Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Národní zemědělské muzeum v Ostravě skýtá zemědělské stroje i potraviny

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Praha, Kačina, Ohrada, Čáslav, Znojmo, Valtice. Zde všude má Národní zemědělské muzeum své pobočky. Ta nejnovější vznikla v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

Praha, Kačina, Ohrada, Čáslav, Znojmo, Valtice. Zde všude má Národní zemědělské muzeum své pobočky. Ta nejnovější vznikla v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Nacházíme se v rámci Dolní oblasti Vítkovice v bývalé měděné huti. Ty haly měly pak další osudy a v 90. letech na ně byl vypsán demoliční výměr. My jsme je jako zemědělské muzeum odkoupili a mezi lety 2018-2020 probíhala generální rekonstrukce financovaná z evropských peněz.“

Každá z poboček má speciální zaměření. Ta ostravská se věnuje dvěma větším tématům. První je historická zemědělská technika.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Máme tady traktory, stroje na zpracování píce, to znamená sekačky, řezačky a jsou tu i stroje na zpracování obilovin od sicích strojů, přes mlátičky, kombajny atd.“

Jeden z nejzajímavějších strojů v muzeu je obří balanční pluh.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Je to obří pluh vážící 6 tun a byl určený k orbě hlavně na takových rovných lánech, třeba v Polabí nebo na Hané. Fungoval tak, že si ten pluh posílali na tlustém laně dvě parní oračky, které se posouvaly po úvratích.“

Druhá část muzea je zasvěcená potravinám. Návštěvníci zde naleznou interaktivní depozitář potravin a Galerii českých potravin.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Jako v supermarketu, tady máte co metr jedno téma potravin. Luštěniny, těstoviny…tak my máme 30 metrů a 30 témat. Začínáme živinami, jdeme přes jednotlivé typy potravin a posledních 10 metrů se týká témat jako nemoci z potravin, potravinové intolerance, geneticky modifikované potraviny a tato témata, která rezonují ve společnosti. Máme tam nejen ty exponáty ve vitrínách, ale také ty haptické, dotykové, čichové exponáty.“

Galerie českých potravin poté vzniká ve spolupráci s oddělením kvalitních potravin státního zemědělského fondu a každý rok se třicítka vystavených výrobků obměňuje.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Protože ty potraviny vystavujeme rok, tak ne všechny by nám vydržely a proto máme šikovného sochaře, který nám vytváří sochy – modely těch potravin, některé jsou k nerozeznání.“

Kromě stálých expozic zde návštěvníci naleznou také dočasné výstavy. Ta nejnovější je zasvěcená krajině Ostravska a Karvinska z pohledu jejího poškození činností člověka a její rekultivaci.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Ten návštěvník je nejdříve seznámen s tím, jak krajina vypadala předtím, než tady začala těžba, než vznikly Vítkovické železárny, že se vlastně jednalo o agrární krajinu a následně je představen i ten typ toho poškození krajiny.“

V rámci výstavy si mohou lidé vystoupat i na symbolickou Haldu Emu, na jejímž vršku si promítnou obrázky poničené krajiny.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Potom návštěvník má dvě možnosti. Může se vydat cestou člověka čili jak se člověk snažil poté opravit tu krajinu a to je ta rekultivace a vlevo je poté ukázka, jak si sama příroda dokázala s tou poškozenou krajinou poradit.“

Ve svátečním období v muzeu probíhají i adventní dílny pro školy a školky. Letos se konaly již počtvrté.

Hana Malíková, lektorka NZM Ostrava: „Tím, že jsme zemědělské muzeum, tak se tady snažíme mít takové přírodní výrobky z přírodních materiálů, proto jsme rádi za spolupráci se Střední zahradnickou školou, kteří to vyrábějí z větviček. Jsme nejen muzeum zemědělské ale i potravinové, takže tady máme tradičně i zdobení perníčků, za což zase děkujeme Střední škole společného stravování.“
Marcela Malá, učitelka odborného výcviku, Střední zahradnická škola Ostrava: „Většinou máme pro děti připraven vždy jeden výrobek, letos je to věnec. Máme tady i studenty a je jich 11 až 14, aby mohli pomoct těm malým.“

Na příští rok v muzeu připravují nové výstavy související s 80. výročím konce druhé světové války. Budou to Krajina po válce složená z fotografií Vojtěcha Pály a Střepiny, aneb výstava šrapnelů zaseknutých ve dřevě stromů.

Nahlásit chybu


V Ostravě-Bartovicích vykolejil spěšný vlak, strojvedoucího museli ošetřit

Včera 14:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V úterý po poledni vykolejil při průjezdu stanicí Ostrava-Bartovice spěšný vlak. Nikdo z cestujících se nezranil, záchranáři museli ale na místě ošetřit strojvedoucího. Příčiny nehody zjišťují drážní inspektoři ve spolupráci s policií.

Zaměstnanec porubské radnice pomohl se záchranou života

Pan Vlastimil Melichárek pracuje pro porubskou radnici na parkovišti před poliklinikou Fakultní nemocnice Ostrava. Pomáhá řidičům s parkováním i placením. Právě platba parkovacího lístku se v okamžiku změnila v boj o život.

Důl ČSM se připravuje na postupný konec těžby, počet zaměstnanců se bude snižovat

Zhruba ještě jeden rok se bude těžit černé uhlí v poslední činné šachtě v Česku. Stonavský důl ČSM pak bude postupně likvidován, aby byl po dalších třech letech úplně uzavřen. Postupně budou na šachtě také končit zaměstnanci.

Havířov má ve sběrném dvoře velký box na dřevěný odpad, ten se následně recykluje

Havířov hledá efektivní způsoby, jak snížit náklady na likvidaci odpadu a šetřit životní prostředí. Nový systém sběru dřeva ve sběrném dvoře pomáhá udržet pořádek a zároveň umožňuje jeho další využití k výrobě nábytku.

U polikliniky v Ostravě-Hrabůvce informuje o dění v obvodu nová interaktivní tabule

Nová informační interaktivní tabule slouží lidem z Ostravy-Jihu před hrabůvkovskou poliklinikou. Jedná se už o třetí tabuli v obvodu – první byly nainstalovány už roce 2023, a to na radnici a u nákupního střediska Kotva.

Čeladná po třech letech zvedla místní poplatek za odpady

Obec Čeladná letos zvýšila poplatek za odpady o 80 korun, tedy na 780 korun na osobu a rok. K tomuto kroku zastupitelé přistoupili po třech letech.

Pacienti ortopedie jsou v havířovské nemocnici hospitalizováni na novém oddělení

Před rokem a půl začala nemocnice v Havířově s operacemi endoprotéz velkých kloubů. Nyní se ortopedické oddělení přestěhovalo do nových prostor.

Na přejezdu ve Studénce uvízl další kamion. Bleskový zásah svědka zastavil vlak

3. února 2025 15:15 | Studénka | Jiří Cileček

Další nebezpečná situace se odehrála na nechvalně proslulém železničním přejezdu ve Studénce. Řidič nákladního vozidla vjel na přejezd v době, kdy se začaly sklápět závory. Díky rychlé reakci svědka stihl přijíždějící vlak zastavit včas.

Ostrava podporuje rozvoj kvality škol. Na projekty půjde 9 milionů

Ostrava se snaží prostřednictví dotačních titulů rozvíjet kvalitu školství ve městě. V letošním roce rozdá na nejrůznější programy základním a mateřským školám přes devět milionů korun. Například škola v Krásném Poli se s dětmi zaměří na finanční gramotnost.

Havířov ocenil dobrovolné dárce krve za rok 2024

Radnice v Havířově každým rokem oceňuje bezpříspěvkové dárce krve a krevní plazmy. Slavnostní poděkování se uskutečnilo v kině Centrum.

Vietnamská komunita MS kraje v Akordu přivítala nový lunární rok. Bude ve znamení hada

Příchod nového lunárního roku přivítala na konci ledna Vietnamská komunita MS kraje v Akordu. Jedná se pro ně o největší oslavy roku, jelikož jsou srovnatelné s českými Vánocemi. Letošní nový rok se podle asijského zvěrokruhu ponese ve znamení hada.

Žáci základních škol z Ostravy se utkali v kuchařské soutěži O čokoládovou vařečku

20 pokrmů z vepřové panenky přistálo na talíři porotě již 25. ročníku soutěže O čokoládovou vařečku. Připravili je žáci 7. - 9. tříd základních škol z Ostravy a organizace se jako každoročně ujala Střední škola společného stravování.

Czech Indoor Gala patří mezi nejlepší světové atletické mítinky. Největším lákadlem je čtyřstovka žen

Ostrava bude patřit atletice. Uskuteční se totiž další ročník halového atletického mítinku Czech Indoor Gala, který byl podruhé za sebou zařazen mezi devět nejelitnějších světových halových mítinků této sezóny.

Zastupitelé novelizovali vyhlášku o očním klidu v Ostravě. Výjimku dostalo 44 akcí

3. února 2025 8:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Noční klid v Ostravě bude i letos v některých případech upraven. Zastupitelé města schválili novelizaci obecně závazné vyhlášky o nočním klidu, která stanovuje výjimky pro vybrané kulturní, sportovní a společenské akce. Letos jich bude celkem 44.

Poruba má má nový parkovací dům. Poslouží obyvatelům i návštěvníkům Pokladu

3. února 2025 8:28 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Parkování v Ostravě-Porubě se opět o něco zlepšilo. U Domu kultury Poklad byl dokončen druhý parkovací dům, který nabízí dalších 64 parkovacích míst. Spolu s prvním parkovacím domem doplní parkovací kapacity nejen pro rezidenty, ale i pro návštěvníky a zaměstnance Pokladu.

Ostravští zastupitelé schválili seznam akcí se zkrácenou dobou nočního klidu

2. února 2025 19:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

Zastupitelstvo města vydalo novelizaci obecně závazné vyhlášky o nočním klidu. Zákon stanovuje dobu tzv. nočního klidu mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Umožňuje ovšem také obcím, aby vydáním obecně závazných vyhlášek tuto dobu nočního klidu ve výjimečných případech zkrátily.

Národní zemědělské muzeum v Ostravě skýtá zemědělské stroje i potraviny
Vydáno 16. prosince 2024 14:06, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Praha, Kačina, Ohrada, Čáslav, Znojmo, Valtice. Zde všude má Národní zemědělské muzeum své pobočky. Ta nejnovější vznikla v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

Praha, Kačina, Ohrada, Čáslav, Znojmo, Valtice. Zde všude má Národní zemědělské muzeum své pobočky. Ta nejnovější vznikla v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Nacházíme se v rámci Dolní oblasti Vítkovice v bývalé měděné huti. Ty haly měly pak další osudy a v 90. letech na ně byl vypsán demoliční výměr. My jsme je jako zemědělské muzeum odkoupili a mezi lety 2018-2020 probíhala generální rekonstrukce financovaná z evropských peněz.“

Každá z poboček má speciální zaměření. Ta ostravská se věnuje dvěma větším tématům. První je historická zemědělská technika.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Máme tady traktory, stroje na zpracování píce, to znamená sekačky, řezačky a jsou tu i stroje na zpracování obilovin od sicích strojů, přes mlátičky, kombajny atd.“

Jeden z nejzajímavějších strojů v muzeu je obří balanční pluh.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Je to obří pluh vážící 6 tun a byl určený k orbě hlavně na takových rovných lánech, třeba v Polabí nebo na Hané. Fungoval tak, že si ten pluh posílali na tlustém laně dvě parní oračky, které se posouvaly po úvratích.“

Druhá část muzea je zasvěcená potravinám. Návštěvníci zde naleznou interaktivní depozitář potravin a Galerii českých potravin.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Jako v supermarketu, tady máte co metr jedno téma potravin. Luštěniny, těstoviny…tak my máme 30 metrů a 30 témat. Začínáme živinami, jdeme přes jednotlivé typy potravin a posledních 10 metrů se týká témat jako nemoci z potravin, potravinové intolerance, geneticky modifikované potraviny a tato témata, která rezonují ve společnosti. Máme tam nejen ty exponáty ve vitrínách, ale také ty haptické, dotykové, čichové exponáty.“

Galerie českých potravin poté vzniká ve spolupráci s oddělením kvalitních potravin státního zemědělského fondu a každý rok se třicítka vystavených výrobků obměňuje.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Protože ty potraviny vystavujeme rok, tak ne všechny by nám vydržely a proto máme šikovného sochaře, který nám vytváří sochy – modely těch potravin, některé jsou k nerozeznání.“

Kromě stálých expozic zde návštěvníci naleznou také dočasné výstavy. Ta nejnovější je zasvěcená krajině Ostravska a Karvinska z pohledu jejího poškození činností člověka a její rekultivaci.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Ten návštěvník je nejdříve seznámen s tím, jak krajina vypadala předtím, než tady začala těžba, než vznikly Vítkovické železárny, že se vlastně jednalo o agrární krajinu a následně je představen i ten typ toho poškození krajiny.“

V rámci výstavy si mohou lidé vystoupat i na symbolickou Haldu Emu, na jejímž vršku si promítnou obrázky poničené krajiny.

Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Potom návštěvník má dvě možnosti. Může se vydat cestou člověka čili jak se člověk snažil poté opravit tu krajinu a to je ta rekultivace a vlevo je poté ukázka, jak si sama příroda dokázala s tou poškozenou krajinou poradit.“

Ve svátečním období v muzeu probíhají i adventní dílny pro školy a školky. Letos se konaly již počtvrté.

Hana Malíková, lektorka NZM Ostrava: „Tím, že jsme zemědělské muzeum, tak se tady snažíme mít takové přírodní výrobky z přírodních materiálů, proto jsme rádi za spolupráci se Střední zahradnickou školou, kteří to vyrábějí z větviček. Jsme nejen muzeum zemědělské ale i potravinové, takže tady máme tradičně i zdobení perníčků, za což zase děkujeme Střední škole společného stravování.“
Marcela Malá, učitelka odborného výcviku, Střední zahradnická škola Ostrava: „Většinou máme pro děti připraven vždy jeden výrobek, letos je to věnec. Máme tady i studenty a je jich 11 až 14, aby mohli pomoct těm malým.“

Na příští rok v muzeu připravují nové výstavy související s 80. výročím konce druhé světové války. Budou to Krajina po válce složená z fotografií Vojtěcha Pály a Střepiny, aneb výstava šrapnelů zaseknutých ve dřevě stromů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000046562/narodni-zemedelske-muzeum-v-ostrave-skyta-zemedelske-stroje-i-potraviny