Frýdeckomístečtí zastupitelé na svém dvacátém zasedání rozhodli o tom, že město uskuteční směny a nabytí některých nemovitostí a pozemků společnosti Slezan. Jedná se o území a budovy, které jsou klíčové k dalšímu rozvoji města a k oživení dotčených území.
“V balíku těch nemovitostí jsou tři kategorie. Jedna kategorie jsou pozemky pro budoucí skatepark, které jsou nutné pro jeho vybudování, takže jsme se dohodli na směně pozemku ve stejné oblasti. Druhou kategorií jsou dvě stavby, které jsou důležité pro budoucí rozvoj infrastruktury ve městě, a třetí takovou samostatnou kategorií je pozemek, který dneska tvoří nádvoří mezi dvěma továrnami Slezanu, který by měl sloužit občanům jako průchod a příchod ke stávajícímu nádraží ze sídliště Slezská. Dnes je ten průchod kolem obchodního centra Billy, také přes pozemky Slezanu, nicméně ten je zcela nevyhovující pro imobilní, rodiny s dětmi a tak dále, takže se uvažuje o jakémsi plnohodnotném napojení sídliště a nádraží přes tento pozemek. Tento pozemek my městu budeme darovat, město za něj nebude platit,” popsal prokurista společnosti Slezan Jiří Karásek.
Město díky pozemkům a budovám teď může vedle zmíněného skateparku přistoupit i k realizaci dopravního terminálu v lokalitě autobusové točny u Českých drah a k vytvoření nového zázemí pro Městskou policii.
“Nemovitost na ulici Těšínská, která byla dříve školou, se může do budoucna stát novou služebnou městské policie. Předpokládáme, že rekonstrukce této nemovitosti by mohla začít v příštím roce. Mělo by tam být krizové centrum. Když budou například povodně, sejde se tam celý krizový štáb, včetně nás z magistrátu, městské policie, hasičů, záchranářů, státní policie, a budeme tam řešit, jakým způsobem předcházet škodám. Takže by tam mělo být centrum, ve kterém by se měly sbíhat veškeré informace v rámci bezpečnostního a krizového řízení města,” řekl primátor města Frýdku-Místku Michal Pobucký.
Směny a nákupy pozemků a nemovitostí Slezanu je dnes možné provést díky Memorandu o spolupráci, které město se společností uzavřelo zhruba před rokem a půl.
“Na začátku byly vztahy velice rozpačité, protože Slezan neměl dobrý vztah s městem. Hovořilo se tady o památkové zóně, která nebyla přijata. Vztahy byly na bodu mrazu. My jsme se snažili od počátku toto překonat, překlenout a podařilo se nám to. Výsledkem bylo toto memorandum, takže jsme spokojeni a myslím si, že jsme tím završili tu cestu, kdy dneska jsou vztahy se Slezanem normální, jsou o spolupráci a o vstřícnosti,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Jiří Kajzar.
Nyní se bude město snažit získat pozemky pro Faunapark a do budoucna dále dopracovat územní studie, aby se oživily všechny průmyslové areály Slezanu.