Na slezskoostravských Bazalech vznikl unikátní a atraktivní prostor oživující opomíjenou lokalitu Všehrdova sadu. Nevyužitou opěrnou zeď Michálkovické ulice přebudovali nadšenci na stěnu lezeckou.
Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Ferraty na Bazalech patřily určitě k tomu, co se všem nesmírně líbilo, protože přesně splňují podmínky, které si od projektu Tvoříme prostor slibujeme. To značí bezprostřední zapojení místní komunity a využití veřejného prostoru.“
Další nejbližší ferrata je od Ostravy asi 100 kilometrů a Slezská Ostrava se tak pravděpodobně stane oblíbeným cílem lezců z okolí. Zajištěná stezka je přístupná kdykoliv přes den od března do listopadu a ferratové lezení si tady může vyzkoušet opravdu každý.
Petr Kleček, předseda spolku Via FerratOVA: „Primárně je to určeno pro lidi, kteří by si chtěli ferraty vyzkoušet, a neví, co to vlastně je. Lidi to nazvali pískovištěm, takže je to opravdu jednoduché a pro všechny generace od dětí až po seniory.“
Zájemci o ferratové lezení si můžou vyzkoušet cvičnou stěnu v délce třiceti metrů ve výšce až pět metrů.
Petr Kleček, předseda spolku Via FerratOVA: „Základem je ferratová trasa, která je vytyčená lanem, ta je jednoduchá, chodí se po kramlích, jste jištění, není s tím žádný problém. Pak je tu ještě boulderová stěna, to je jednoduché, pro děti, jako na běžném dětském hřišti.“
anketa, mladá lezkyně: „Myslím si, že je to dobrá zkušenost, a zároveň si můžu rozšířit obzory. Má to hodně výzev, jako třeba výšku a překonávání sebe sama.“
Ferratové lezení je vhodné pro jakékoliv pohlaví a začít se s ním dá téměř v kterémkoliv věku. Nabízí tak zajímavou alternativu ke klasickým sportům.
Zdeněk Navalaný, spolurealizátor: „Po 20 letech jsem musel změnit zaměstnání a dostal jsem se do nového zaměstnání, kde byl kolektiv lidí, kteří jezdí na hory, lezou na ferratách. Docela mě to oslovilo a v 58 letech jsem začal lozit s nimi a je to úžasné.“
anketa, mladá lezkyně: „Lozím odmalička, dostal mě k tomu můj otec. Tady se mi leze dobře, jelikož je to takové malinké a lehké. Je to ale super na procvičení.“
Z původního plánu, jak měla ferrata vypadat, se bohužel zatím podařila realizovat jen část. Přesto nabízí skvělou možnost hlavně pro začínající lezce. Autoři nápadu ale do budoucna počítají s rozšířením.
Zdeněk Navalaný, spolurealizátor: „Určitě by to bylo bohatší. Měli bychom představu i nějakého lanového mostu, více tras. Bylo by to náročnější a zábavnější.“
Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Celková částka, kterou to stálo, je 370 tisíc korun. Městský obvod Slezská Ostrava se k nám připojil a v prostoru umístil štěpku a taky odpadkové koše, aby to bylo celé využitelné a byl tam pořádek.“
V rámci programu Tvoříme prostor už bylo ve Slezské Ostravě realizováno celkem osm projektů.