Akce začala letos v červnu a je určena dívkám a ženám od 10 do 25 let, které zahájí očkování proti rakovině děložního čípku do konce prosince.
Od začátku června až do poloviny listopadu požádalo o příspěvek na očkování proti tomuto zhoubnému nádorovému onemocnění již téměř šest stovek pojištěnek ČPZP. Ty od své zdravotní pojišťovny dostaly zpátky v souhrnu více než 1,5 milionu korun.
Ze statistik ČPZP dále vyplývá, že před rakovinou děložního hrdla se nejvíce chrání děvčata do 18 let, která tvoří více než tři čtvrtiny všech zájemkyň o očkování. Studentky a ženy od 19 do 25 let pak projevují zájem rovným dílem.
Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších příčin úmrtí žen v důsledku nádorových onemocnění. V České republice se ročně objeví 1050 nových případů tohoto onemocnění, přičemž přibližně 400 žen za rok zemře. Tomuto onemocnění je možné se bránit mimo jiné snížením počtu sexuálních partnerů, chráněným pohlavním stykem, pravidelnými gynekologickými prohlídkami a především očkováním, díky kterému dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům viru obsaženým ve vakcíně.
„Nastavení výhodnějších podmínek očkování proti rakovině děložního čípku byla trefa do černého. Praxe ukázala, že klientky se o své zdraví zajímají a snaží se očkováním předejít této zhoubné nemoci. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna proto předpokládá finanční podporu tohoto produktu i v příštím roce," uvedl vedoucí oddělení programů a produktů v ČPZP Ing. Radim Krčmář.
Očkování proti rakovině děložního čípku se skládá ze tří dávek, za které klientka zaplatí celkově maximálně 7400 korun. Tisíc korun ale dostane klientka ČPZP po ukončení očkování zpět. K čerpání příspěvku je nutné vyplnit certifikát, který si klientka nebo její zákonný zástupce vytiskne z webových stránek ČPZP nebo vyzvedne na pobočce. Bližší podrobnosti jsou na webových stránkách ČPZP www.cpzp.cz.
ČPZP umožňuje v rámci standardní nabídky preventivních programů sdružení příspěvků rodičů na očkování proti rakovině děložního čípku. Rodiče se mohou vzdát svého nároku na příspěvek ze základní nabídky preventivních programů, a to buď v celé výši (1 500 Kč) nebo ve výši celého aktuálního zůstatků ve prospěch svého dítěte. Pokud se svého nároku na proplacení preventivních programů vzdají například oba rodiče, očkování jejich dcery proti rakovině děložního čípku je může vyjít ještě o 3000 korun levněji.
ČPZP se sídlem v Ostravě a s více než 700.000 pojištěnci je třetím nejvýznamnějším subjektem mezi zdravotními pojišťovnami v České republice. Své klienty obsluhuje na osmi desítkách poboček na území celé republiky a má asi 490 zaměstnanců. ČPZP vznikla loni sloučením tří zdravotních pojišťoven, a to Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, Zdravotní pojišťovny AGEL a České národní zdravotní pojišťovny. V letošním roce ČPZP očekává obrat 13 miliard korun.