Svoz odpadu a následné jeho uskladnění na skládce stojí ročně města mnoho milionů korun. Havířov se snaží, aby lidé měli možnost, co nejvíce třídit. Ve sběrném dvoře mají i nový prostor pro odběr dřeva.
Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Třídili jsme ho tady zvlášť do kontejnerů, které byly malé a vzhledem k tomu, že se to nestíhalo vyvážet a občané jezdili hodně často se dřevem, tak tady byl nepořádek. Po zemi se to válelo, muselo se to sbírat. Tak nás napadlo vymyslet tyto boxy, kde by se to shromáždilo, čas od času to bagr shrne a pak přijede auto s velkou rukou a odveze to najednou. Je to pro občany jednodušší, nemusí to házet ke kontejnerům na zem, pro tu obsluhu a odvoz je to jednodušší, protože mají 3X větší kontejnery, než jsou tady a je to efektivnější.”
Dřevo však nekončí na skládce, ale odebírá ho firma, která z něho opět vyrábí nábytek. Město tak ušetří nemalé peníze za skládkování a hlavně šetří životní prostředí.
Václav Zyder, náměstek ředitele TSH: “Ten materiál by skončil na skládce. Protože pokud by nešel do recyklace tak, jak ho dáváme teď, tak je to jediné místo, kde se dá materiál uložit, je právě skládka, což je ale trvale ztracený materiál. Kdybychom to ukládali na skládku, tak za to musíme platit peníze a musíme to naúčtovat městu následně tu platbu. Kdežto, když to dáváme do recyklace, tak za předání materiálu do recyklace neplatíme nic, nebo i můžeme dostat nějaké peníze. Je tam poměrně významná úspora. Při produkci zhruba 70 tun měsíčně, ta úspora může za měsíc dělat 100 až 150 tisíc korun.”
Havířov se chystá také na výstavbu Centra pro využití komunálního odpadu. Společnost už ale v loňském roce začala odebírat z okolních měst a obcí k recyklaci sklo.
Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Svážejí to k nám. Tady to vysypou a my po nasbírání určitého množství a základním přebrání a vyčištění toho odpadu, to dopravujeme velkokapacitními vozy do zpracovatelských linek, kde se následně ten materiál třídí, upravuje tak, aby byl přímo použitelný ve sklárnách. Za sedm měsíců loňského roku jsme hospodařili s 850 tunami skla, které jsme úspěšně předali k recyklaci.”
Výstavba velkokapacitního Centra pro využití komunálního odpadu vznikne v nové průmyslové zóně Burianovka. Právě na její rozvoj vyčlenila radnice z rozpočtu pro letošní rok 200 milionů korun.