V prosinci 1923 schválila československá vláda sloučení 7 moravských obcí. Od 1. ledna 1924 tak začala oficiálně existovat Velká Ostrava. Tvořily ji Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh.
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: "Vznik Velké Ostravy v roce 1924 je jeden z nejdůležitějších momentů ve vývoji tohoto města. Do té doby se opravdu ta tři původní města, když se teď oprostím od těch navazujících vesnic, rozvíjela vlastně samostatně, často si i konkurovala v mnoha věcech."
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Ostravská aglomerace už měla před první světovou válkou více než 100 tisíc obyvatel. A po spojení jenom těch sedmi moravských částí to město mělo 114 tisíc obyvatel, což bylo opravdu třetí nejlidnatější město Československa první republiky."
Do oslav sta let Velké Ostravy se zapojí v průběhu roku všechny obvody, kterých se spojení týkalo. Vítkovice nabídnou např. komentované prohlídky nebo dobový jarmark.
Richard Čermák (Ostravak), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: "Bude putovní výstava, která bude ve všech těch obvodech, dále máme po celý půlrok připravené komentované prohlídky, které bude dělat pan Přendík a paní Kocierzová. A dále máme připravený dobový koncert, který bude v Sadu Jožky Jabůrkové a vyvrcholení té akce bude v červnu kdy pořádáme vítkovický jarmark. Bude to druhý ročník, který se ponese v prvorepublikovém duchu."
Do oslav jsou zapojeny také městské instituce jako je muzeum, galerie výtvarného umění nebo knihovna, která připravila unikátní hru pro celou rodinu. Jmenuje se 7 klíčů a hráči musejí v 7 městských částech najít 7 indicií, které je dovedou k pokladu.