Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská knihovna Frýdek-Místek se zapojila do soutěže Stavba MSK 2022

Frýdek-Místek |

Městská knihovna Frýdek-Místek se po generální rekonstrukci těší velké oblibě čtenářů i dalších návštěvníků. Loni dokonce získala celostátní titul Městská knihovna roku. Letos se proto zapojila do hlasování v anketě Stavba Moravskoslezského kraje.

Loni na jaře se slavnostně otevřela zrekonstruovaná budova Městské knihovny ve Frýdku-Místku.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."
Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a čítárnou. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rekonstrukce knihovny proběhla vcelku úspěšně, proto jsme se rozhodli tuto stavbu přihlásit do soutěže Stavba roku Moravskoslezského kraje. S tím, že doufáme, že se umístíme alespoň v horních příčkách. Rekonstrukce je doopravdy krásná. Občané, kteří navštěvují knihovnu a její uživatelé si velice pochvalují hlavně venkovní terasu a služby, které knihovna poskytuje ve stejné kvalitě, jako poskytovala předtím. Nicméně ve větších prostorách."

Hlasovat mohou lidé do 30. července na webu Stavba Moravskoslezského kraje. Přímý odkaz je také na internetových stránkách knihovny i města. Budova soutěží v kategorii Stavba občanské vybavenosti. Rekonstrukce knihovny trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na rekonstrukci byla získána také dotace, a to na zateplení. Dotace činila téměř 2 miliony korun, takže naše snaha o získávání dotací na opravy veřejných budov se vcelku vyplácí. A díky tomu jsme schopni investovat další finanční prostředky do dalších rekonstrukcí a zvelebovat tak veřejné budovy i prostor."

Loni v říjnu se stala knihovna také nejlepší v České republice, když získala titul Městská knihovna roku 2022. Samotná budova letos navíc slaví 100 let.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek zrekonstruuje ústřední knihovnu v Jiráskově ulici

9. června 2025 16:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Historická Fischerova vila ve Frýdku-Místku, která už přes 30 let slouží jako ústřední knihovna, projde rekonstrukcí. Opravy za zhruba 35 milionů korun začnou letos a potrvají zhruba jeden rok. Knihovna bude dočasně přestěhována do náhradních prostor.

Knihovna spolupracuje s Moravskou Ostravou a Přívozem na řadě aktivit

24. ledna 2025 12:21 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Ústřední pobočka ostravské knihovny prochází velkou rekonstrukcí. Částečně její služby převzala pobočka Přívoz, která poskytuje také řadu akcí. Obvod s knihovnou také intenzivně spolupracuje.

Knihovna na sídlišti není jen půjčovnou literatury, zve na další akce

23. ledna 2025 13:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna je ve Studénce nejen půjčovnou literatury, ale pravidelně pořádá i besedy a přednášky. Současně je také místem, kde se schází seniorský klub nebo studenti Univerzity III. věku. Všechny tyto aktivity rozvíjí i letos.


Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

Dnes 0:11, vydáno včera 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

Včera 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Včera 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Karviná i letos poděkuje těm, kteří pečují o naše zdraví. Návrhy může posílat i veřejnost

Včera 13:22 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná znovu ocení výjimečné lékaře, zdravotní sestry i celé kolektivy, které svou prací dlouhodobě zvyšují úroveň zdravotní péče. A návrhy může podat nejen odborná veřejnost, ale i sami obyvatelé města.

Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

15. ledna 2026 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

16. ledna 2026 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Karvinské Draculino pořádá kurzy sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy, které si je oblíbily

16. ledna 2026 13:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Sebeobrana je velice důležitá, a co teprve pro ženy. Sportovní klub Draculino Karviná od září spustil kurzy speciální sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy a tyto tréninky mají mezi nimi obrovský úspěch.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

16. ledna 2026 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

16. ledna 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Obsluha jeřábů

Frýdek-Místek Nástup: od 1. února 2026 od 30 000 do 45 000 Kč/měsíc

Odevzdané vánoční stromky využije Frýdecká skládka pro výrobu kompostu

15. ledna 2026 17:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

S novým rokem začal tradičně i ve Frýdku-Místku svoz vánočních stromků, které lidé mohou odkládat nejen u nádob na bioodpad, ale i u kontejnerů na směsný komunální odpad.

Středisko Bethel poskytuje lidem bez domova čtyři základní služby

15. ledna 2026 17:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mrazivé počasí je náročné pro všechny, ale pro lidi bez domova obzvláště. V následující reportáži si řekneme, jaké služby těmto lidem město nabízí.

Národní dům hostil Glow Up University Tour

15. ledna 2026 17:42 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Cílem Glow Up University Tour je přesvědčit středoškoláky, aby se nestěhovali do jiných měst, ale studovali vysokou školu v Moravskoslezském kraji. Další díl putovního veletrhu univerzit navštívil Národní dům ve Frýdku-Místku.

Odborníci ve Frýdku-Místku: V krizové situaci potřebuje pomoc i profesionál

11. ledna 2026 22:08 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Národní dům se stal dějištěm odborného krajského školení psycho-sociální intervence. Tentokrát bylo určeno pro zaměstnance Nemocnice Frýdek-Místek.

Expozitura pyrotechnických služeb ve Frýdku-Místku zkvalitní své vybavení

11. ledna 2026 21:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Možná nevíte, že ve Frýdku-Místku sídlí expozitura pyrotechnických služeb Policie ČR. Byli jsme se tam podívat i s kamerou.

Dvě auta posílila vozový park Centra pečovatelských služeb

11. ledna 2026 21:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sociální služby centra pečovatelské služby jsou určeny k pomoci zdravotně postiženým a seniorům, kteří nejsou schopni se o sebe v plné míře postarat. A k této činnosti potřebují pracovníci kvalitní vozový park, který se jim nyní ještě rozšířil.

Městská knihovna Frýdek-Místek se zapojila do soutěže Stavba MSK 2022
Vydáno 20. července 2023 14:02, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Městská knihovna Frýdek-Místek se po generální rekonstrukci těší velké oblibě čtenářů i dalších návštěvníků. Loni dokonce získala celostátní titul Městská knihovna roku. Letos se proto zapojila do hlasování v anketě Stavba Moravskoslezského kraje.

Loni na jaře se slavnostně otevřela zrekonstruovaná budova Městské knihovny ve Frýdku-Místku.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."
Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a čítárnou. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rekonstrukce knihovny proběhla vcelku úspěšně, proto jsme se rozhodli tuto stavbu přihlásit do soutěže Stavba roku Moravskoslezského kraje. S tím, že doufáme, že se umístíme alespoň v horních příčkách. Rekonstrukce je doopravdy krásná. Občané, kteří navštěvují knihovnu a její uživatelé si velice pochvalují hlavně venkovní terasu a služby, které knihovna poskytuje ve stejné kvalitě, jako poskytovala předtím. Nicméně ve větších prostorách."

Hlasovat mohou lidé do 30. července na webu Stavba Moravskoslezského kraje. Přímý odkaz je také na internetových stránkách knihovny i města. Budova soutěží v kategorii Stavba občanské vybavenosti. Rekonstrukce knihovny trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na rekonstrukci byla získána také dotace, a to na zateplení. Dotace činila téměř 2 miliony korun, takže naše snaha o získávání dotací na opravy veřejných budov se vcelku vyplácí. A díky tomu jsme schopni investovat další finanční prostředky do dalších rekonstrukcí a zvelebovat tak veřejné budovy i prostor."

Loni v říjnu se stala knihovna také nejlepší v České republice, když získala titul Městská knihovna roku 2022. Samotná budova letos navíc slaví 100 let.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038318/mestska-knihovna-frydekmistek-se-zapojila-do-souteze-stavba-msk-2022