Čtyři a půl roku pracoval tým odborníků z Vysoké školy báňské, státního podniku Diamo i expertů ze soukromé sféry na ojedinělém projektu důlní vodní elektrárny. Žádné podobné zařízení nikde na světě nepracuje a proto je řada řešení unikátních. Turbína byla umístěna do hloubky 600 metrů do Dolu Jeremenko, kde se čerpá důlní voda.
Pavel Bartoš, hlavní řešitel projektu: “Jedná se vlastně o klasickou vodní, přečerpávací elektrárnu. Specifikum je, že jsme měli odvahu a myšlenku to nainstalovat do dolu a využít té svislé výšky 580 metrů v jámě, kde voda padá spádovým potrubím a pohání turbínu.”
O významu projektu svědčí i to, že se spuštění turbíny zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který vyzdvihl význam tohoto typu elektrárny, jako výhodného způsobu skladování elektřiny.
Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu: “Ať už se vydáme v energetické politice českou cestou, tzn. že v roce 2040 budeme 50 procent energie vyrábět v jaderných elektrárnách a 25 z obnovitelných zdrojů a nebo německou cestou, vzniká problém skladování elektřiny.”
Výhodou tohoto řešení je i to, že nijak nezatěžuje životní prostředí a navíc tímto způsobem lze využívat staré doly, kterých je po celé zemi něokolik set. Projekt stál 79 milionů korun, ze kterých bylo 52 milionů státní dotací.