Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě ošetřují stromy napadené jmelím chemickými postřiky. Jsou šetrnější

Ostrava-Poruba |

Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Likvidovat ho budou do jara

30. října 2023 15:50 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

V Karviné začali likvidovat jmelí. Se škůdcem budou arboristé bojovat do jara

31. října 2023 13:28 | Karviná | Monika Danková

V Karviné začala likvidace jmelí na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

Likvidace jmelí v Karviné pokračuje, havarijní stromy se musí pokácet

10. února 2024 11:08 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné pokračuje likvidace jmelí na stromech. Loni na podzim začaly práce arboristů v parku Boženy Němcové, kde byl tento parazit rozšířen nejvíce, postupně se ale jmelí likviduje i v jiných částech města.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

TrikFilm představil animovaná díla mladých autorů, mezinárodní festival se konal už popáté

Poslední zářiový týden přivítala Ostrava už pátý ročník Mezinárodního festivalu dětské a studentské mediální tvorby TrikFilm. Ten letos představil více než dvě stě animovaných děl z více než třiceti zemí světa. Návštěvníkům zároveň festival nabídnul i množství doprovodných aktivit.

Ve Studiu G si zahrají profesionálové i studenti

Studio G je jednou z nejmladších divadelních scén v Ostravě. Vzniklo teprve v roce 2019 na místě bývalého papírnictví, jehož prostory členové přebudovali na kavárnu a divadelní sál. Od té doby slouží kultuře.

Klub 1. FC Poruba uspořádal nábor fotbalových hvězdiček s Tomášem Ujfalušim. Přišly desítky dětí

Klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

V Ostravě-Třebovicích vznikl nový park. Vysadili ho studenti v rámci soutěže Lipová ratolest

Studenti desítky zahradnických škol z celého Česka vysadili v Třebovicích nový park v rámci soutěže Lipová ratolest. Své zastoupení měla i Ostrava v podobě družstva ze zdejší Střední zahradnické školy.

Ranní nehoda dvou nákladních aut v Ostravě zastavila dopravu, řidiče museli vyprostit hasiči

2. října 2024 10:25 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ve středu ráno se v Ostravě na ulici Plzeňská srazila dvě nákladní vozidla. Nehoda zcela zastavila provoz. Hasiči museli vyprošťovat jednoho z řidičů pomocí hydraulického zařízení. Po vyproštění byl zraněný řidič předán do péče záchranářů.

V Porubě ošetřují stromy napadené jmelím chemickými postřiky. Jsou šetrnější
Vydáno 4. března 2023 11:16, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000036027/v-porube-osetruji-stromy-napadene-jmelim-chemickymi-postriky-jsou-setrnejsi