Čtivý literární dokument z roku 2019 přibližuje životy osmi žen ve věku od 39 do 81 let, které ztratily na šachtách své muže, a dokázaly o tom spisovatelce vyprávět. Například o neštěstí na Dole Dukla v roce 1961, nebo na Dole Darkov v roce 2015.
Kamila Hladká, autorka Hornických vdov: Hornické vdovy v podstatě vznikly náhodou, když jsem hledala jako v jiných případech autora knihy, a velmi rychle jsem se rozhodla, a stalo se to mým bytostným tématem, že tu knížku si udělám sama s hornickými vdovami. A kdyby nebylo toho úspěchu, tak bych se do dalšího literárního dokumentu nepustila.
Autorka pochází z Vyškovska, žije na Brněnsku. Ostravsko zkoumala poprvé.
Kamila Hladká, autorka Hornických vdov: K tomu regionu jsem vlastně žádný zásadní vztah neměla. Nebyl to kraj, který bych měla zažitý, což se teď troufám říci, že je to takový můj druhý domov, pořád se sem vracím, přátelím se s některými hornickými vdovami. Je pravda, že hornické vdovy říkají, že jsem jejich. ´Kamilko, ty si naša´. Tak je mi prostě ten kraj nějaký blízký, navždycky nějakým způsobem mou součástí. A docela se sem vracím na čtení. Teďka vlastně bude vycházet kniha Lidi od kolotoče a je to třetí můj literární dokument, který je také částečně vázaný na tento region.
Anketa: Znám autorku z literatury, četla jsem knihu, a velice se na ni těším, protože vím, že dělala doktorandské studium v Olomouci na Filozofické fakultě, takže je mi to blízké, a je mladá a myslím, že má velkou perspektivu, má pěknou češtinu, pěkný jazyk, a ta tématika havířiny je v současné době velmi zajímavá. Po té knížce, Šikmém kostelu, uvidíme zase Hornické vdovy jako specifické osobnosti. Znám z okolí několik hornických vdov, vím že to jsou zvláštní osoby, které milují ty šachty, přestože jim vzaly ty muže. Každý rok, když je Hornický den, tak s úctou vzpomínají u památníku na ty své blízké.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Ve Slezskoostravské galerii se kromě výstavní činnosti snažíme uvést řadu doprovodných programů. Je příhodné, že se zde koná právě autorské čtení Hornické vdovy, protože Slezská Ostrava je jedna z částí Ostravy, která byla nejvíce postižena hornickou činností.
Úspěšnou knihu už zpracoval do rozhlasové podoby Český rozhlas v Ostravě. Nyní se připravuje její činoherní ztvárnění na prknech Národního divadla Moravskoslezského.