Svět techniky by měl vzniknout v rekonstruovaných i zcela nových objektech v Dolní oblasti Vítkovic a přitáhnout mladé lidi k technickým oborům. Jejich malá popularita je dlouhodobě diskutovanou otázkou a trápí většinu průmyslových podniků.
Cílem Světa techniky proto je zpopularizovat technické obory v očích žáků i jejich rodičů a překonat nezájem všech cílových skupin (veřejnosti, žáků, rodičů, pedagogů) o technické obory.
„Stav vyžaduje nejen dílčí změnu a dílčí opatření, ale nastavení nového systému přiblížení výsledků vědy a výzkumu a technických oborů takovou formou, aby dokázal nadchnout děti, žáky základních škol a studenty středních škol, motivovat je a vzbudit zájem a vytvořit cílovou skupinu talentovaných zájemců o vědu a výzkum a o technické obory. U studentů vysokých škol dosáhnout toho, aby nejtalentovanější studenti zůstali v oboru a věnovali se vědě a výzkumu nebo jeho aplikacím," říká manažerka projektu Lenka Mynářová, která se podílela také na řadě sociologických a marketingových výzkumů k dané problematice.
Přípravné práce na projektu Světa techniky - Science and Technology začaly už v roce 2006. Stavět by se mělo začít v příštím roce. Myšlenku uvádí v život sdružení Dolní oblast Vítkovic. Odborníci se shodují, že Moravskoslezský kraj a Ostrava je to pravé místo pro podobné centrum, které nemá v České republice obdobu. Svět techniky má vyrůst na místě, které průmyslovou výrobu pamatuje, v Dolní oblasti Vítkovic na ploše 10 tisíc metrů čtverečních. Vše má svojí logiku, Ostravsko je s technickými obory historicky spjato a vidí v ní i svou budoucnost.
Dnes je už jasné, jak bude centrum vypadat i které firmy a instituce ho podpoří. Z průmyslové sféry se k projektu hlásí především strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group, která v rámci privatizace musela od státu odkoupit také národní kulturní památku Vysoké pece Vítkovic a dnes ji, stejně jako související historicky cenné objekty, oživuje. Svět techniky ale podporují také společnosti OKD, ArcelorMittal Ostrava, Bochemie Group a rovněž sdružení počítačových expertů IT Cluster zahrnující i akademickou a výzkumnou sféru. Vedle toho má budoucí, techniku propagující, Svět zastánce v podobě statutárních měst Ostrava a Opava a také Moravskoslezského kraje.
Pokud jde o vlastní obsah Světa techniky, rozhodně nebude nudným, statickým muzeem. Pro návštěvníky budou připraveny interaktivní expozice, kde se techniky budou moci „dotknout" a sami poznat její kouzla.
Jedinečnost chystaného Světa techniky je nejen v lokalitě, ale i v provedení, protože se povedlo spojit historii, současnost a budoucnost. A jedinečnost je také v lidech, kteří se na projektu podílí: největší zaměstnavatelé regionu, zástupci kraje, radní statutárních měst či architekt Josef Pleskot, kterému se podařilo navrhnout novou budovu Světa techniky tak, aby dokonale zapadla do industriálního rázu národního i evropského kulturního dědictví s vyhaslými vysokými pecemi Dolní oblasti Vítkovic. Díky J. Pleskotovi u nás mimo jiné vznikne největší interaktivní industriální obraz na světě. Ten se vytvoří tak, že přední část nově plánované budovy Světa techniky ozdobí místo fasády obrovská zrcadla, která odrazí obraz industriální památky - Vysokých pecí, Plynojemu a VI. energetické ústředny - Dolní oblasti Vítkovic. Když se lidé podívají z jedné části areálu, uvidí zbývající industriální část a naopak.
Kromě toho budou příchozí v Pleskotově nové budově Světa techniky vtaženi za poznáním a hrou do pěti světů: Dětského světa, Světa vědy a objevů, Světa civilizace, Světa přírody a 3D Imax kina. Každá z těchto částí bude mít fascinující a atraktivní obsah. Například v expozici vědy a objevů budou exponáty, které zcela netypickou formou umožňují i laikům stát se „objeviteli". Dále budou mít návštěvníci k dispozici například laboratoř pro chemický výzkum, kde si mohou vyzkoušet vybraný chemický proces. Představeny budou dále nejvýznamnější české objevy včetně jejich autorů. Jejich vynálezy budou jednoduše demonstrovány. Zhruba polovinu exponátů budou tvořit české objevy poslední doby - objevy profesora Antonína Holého, Nanospider na nanovlákna, výsledky vědeckovýzkumné činnosti VŠB-Technické univerzity Ostrava a dalších vědců a výzkumných pracovišť.