Největší zájem veřejnosti byl o Dílny Dopravního podniku Ostrava a Ostravské muzeum, které evidují návštěvnický rekord. Galerie výtvarného umění v Ostravě se blížila k hranici dvou tisíc návštěvníků. Přes tisíc účastníků dále navštívilo zahradní slavnost Střední umělecké školy, Ostrava, PLATO Ostrava, Radnici města Ostravy a Radnici městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, uvedla Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka festivalu.
NEJVÍC LÁKALY RECYKLAČNÍ WORKSHOPY
Zájem o fenomén udržitelnosti se promítl především do tvůrčích dílen a workshopů. Děti i dospělí tvořili umělecká díla a výrobky z odpadových materiálů, jako jsou ruličky toaletního papíru, kelímky, víčka z PET lahví, rozbitá keramika, kousky látek, videokazety a bannery či staré potištěné papíry. V Galerii Díra například vyvolávali fotografie ekologičtějším způsobem prostřednictvím kávového roztoku, v Minikino Kavárně zase vyráběli loutky ze starých filmových plakátů. Festival přilákal především rodiny s dětmi, v pozdějších večerních hodinách ale nebylo výjimkou v ulicích města potkat i skupiny dospělých, kteří se vyrazili kulturně bavit i vzdělávat. Také návštěvníci z Polska přišli v rámci festivalu prozkoumat ostravské kulturní instituce.
Festival jsme v letošním roce zahájili před budovou Nové radnice pomocí frkaček. Lidé si z Ostravské muzejní noci odnesli nejen informace o kulturních institucích, ale také širší povědomí o recyklaci a udržitelnosti. Do institucí proudili z větší části lidé, kteří nejsou jejich pravidelnými návštěvníky a přesně toto je cílem našeho festivalu, uzavřela Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Ostravská muzejní noc nabízí interaktivní program do pozdních nočních hodin zdarma. Cílem festivalu je představit kulturní instituce ve městě v atraktivní podobě, aby se do nich lidé vraceli v průběhu celého roku. Pro Ostravu je typické, že se do festivalu zapojují také radnice, umělecké školy nebo sociálně prospěšné organizace, letos nově například FUTUREUM a Ostrava Expat Centre.
K bezplatné přepravě mezi institucemi mohli návštěvníci využít čtyři muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava. Hlavními koordinátory festivalu jsou Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ostravské muzeum. Ostravská muzejní noc je součástí Dní Fajne rodiny, které přinášejí atraktivní program pro rodiny s dětmi, a celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který organizuje Asociace muzeí a galerií ČR. Finančně festival podpořily statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.
Kontakty pro média: Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz
PARTNEŘI: Dny Fajne rodiny, Český rozhlas Ostrava, Dopravní podnik Ostrava, a.s., Tiskárna Helbich, RENGL, Epona Ostrava s.r.o.
OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC se v Ostravě koná od roku 2009, kdy se jí účastnilo pouhých 9 subjektů. S každým dalším rokem narůstal počet institucí a zvyšoval se i počet evidovaných vstupů. Nejvíce institucí (celkem 41) se zapojilo v roce 2018. Nejvíce vstupů (celkem 28 576) bylo evidováno v roce 2017. Autobusové muzejní linky přepravují návštěvníky Ostravské muzejní noci zdarma od roku 2010. Slavnostní zahájení před budovou Nové radnice se koná od roku 2013. V roce 2020 se festival nekonal z důvodu koronavirové pandemie. Cílem festivalu je propagovat kulturní instituce ve městě.
ZAPOJENÉ INSTITUCE:
Ostravské muzeum
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Radnice města Ostravy
Radnice městského obvodu Moravská Ostrava
CKV, Výstavní síň Sokolská 26
CKV, Klub Parník
CKV, Dvorana, hravá galerie
CKV, Minikino Kavárna
PLATO Ostrava – městská galerie současného umění
Hasičské muzeum města Ostravy
Antikvariát a klub Fiducia
Výtvarné centrum Chagall
Muzeum a Galerie Mlejn
Galerie Jáma 10
Galerie GONG
FUTUREUM
Ostrava Expat Centre
GDM contemporary
Slezskoostravská galerie
Galerie Fakulty umění
Národní zemědělské muzeum
Národní památkový ústav
Důl Michal
MUSEum+
Galerie Díra
Dopravní podnik Ostrava
Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava
Střední umělecká škola, Ostrava
TyfloCentrum Ostrava
Rádio Ostravan
Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava
+ BONUS: Ateliéry Na Fráni Šrámka