Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava už chystá architektonickou soutěž na Bazaly. Kapacita bude 20 tisíc diváků

Ostrava-město |

Stadion Bazaly by se měl stát v budoucnu jednou z dominant Ostravy a zároveň supermoderním stánkem, který bude stát za to navštívit i když se nebude hrát fotbal. V těchto dnech už se tomu intenzivně věnuje pracovní skupina, která připravuje architektonickou soutěž.

Jednou z nejznámějších ostravských značek je fotbalový klub Baník a téměř každý taky ví, že jeho historie je neodmyslitelně spjata se stadionem Bazaly. Po letech na vítkovickém stadionu, je ale nyní vedení Ostravy rozhodnuto spojení Baník a Bazaly vrátit do hry. Byla vypracována studie proveditelnosti a podepsáno bylo memorandum. V posledních týdnech se také upřesňují parametry stadionu. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Intenzivně jsou připravovány soutěžní podmínky i harmonogram architektonické soutěže. Nový stadion bude i novou dominantou města, klíčové je začlenění stavby do stávajícího městského prostoru v kontextu blízké Nové radnice, akcentována však bude také historie místa a fotbalového klubu. Zásadní je pro nás kvalita celkového architektonického řešení. Našim cílem je fotbalový stadion splňující veškeré současné požadavky enviromentální, měla by obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v udržitelnosti. Provozní řešení a zázemí má umožnit zažít fotbal všem bez ohledu na věk či handicap, pracujeme s myšlenkou dětského sektoru či prostoru upraveného pro handicapované návštěvníky. Nezapomínáme však na aktivity mimo fotbalová utkání, nový stadion by měl nabízet i volnočasové aktivity – muzeum fotbalového klubu, nabídky rozličných služeb, restaurací, fanshopů či konání exkurzí."

Také už se začala scházet pracovní skupina, která přichystala architektonickou soutěž. Parametry nyní schválila i rada města. S větší kapacitou se samozřejmě zvýšily také plánované náklady. Nyní jsou odhadovány na 2,5 miliardy korun. 

Lukáš Semerák (Ostravak), předseda odborné pracovní skupiny pro stavbu nového stadionu: „Vyjma již zmíněného komplexního architektonického řešení stavby a jejího začlenění do předmětného prostoru nás bude zajímat technická realizovatelnost, stejně jako hospodárnost, udržitelnost i finanční přiměřenost provozního řešení. Cílem je zkrátka architektonicky přínosná stavba, která nabídne nej v mnoha oblastech, stane se unikátním sportovním stánkem, výjimečným v zemi, poskytujícím adekvátní zázemí domácímu fotbalovému klubu, příjemné prostředí hostujícím sportovcům i příznivcům fotbalu, vystavěným v místě tradičního zázemí klubu. Na Bazalech klub působil 56 let od roku 1959."

Soutěžní podmínky nyní posoudí Česká komora architektů a pak je znovu schválí rada města. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by být v druhé polovině listopadu vyhlášena architektonická soutěž. Stavět by se mohlo začít už v roce 2027. 

Nahlásit chybu


K tématu

Nové Bazaly nakreslí architekti z Londýna. Stavba se stane novou dominantou Ostravy

4. listopadu 2025 8:18 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Milovníci fotbalu a Baníku Ostrava slaví. Rada města dnes na doporučení mezinárodní poroty schválila podobu stadionu Nové Bazaly. Nejvíce se líbil návrh španělské kanceláře L35 Arquitectos z Barcelony, který prý nejlépe vyjádřil propojení industriální minulosti města s moderní dobou. Připomeňme, že se do architektonické soutěže přihlásilo 34 zájemců z celého světa.

Nové Bazaly vyprojektují architekti ze Španělska. Porota vybrala vítězný návrh jednohlasně

6. listopadu 2025 13:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Unikátní místo s výhledem na celé město zvolilo vedení Ostravy pro odhalení vítězného návrhu fotbalového stadionu Nové Bazaly. Na cortenové lávce nad stadionem primátor Jan Dohnal odhalil vizualizaci španělského studia L35 Arqutectos, které prý nejlépe vyjádřilo propojení industriální minulosti města s moderní dobou. Na začátku architektonické soutěže bylo 34 studií z celého světa.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

13. ledna 2026 11:43 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Včera 13:21, vydáno 9. července 2026 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo větší množství hasičských jednotek. Když začalo hořet, v budově nebyli lidé. Zásah probíhal celou noc a byl vyhlášen II. stupeň poplachu. Jeden hasič se zranil a o život přišla zvířata ve zverimexu.

Policisté při preventivní akci kontrolovali lidi na vodě i na břehu Žermanické přehrady

Včera 17:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Plavce, vůdce plavidel, ale i rekreanty na březích zkontrolovali v pátek policisté, kteří vyrazili k Žermanické přehradě.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

9. července 2026 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Bílovecký zámek vystavuje koruny pěti zemí, výstava Koruny Karla IV. je k vidění do září

Včera 10:00 | Bílovec | Michal Slonina

Svatováclavská, Svatoštěpánská, Říšská, Římská i Lombardská - bílovecký zámek ukazuje návštěvníkům mistrovské repliky korun z pěti zemí Evropy. Výstava Koruny Karla IV. je událostí pro celý kraj.

Ostravští celníci na dálnici zajistili 16 tun nelegálního tabáku

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci odhalili u Přerova kamion převážející přes 16 tun nelegálního tabáku. Zboží bylo určeno pro neexistující firmu. Předběžný únik na dani přesahuje 59 milionů korun.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

9. července 2026 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

9. července 2026 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Prázdninový festival Vánoce v létě oživují každou středu Mariánské náměstí v Ostravě

9. července 2026 14:43 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Vánoční atmosféra uprostřed léta. Přesně to nabízí nový projekt mariánskohorské radnice s názvem Vánoce v létě. Každou středu se Mariánské náměstí promění v komorní kulturní scénu, kde nechybí živá hudba, občerstvení ani prostor pro sousedská setkávání.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

9. července 2026 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Včera 10:40, vydáno 9. července 2026 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

Kreativní středa v Malé Kodani nabídla kreslení s Elen. Výsledná koláž bude vystavena na radnici

Včera 13:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Malá Kodaň v centru Ostravy v létě žije. Dvě středy v měsíci se zde lidé scházejí za kulturou a tvořením. Tento týden nebyl výjimkou. Organizátoři si pro návštěvníky připravili kreativní podvečer s umělkyní Elen.

Pozorný soused v Ostravě- Muglinově pomohl dopadnout zloděje žebříku

9. července 2026 13:08 | Ostrava-město | Anna Břenková

Strážníci v úterý dopoledne dopadli muže, který v Ostravě- Muglinově ukradl ze zahrady dřevěný žebřík. Zloděje prozradil pozorný soused, který jeho podezřelé chování okamžitě nahlásil policii.

Cyklistické helmy zachraňují životy. Tým silniční bezpečnosti radil u Dakoty

9. července 2026 12:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Na cyklostezce u restaurace Dakota v Ostravě bylo rušno a podle množství policistů to mohlo vypadat, že se něco stalo. Jednalo se ale pouze o preventivní akci, zaměřenou na cyklisty. Ti se tak mohli dozvědět důležité informace a nebo si nechat označit kolo.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

8. července 2026 14:17 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.

Obyvatelé Liščiny v Ostravě-Hrušově společně se studenty mění okolí komunitního centra

8. července 2026 12:54 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Ostrava-Hrušov se stala dějištěm tvůrčí proměny. V tamním komunitním centru proběhl třídenní workshop, během kterého se místní spojili se studenty. Společným úsilím vytvořili návrhy na revitalizaci okolí centra.

Nové zákony posilují bezpečnost nemocnic. Odborníci jednali v Ostravě

8. července 2026 9:08 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Jak ochránit nemocnice před kybernetickými útoky i mimořádnými událostmi? Právě tomu se věnovala odborná konference v Ostravě, která představila nové povinnosti vyplývající z legislativy o kybernetické bezpečnosti a kritické infrastruktuře.

Ostrava už chystá architektonickou soutěž na Bazaly. Kapacita bude 20 tisíc diváků
Vydáno 1. listopadu 2024 11:38, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Stadion Bazaly by se měl stát v budoucnu jednou z dominant Ostravy a zároveň supermoderním stánkem, který bude stát za to navštívit i když se nebude hrát fotbal. V těchto dnech už se tomu intenzivně věnuje pracovní skupina, která připravuje architektonickou soutěž.

Jednou z nejznámějších ostravských značek je fotbalový klub Baník a téměř každý taky ví, že jeho historie je neodmyslitelně spjata se stadionem Bazaly. Po letech na vítkovickém stadionu, je ale nyní vedení Ostravy rozhodnuto spojení Baník a Bazaly vrátit do hry. Byla vypracována studie proveditelnosti a podepsáno bylo memorandum. V posledních týdnech se také upřesňují parametry stadionu. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Intenzivně jsou připravovány soutěžní podmínky i harmonogram architektonické soutěže. Nový stadion bude i novou dominantou města, klíčové je začlenění stavby do stávajícího městského prostoru v kontextu blízké Nové radnice, akcentována však bude také historie místa a fotbalového klubu. Zásadní je pro nás kvalita celkového architektonického řešení. Našim cílem je fotbalový stadion splňující veškeré současné požadavky enviromentální, měla by obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v udržitelnosti. Provozní řešení a zázemí má umožnit zažít fotbal všem bez ohledu na věk či handicap, pracujeme s myšlenkou dětského sektoru či prostoru upraveného pro handicapované návštěvníky. Nezapomínáme však na aktivity mimo fotbalová utkání, nový stadion by měl nabízet i volnočasové aktivity – muzeum fotbalového klubu, nabídky rozličných služeb, restaurací, fanshopů či konání exkurzí."

Také už se začala scházet pracovní skupina, která přichystala architektonickou soutěž. Parametry nyní schválila i rada města. S větší kapacitou se samozřejmě zvýšily také plánované náklady. Nyní jsou odhadovány na 2,5 miliardy korun. 

Lukáš Semerák (Ostravak), předseda odborné pracovní skupiny pro stavbu nového stadionu: „Vyjma již zmíněného komplexního architektonického řešení stavby a jejího začlenění do předmětného prostoru nás bude zajímat technická realizovatelnost, stejně jako hospodárnost, udržitelnost i finanční přiměřenost provozního řešení. Cílem je zkrátka architektonicky přínosná stavba, která nabídne nej v mnoha oblastech, stane se unikátním sportovním stánkem, výjimečným v zemi, poskytujícím adekvátní zázemí domácímu fotbalovému klubu, příjemné prostředí hostujícím sportovcům i příznivcům fotbalu, vystavěným v místě tradičního zázemí klubu. Na Bazalech klub působil 56 let od roku 1959."

Soutěžní podmínky nyní posoudí Česká komora architektů a pak je znovu schválí rada města. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by být v druhé polovině listopadu vyhlášena architektonická soutěž. Stavět by se mohlo začít už v roce 2027. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000045726/ostrava-uz-chysta-architektonickou-soutez-na-bazaly-kapacita-bude-20-tisic-divaku