Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Galerie Dukla v Porubě získala dotace na výstavy i kulturu

Ostrava-Poruba |

Galerie Dukla v průchodu domů u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Porubě letos získala hned dvě dotace. Lidé se tak mohou těšit nejen na další výstavy, ale také na kulturní program a edukační workshopy.

Galerie Dukla se pyšní dotací od Ministerstva kultury ve výši čtvrt milionů korun. Určena je na výstavní program, v rámci kterého se v ní uskuteční hned 4 výstavy.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče dotace z Ministerstva kultury, bereme to jako takové ocenění za to, jakým stylem se ta Galerie Dukla ubírá a jakým netradičním způsobem prezentujeme moderní umění. Co se týče samotné galerie, tak jedná se spíše o alternativní scénu. Snažíme se nabídnout nejen takovou tu konzumní kulturu, nebo já nevím, jak bych to řekl, ale snažíme se trošičku nabídnou lidem i něco netradičního."

Výstavy díky další dotaci, konkrétně od ostravského magistrátu doplní i kulturní program, který bude probíhat v rámci jejich vernisáží, Navíc se připravují i edukační workshopy pro děti.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Edukační workshopy budou probíhat v září a říjnu. Bude se jednat o dva workshopy pro děti. Jejich přesnou náplň ještě neznáme, budeme znát asi tak nejspíš v polovině srpna."

Momentálně můžete v galerii shlédnout výstavu s názvem Svět, v němž nežijeme.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Je to vernisáž od 4 autorů. Od pana Vasileje Artamonova, Alice Nikitinové, Marka Tischlera a Alexeje Klyuykova.”

Spousta vystavených obrazů jsou společným dílem dvou autorů. Zatímco jeden namaloval třeba autíčko, druhý namaloval zeď

Vasil Artamonov, malíř: “Úplně jste to trefila přesně. V podstatě jako ten obraz se skládá z nějakých částí, ale jelikož máme třeba i podobný rukopis, nebo se spíš shodneme na tom, jak to dílo má vypadat, tak vlastně ve výsledku není poznat, kdo maloval co vlastně. Tématicky jsme se chtěli odrazit od běžného světa vlastně, ve kterém tak nějak se pohybujeme a zároveň od nějakých věcí, kterých se snažíme třeba moc nevšímat."
Marek Tischler, malíř: “Pro mě je ta spolupráce pořád nějakým způsobem jako nosné téma, protože to dokáže v tom autorovi, nebo v těch autorech vyvolat právě nějaké pracovní procesy, které vlastně souvisí s nějakou eliminací vlastně třeba nějakého tvůrčího ega nebo prosazení jako vlastního rukopisu.”
Anketa: návštěvníci vernisáže: “Určitě je to skvělé, že mají možnost mladí vystavovat, protože aspoň se dozvíme jejich názory, a to je strašně důležité, aby komunikovala ta mladá generace s tou starší jako jsem já. A já jim zatím rozumím a vím co. Chtějí prostě nějakou dobrou práci a zatím tady vidím exekuce a takové věci, takže stát jim moc nepomáhá.”
“Chodím tady často, protože bydlím kousek a tahle výstava se mi opravdu líbí. Obzvláště ty první obrazy, které jsou ze života, kde jsou prostě namalovaní exekutoři například a dělníci a je to super.”

Lidé hodnotí kladně nejen výstavy, ale také samotnou galerii

“Je to perfektní, ta galerie je pro veřejnost, protože pokud lidé jdou do práce, jdou do obchodu, můžou se pokochat a zlepšit si den.”

Galerie Dukla vznikla před dvěma lety poté, co skončila rekonstrukce průchodů u bývalého kina Dukla. Ta začala na jaře roku 2018 a první výstava se tady uskutečnila v červnu téhož roku.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezské zemské muzeum v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem inspirované románem Julesa Verna

19. března 2025 15:21 | Opava | Yvona Fajtová

Historická budova Slezského zemského muzea v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem. Je inspirovaná jedním z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna a láká k prozkoumání podmořského světa.

Na Waldorfské ZŠ a SŠ se otevřela nová galerie. Je věnována umělkyni K. Pavlicové

27. března 2025 15:42 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba otevřela ve svých prostorách novou galerii. Vznikla především jako památka na zesnulou umělkyni a tamní učitelku Kateřinu Pavlicovou.

Na Waldorfské ZŠ a SŠ se otevřela nová galerie. Přístupná je i veřejnosti

27. března 2025 14:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba otevřela ve svých prostorách novou galerii. Vznikla především jako památka na zesnulou umělkyni a tamní učitelku Kateřinu Pavlicovou.


Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

Dnes 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.

Ze dvou Základních uměleckých škol v Ostravě vznikne jedna velká

Dnes 12:16 | Ostrava-Jih | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj sloučí dvě základní umělecké školy v obvodě Ostrava-Jih. V pondělí to schválili zastupitelé. Krok se ale nelíbí některým učitelům i rodičům.

V Šenově na ulicích Dolní a Okružní budou stát nové mosty, místo původních, které vzaly povodně

Včera 13:30 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se poblíž sebe na ulicích Dolní a Okružní nacházely dva mosty, místo kterých momentálně probíhá výstavba zcela nových. Ty nahradí dva původní mosty, které byly zlikvidovány kvůli statice narušené při posledních povodních.

Děti v Ostravě-Jihu letos rozpohybují dva sportovní projekty - School Games a Trenéři do škol

Dnes 11:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Děti z Ostravy-Jihu letos čeká větší podpora v pravidelném pohybu a sportu. Za prvé se chystá již třetí ročník projektu School Games, ale od září se navíc pět základních škol obvodu zapojí do projektu Trenéři do škol.

Předložte nápad. Do roka může vylepšit Nový Jičín

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město vyhlásilo další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět navrhovat nápady, které přispějí ke zlepšení veřejného prostoru. Čas mají do poloviny dubna.

Projekt S knížkou do života funguje v Ostravě už 9 let. Začít jde už v prvním roce života dítěte

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Březen je měsícem čtenářů a v Ostravě si připomínáme také úspěšný projekt S knížkou do života – Bookstart. Knihovna města Ostravy jeho prostřednictvím inspiruje rodiče, aby dětem co nejdříve otevřeli svět příběhů. Knihy dostávají i ty nejmenší děti při vítání občánků.

Na obchvatu Frýdku-Místku konečně končí omezení kvůli hluku, radar ale měří dále

Včera 8:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchvatu Frýdku-Místku, který je součástí dálnice D48, skončila výměna mostních závěrů. Ta byla nutná, protože si ji vyžádalo opatření ke snížení hlučnosti. Do okolí mostu přes řeku Morávku se totiž šířil nepříjemný zvuk, když dilatační spáry přejížděly pneumatiky nákladních automobilů.

Oderské koupaliště se v příští sezóně znovu otevře, rekonstrukce začne pravděpodobně už v dubnu

Dnes 10:30 | Odry | Michal Slonina

Koupaliště v Odrách je už od roku 1898 oblíbeným cílem plavců z města i okolí. Před třemi lety ale provozovatel narazil na problémy ve strojovně a odborný posudek potvrdil, že plovárna už není dále provozuschopná. Změnit to má plánovaná rekonstrukce.

Amputované prsty nebo pády z výšky. Záchranáři o víkendu vyjížděli ke zraněním při práci na zahradách

Včera 11:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Téměř dvacet lidí se o víkendu zranilo při práci na zahradě. Tři z nich spadli z výšky při ořezávání stromů a někteří přišli o prst na ruce. Záchranáři upozorňují na opatrnou manipulaci s elektrickým zahradnickým nářadím.

Holocaust připomenou ve Fulneku Kameny zmizelých, součástí projektu je i doprovodný program

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Kostel sv. Josefa ve Fulneku rozezněla židovská hudba v rámci koncertu na podporu projektu Kameny zmizelých. Ten ve Fulneku připomene oběti nacistické perzekuce.

Vyhlášená galerie ZaZa se stěhuje na Slezskou, nahradí tam Slezskoostravskou galerii

Vyhlášená galerie ZaZa se z Moravské Ostravy stěhuje na Slezskou, kde na radnici nahradí bývalou Slezskoostravskou galerii. Městskému obvodu tím ušetří finance a sama získá větší a reprezentativnější prostory. První vernisáž na druhém břehu řeky už má za sebou.

Kulturní dům K-trio v Ostravě-Hrabůvce zaplnila soutěž pro žáky 8. tříd. Radila kam na SŠ

Dnes 12:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Kdo zná a umí, ten si píská. To je název interaktivní soutěže, která žákům osmých tříd radí a ukazuje, jaké si mohou vybrat obory na středních školách a učilištích. Už 19. ročník soutěže zaplnil prostory kulturního domu K-trio.

Poplatek za psa v Ostravě-Jihu je potřeba uhradit do konce března

Dnes 12:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Majitelé čtyřnohých mazlíčků s bydlištěm v obvodu Ostrava-Jih mají povinnost uhradit místní poplatek ze psů, který je splat­ný nejpozději do 31. března.

Velikonoční veselí zachvátí Jih už 28. března

Dnes 12:05 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V sobotu 28. března náměstí Ostrava-Jih opět ožije velikonočním veselím. Tradiční akce Velikonoce na Jihu přinese jarmareční stánky, ukázky lidových tradic, kreativní dílny a bohatý kulturní program. Mimoto ulice obvodu od konce března ozdobí také nová velikonoční výzdoba.

Stavba multifunkčního domu zrychlila. Fasáda bude mít šedo-bílou barvu

Stavba multifunkčního domu ve Slezské Ostravě nabírá na obrátkách. Počasí stavebníkům přeje a tak už mohl na posledním kontrolním dni starosta Richard Vereš vybrat barvy, které budou na fasádě.

Soutěž Kdo zná a umí, ten si píská radí žákům 8. tříd, kam na střední školu

Včera 11:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Kdo zná a umí, ten si píská. To je název interaktivní soutěže, která žákům osmých tříd radí a ukazuje, jaké si mohou vybrat obory na středních školách a učilištích. Už 19. ročník soutěže zaplnil prostory kulturního domu K-trio.

Galerie Dukla v Porubě získala dotace na výstavy i kulturu
Vydáno 30. července 2020 20:37, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Galerie Dukla v průchodu domů u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Porubě letos získala hned dvě dotace. Lidé se tak mohou těšit nejen na další výstavy, ale také na kulturní program a edukační workshopy.

Galerie Dukla se pyšní dotací od Ministerstva kultury ve výši čtvrt milionů korun. Určena je na výstavní program, v rámci kterého se v ní uskuteční hned 4 výstavy.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče dotace z Ministerstva kultury, bereme to jako takové ocenění za to, jakým stylem se ta Galerie Dukla ubírá a jakým netradičním způsobem prezentujeme moderní umění. Co se týče samotné galerie, tak jedná se spíše o alternativní scénu. Snažíme se nabídnout nejen takovou tu konzumní kulturu, nebo já nevím, jak bych to řekl, ale snažíme se trošičku nabídnou lidem i něco netradičního."

Výstavy díky další dotaci, konkrétně od ostravského magistrátu doplní i kulturní program, který bude probíhat v rámci jejich vernisáží, Navíc se připravují i edukační workshopy pro děti.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Edukační workshopy budou probíhat v září a říjnu. Bude se jednat o dva workshopy pro děti. Jejich přesnou náplň ještě neznáme, budeme znát asi tak nejspíš v polovině srpna."

Momentálně můžete v galerii shlédnout výstavu s názvem Svět, v němž nežijeme.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Je to vernisáž od 4 autorů. Od pana Vasileje Artamonova, Alice Nikitinové, Marka Tischlera a Alexeje Klyuykova.”

Spousta vystavených obrazů jsou společným dílem dvou autorů. Zatímco jeden namaloval třeba autíčko, druhý namaloval zeď

Vasil Artamonov, malíř: “Úplně jste to trefila přesně. V podstatě jako ten obraz se skládá z nějakých částí, ale jelikož máme třeba i podobný rukopis, nebo se spíš shodneme na tom, jak to dílo má vypadat, tak vlastně ve výsledku není poznat, kdo maloval co vlastně. Tématicky jsme se chtěli odrazit od běžného světa vlastně, ve kterém tak nějak se pohybujeme a zároveň od nějakých věcí, kterých se snažíme třeba moc nevšímat."
Marek Tischler, malíř: “Pro mě je ta spolupráce pořád nějakým způsobem jako nosné téma, protože to dokáže v tom autorovi, nebo v těch autorech vyvolat právě nějaké pracovní procesy, které vlastně souvisí s nějakou eliminací vlastně třeba nějakého tvůrčího ega nebo prosazení jako vlastního rukopisu.”
Anketa: návštěvníci vernisáže: “Určitě je to skvělé, že mají možnost mladí vystavovat, protože aspoň se dozvíme jejich názory, a to je strašně důležité, aby komunikovala ta mladá generace s tou starší jako jsem já. A já jim zatím rozumím a vím co. Chtějí prostě nějakou dobrou práci a zatím tady vidím exekuce a takové věci, takže stát jim moc nepomáhá.”
“Chodím tady často, protože bydlím kousek a tahle výstava se mi opravdu líbí. Obzvláště ty první obrazy, které jsou ze života, kde jsou prostě namalovaní exekutoři například a dělníci a je to super.”

Lidé hodnotí kladně nejen výstavy, ale také samotnou galerii

“Je to perfektní, ta galerie je pro veřejnost, protože pokud lidé jdou do práce, jdou do obchodu, můžou se pokochat a zlepšit si den.”

Galerie Dukla vznikla před dvěma lety poté, co skončila rekonstrukce průchodů u bývalého kina Dukla. Ta začala na jaře roku 2018 a první výstava se tady uskutečnila v červnu téhož roku.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000021343/galerie-dukla-v-porube-ziskala-dotace-na-vystavy-i-kulturu