáše Klečky.
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Je to ocenění za to, jak se staráme o mrtvice v Městské nemocnici a jak se o ně staráme komplexně a dlouhodobě. Uděluje se za to kolik pacientů ošetříte, jak kvalitně je ošetříte, ale hlavně ne jenom ty akutní, ale jde i o to, jak se o ně dokážete starat dlouhodobě. O to kolik dostanou léků, jak kvalitní léky dostanou a co jim to přinese. Musím říct, že to vlastně není jedno oddělení - Iktové centrum - to je v podstatě virtuální pracoviště, protože to obsahuje obrovské množství práce lidí i pracovišť této nemocnice.”
V České republice máme přes 40 Iktových center. V Moravskoslezském kraji jich je 6.
Jenom do Městské nemocnice Ostrava je ročně přivezeno v průměru přes 750 pacientů s mrtvicí. Neurologové se ale samozřejmě starají i o pacienty s řadou dalších diagnóz.
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Staráme se v jiném dalším centru o pacienty s bolestí hlavy, staráme se o pacienty, kteří mají nervosvalová onemocnění - to znamená záněty nervosvalového systému, onemocnění genetická periferních nervů a mnohá jiná získaná. A potom obrovské množství pacientů je třeba s epilepsií a asi nejvíc jsou bolavá záda.”
Mezi další častou diagnózou je migréna, která postihuje asi kolem 12 % populace, především ženy.
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Migrénu léčíme komplexně, léčíme ji jak nefarmakologicky, to znamená změnou životního stylu, vyvarováním se některých látek, které tu ataku bolesti hlavy zhoršují a nebo provokují. A potom jsou to farmakologické postupy.”
K léčbě migrény se využívá také botulotoxin, jed který významně pomáhá i při léčbě dalších neurologických onemocnění.
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Jsou to něco čemu se říká odborně blefarospazmus, kdy se vám spontánně stáhne víčko, spadne oko a vy ho nemůžete otevřít. Onemocnění hemispasmus facialis, což nemá český název, ale je to stažení obličeje a je to způsobeno onemocněním mozku. Vy to můžete ne vyléčit, ale můžete tomu člověku významně pomoci, když mu píchnete do těch svalů botulotoxin a ten sval vyřadíte z provozu doslova a do písmene. Pak se přišlo na to, že to může působit systémověji, takže se to začalo používat v léčbě spasticity a dokonce to používáme v léčbě migrény.”
A co je pravdy na tom, že si neurolog při diagnostice vystačí s hřebíčkem a kladívkem?
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,To je taková ta stará poučka, jak vypadá neurolog. Ten potřebuje škrábátko neboli hřebíček, takže dřív to byly hřebíčky podkováky a kladívko, tím se klepou reflexy. Diagnózu z 90 % děláte svojí hlavou a tím, co na tom člověku vidíte a k tomu potřebujete to kladívko a ten hřebíček.”
Kvalitní péče o pacienty by ale nebyla možná bez dobrého týmu nejen lékařů, ale také sester, které s pacientem tráví nejvíce času.
Markéta Bubancová, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Máme tady třeba i pacienty po různých autonehodách, jezdíme s nimi do hyperbarické komory a u nich je vidět ten posun, jak se zlepšují. Spolupracujeme i s rodinami.”
Katarína Mikésková, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Pracuji tady 23 let, je to tým, který mě naplňuje, myslím, že i kolegyně. Rádi chodíme do práce, spolupráce je taková, že si navzájem pomáháme, i když máme pacienty skupinově rozdělené. Chodí nám občas i pochvaly.”
Roman Šimíček, pacient, Neurologie MNO: ,,Došlo k tomu, že jsem ztratil orientaci, byl jsem takový zmatený. Tak se přišlo na to, že mám aneurysma, tak mi tady dávali stent. Personál je tady milý, profesionální. Musím říct, že na zákrok mě připravili. Informace mi dali veškeré, co mě čeká, jak to bude probíhat.
Neurologie Městské nemocnice Ostrava se ročně stará na 46 lůžkách o zhruba 1500 hospitalizovaných pacientů. A v ambulancích ročně provede přes 19 000 ošetření.