Vedení města v poslední době zaznamenává stížnosti obyvatel na příliš krátkou prodlevu mezi zelenou a červenou na světelných semaforech u přechodů pro chodce. Řada z nich vstoupí při rozsvícení zelené na přechod, ale nestihne dojít na druhou stranu chodníku před zažehnutím červené. Mají pocit, že je semafor v nepořádku. Problém má ale ve skutečnosti jednoduché řešení.
“To nedorozumění je hlavně v tom, když se na semaforu objeví zelená pro chodce, ti začnou přecházet a v půlce přechodu se jim rozsvítí červená. Oni si to pak vykládají různě, ale je to tak, že mají dokončit svůj manévr, tzn. že i když se jim v půlce přechodu rozsvítí červená, tak mohou normálně pokračovat v přechodu. Ta červená platí pouze pro ty, kteří by zrovna vstupovali na ten přechod, takže ti mají zůstat stát,” vysvětlil náměstek primátora města Frýdku-Místku Karel Deutscher.
A jak zareagovat, když na semaforu svítí pro chodce červená, ale uprostřed vozovky po přechodu přechází na druhou stranu lidé, mnohdy nevědí ani sami řidiči.
“Auta jim musí poskytnout dokončení manévru a je jejich povinností zastavit. Vnímáme, že vozidla najíždí do křižovatek příliš velkou rychlostí a neuvědomují si, že na druhé straně jsou zranitelní chodci, v mnoha případech jsou to senioři, kteří nemají tak velké pohybové schopnosti. Takže jejich povinností je zastavit a umožnit jim přejít. Do toho obvykle ještě bliká pro řidiči upozorňující panáček, že po přechodu přecházejí chodci,” dodal Deutscher.
Řidičům, kteří ohrozí přecházející chodce hrozí i vysoké pokuty a město bude apelovat na dopravní policii, aby se na tento problém zaměřila.