Teleskopické stojky jsou pro OKD vyrobeny na míru ze speciální oceli s vysokou pevností. Tvoří součást 17tunových mechanizovaných výztuží, tzv. sekcí, podpírajících nadloží sloje, aby nedošlo k jejímu zavalení.
„Stojky lze snadno vysunout a nastavit na rozpětí 1,7 – 3,7 metru podle mocnosti sloje. Původní hydraulické stojky se musely na požadovanou výšku nastavovat ručně pomocí nástavců, použití teleskopických stojek proto zlepší bezpečnost a zkrátí dobu nastavování do potřebné výšky,“ vysvětlil Antonín Míra, hlavní mechanik Dolu ČSM v OKD.
Teleskopické stojky vyrábí pro OKD polská společnost Famur. Dodávky budou probíhat od srpna do poloviny září.
„Před instalací v porubu budou stojky průběžně montovány do jednotlivých sekcí mechanizované výztuže v montážní komoře. Každá sekce vážící 17,5 tuny se poté za pomocí hydraulického přepravního zařízení dopraví do prorážky porubu, kde se následně upne," popsal postup instalace Míra.
OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice, ocelářství a v chemickém průmyslu. Ročně vyprodukuje cca 1,2 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státem vlastněná firma PRISKO a.s.