„Setkáme se se zajíčkem, který je značně zapomnětlivý a roztržitý. Je pro něj strašně těžké naučit se něco nového nebo udržet v hlavě, kam chtěl jít a proč. Když se rozhodne sám vydat za třemi čarodějkami na Černou louku, nebude to mít vůbec snadné, a to ani s pomocí bratra zajíce nebo sochy Věrky v Husově sadu,“ přibližuje něco málo z děje dramaturgyně Hana Nováková.
Pohádku (stejně jako příběh předchozí) režíruje Juraj Čiernik. Juraj Čiernik je i autorem hudby; texty písní napsala Brigita Cmuntová a Ivan Vanko je spoluscénáristou. Hudební nastudování Vlastimil Ondruška. Kostýmy a scénu vytvořil David Janošek.
K napsání pohádky Juraje Čiernika inspirovalo náhodné setkání se zajícem – potkal jej před panelákem, kde bydlí. „Oba jsme se zastavili a zůstali stát. Když jsem ho pozdravil a zeptal se ho, kde se tam bere, jenom pootočil hlavu, jako by zapřemýšlel. Vtom jsem si uvědomil, že když budu já na jeho místě a nějaký „cizák“ se mě zeptá, kde se tam beru, budu stejně překvapeně mlčet a vypadat, že si nepamatuji ani své jméno. To setkání mě přivedlo k úvaze o tom, jak složitě fungují myšlenkové pochody v hlavě. To, co jeden považuje za naprosto logickou dedukci, druhému připomíná zmatené přeskakování. Můj běžný každodenní život se proto stal materiálem pro
studium a inspirací k tomuto dílu pohádky. Zapomínání je jaksi i mou přirozenou součástí. S pamětí nebo s udržením pozornosti je to docela těžké, protože nepřeberné množství vjemů, které nás denně potkávají, je pro naši pozornost silným lákadlem. A při snaze zažít úplně vše zapomeneme lehce na něco důležitého. A tak jsem spojil své zkušenosti, zážitky a částečně i vlastnosti do postavy jménem zajíček Zapomníček. I když nahlas mu tak nikdo neříká, aby se neurazil. Protože on se skutečně snaží,“ napsal do programu k inscenaci Juraj Čiernik.
Zajíčka Zapomníčka hraje Pavel Liška. Slečny čarodějky Vědoucí, Čarokrásnou a Dadu opět ztvární Eva Zbrožková, Janka Hoštáková a Dagmar Mimrová. Dále účinkují mj. Jan Drahovzal a Lenka Vaňkátová, bratra zajíce si zahraje Marcel Školout. Podstatnou postavou je tu také socha Špinarky v Husově sadu v podání Lenky Háčkové.
Pohádku připravil soubor muzikálu mj. také jako nabídku pro školy a zájem je velký. Začátky představení pro veřejnost jsou v 17.00 nebo v 16.00 hodin, pro školy v 10.00. Do konce sezóny jsme vyprodaní.
P.S. Taková libůstka: Vizuál k inscenaci pro nás na zadání vytvořila umělá inteligence!