Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Důl Michal v Ostravě nabízí autentický vhled do práce horníků

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu. Jak se horníci připravovali na práci v první polovině 19. století, mohou zjistit návštěvníci dolu Michal v Ostravě. Těžit se zde začalo v roce 1842.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Další důležitý rok je 1912, kdy tady dochází k obrovské přestavbě toho dolu, který vidíme do dnešních dnů podle architekta Fialy, kdy tady společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda přistupuje k ultramodernizaci dolu, čímž se stal jedním z nejmodernějších topů v tehdejším Rakousko-Uhersku. Buhužel ta situace po druhé světové válce je složitá a zase naopak, zařazením do ostravsko-karvinského revíru se tsal spíše takovou černou Popelkou.“

Těžba se zde zastavila v roce 1993. Díky dochování strojů a techniky byl ale areál prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je i na seznamu památek UNESCO. Prohlídková trasa mapuje cestu horníka od šaten až k těžební jámě.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Projdou si právě ty provozy. Zajdou si do známkovny, do šatny, co je pitný režim, svačina, kam chodili při úrazech, podívají se, kde je klec, jak se fáralo i když u nás bohužel to nejde sfárat protože je těch téměř 700 metrů zabetonovaných kvůli stabilitě.“

První zastávkou jsou řetízkové šatny.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Ten prostor je specifický v tom, že je rozdělený do dvou zón. My jsme teď v čisté zóně a jak vidíme, tady je pověšené čisté oblečení havířů, oni poté přešli do té špinavé zóny a tam si vzali na sebe fáračky, ve kterých šli na provoz.“

Trasa pokračuje přes okénko na vydávání svačin do Cechovny, kde se kdysi rozdělovala práce. Nyní je místnost výstavním prostorem, kde návštěvníci najdou aktuálně sérii fotografií Rudolfa Jandy s názvem Historická Ostrava.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „V letošním roce, jsme celou výstavu nestihli udělat tak, jak jsme měli v plánu, protože ty fotky jsou skutečně zajímavé a chceme ji obohatit ještě o audiovizuální prvky, přičemž si ji zde chceme nechat ještě i příští rok, kdy tady vznikne i přednáškový cyklus pro školy. Ty výstavy pořádáme tematicky, snažíme se fotky, které jsou enviromentálního nebo uměleckého charakteru, umisťovat tady do cechovny a když máme jiné věci, technické nebo z koupelen, tak je umisťujeme do technických místností nebo koupelen.“

Důležitou zastávkou je také lampovna.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Je to prostor, kde šlo už tzv. do tuhého. Přišli ti havíři, odhodili poslední cigaretu, vzali si lampu, záchranný balíček a šli už sfárat přes nástupný most směrem ke klecím. Tento prostor právě dýchá duchem toho dolu Michal, protože jsme v opravdu autentickém, zachovaném prostředí, kdy ten havíř tudy šel na šichtu. Člověk to vnímá, když tady prochází ty jednotlivé místnosti, provozy.“

Ve strojovně a kompresorovně jsou poté uloženy největší technologické unikáty. Stoje jsou většinou dochované z roku 1912. Nyní je v tomto unikátním prostoru zasazena také výstava umělecké školy AVE ART s názvem Boudníkoviny.

Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: „Je to výstava, která oslavuje stoleté výročí narození pana Vladimíra Boudníka a žáci naší školy tvořili vlastně tak, jako on. To znamená svobodně, z odpadových materiálů, ze zbytků a podobně. Vzniká tak unikátní grafika, unikátní tkané věci, umělečtí kováři zase tady mají unikátní kovové plastiky. Dva roky práce našich studentů.“
anketa, návštěvníci: „Osobně se mi to tady moc libí, protože je to k tématice, k Boudníkovi, protože on taky dělal v továrně.“

Výstavu Boudníkoviny i důl Michal obecně mohou zájemci navštívit do konce října a tedy do konce letošní sezóny. V příštím roce ještě na dole chystají rekonstrukci nejrozsáhlejšího objektu Třídírny, což značně rozšíří i návštěvnickou trasu. Na dole Michal půjde tedy stále objevovat něco nového.

Nahlásit chybu


K tématu

Těžba uhlí končí, ale OKD musí přijímat stovky nových horníků

8. února 2024 6:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hornickému povolání nehrozí zdaleka tak brzký konec, jak by se mohlo zdát. Těžba uhlí sice za dva roky definitivně skončí, společnost OKD však musí přijímat nové horníky, kterým zajistí práci i po ukončení těžby.

Poslední činná šachta v zemi, Důl ČSM na Karvinsku, by měla letos vytěžit přes milion tun uhlí

30. ledna 2024 8:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžba černého uhlí v posledních dvou dolech na Ostravsku se chýlí ke svému nevyhnutelnému konci. Ten nastane počátkem roku 2026. Horníci však i přesto v podzemí dobývají dostupné zásoby uhlí, které se nyní na trhu dobře prodává.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

21. listopadu 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

21. listopadu 2024 14:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

21. listopadu 2024 10:52 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Důl Michal v Ostravě nabízí autentický vhled do práce horníků
Vydáno 9. října 2024 10:30, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu. Jak se horníci připravovali na práci v první polovině 19. století, mohou zjistit návštěvníci dolu Michal v Ostravě. Těžit se zde začalo v roce 1842.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Další důležitý rok je 1912, kdy tady dochází k obrovské přestavbě toho dolu, který vidíme do dnešních dnů podle architekta Fialy, kdy tady společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda přistupuje k ultramodernizaci dolu, čímž se stal jedním z nejmodernějších topů v tehdejším Rakousko-Uhersku. Buhužel ta situace po druhé světové válce je složitá a zase naopak, zařazením do ostravsko-karvinského revíru se tsal spíše takovou černou Popelkou.“

Těžba se zde zastavila v roce 1993. Díky dochování strojů a techniky byl ale areál prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je i na seznamu památek UNESCO. Prohlídková trasa mapuje cestu horníka od šaten až k těžební jámě.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Projdou si právě ty provozy. Zajdou si do známkovny, do šatny, co je pitný režim, svačina, kam chodili při úrazech, podívají se, kde je klec, jak se fáralo i když u nás bohužel to nejde sfárat protože je těch téměř 700 metrů zabetonovaných kvůli stabilitě.“

První zastávkou jsou řetízkové šatny.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Ten prostor je specifický v tom, že je rozdělený do dvou zón. My jsme teď v čisté zóně a jak vidíme, tady je pověšené čisté oblečení havířů, oni poté přešli do té špinavé zóny a tam si vzali na sebe fáračky, ve kterých šli na provoz.“

Trasa pokračuje přes okénko na vydávání svačin do Cechovny, kde se kdysi rozdělovala práce. Nyní je místnost výstavním prostorem, kde návštěvníci najdou aktuálně sérii fotografií Rudolfa Jandy s názvem Historická Ostrava.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „V letošním roce, jsme celou výstavu nestihli udělat tak, jak jsme měli v plánu, protože ty fotky jsou skutečně zajímavé a chceme ji obohatit ještě o audiovizuální prvky, přičemž si ji zde chceme nechat ještě i příští rok, kdy tady vznikne i přednáškový cyklus pro školy. Ty výstavy pořádáme tematicky, snažíme se fotky, které jsou enviromentálního nebo uměleckého charakteru, umisťovat tady do cechovny a když máme jiné věci, technické nebo z koupelen, tak je umisťujeme do technických místností nebo koupelen.“

Důležitou zastávkou je také lampovna.

Vojtěch Polášek, vedoucí správy památkového objektu: „Je to prostor, kde šlo už tzv. do tuhého. Přišli ti havíři, odhodili poslední cigaretu, vzali si lampu, záchranný balíček a šli už sfárat přes nástupný most směrem ke klecím. Tento prostor právě dýchá duchem toho dolu Michal, protože jsme v opravdu autentickém, zachovaném prostředí, kdy ten havíř tudy šel na šichtu. Člověk to vnímá, když tady prochází ty jednotlivé místnosti, provozy.“

Ve strojovně a kompresorovně jsou poté uloženy největší technologické unikáty. Stoje jsou většinou dochované z roku 1912. Nyní je v tomto unikátním prostoru zasazena také výstava umělecké školy AVE ART s názvem Boudníkoviny.

Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: „Je to výstava, která oslavuje stoleté výročí narození pana Vladimíra Boudníka a žáci naší školy tvořili vlastně tak, jako on. To znamená svobodně, z odpadových materiálů, ze zbytků a podobně. Vzniká tak unikátní grafika, unikátní tkané věci, umělečtí kováři zase tady mají unikátní kovové plastiky. Dva roky práce našich studentů.“
anketa, návštěvníci: „Osobně se mi to tady moc libí, protože je to k tématice, k Boudníkovi, protože on taky dělal v továrně.“

Výstavu Boudníkoviny i důl Michal obecně mohou zájemci navštívit do konce října a tedy do konce letošní sezóny. V příštím roce ještě na dole chystají rekonstrukci nejrozsáhlejšího objektu Třídírny, což značně rozšíří i návštěvnickou trasu. Na dole Michal půjde tedy stále objevovat něco nového.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000045168/dul-michal-v-ostrave-nabizi-autenticky-vhled-do-prace-horniku