Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uplynulo 50. let od tragédie na Dole Dukla. Smutek v očích pozůstalých však přetrvává

Havířov |

7. července 1961 se stala na Dole Dukla nehoda, za kterou zaplatilo svým životem 108 horníků. Po padesáti letech se v Havířově uskutečnil pietní akt, na který přišly rodiny zesnulých, kamarádi, pamětníci.

Ten den byl jako jiný.                                                         Stoosm kamarádů fáralo do podzemí,                                        jen ten okamžik byl osudný.                                                      Stoosm kamarádů již nikdy nepromluví,                                     takový život havíře je dojemný.                                                   Na sto osm kamarádů čekaly rodiny,                             záchranářům v dole utíkaly hodiny. 

I touto básní Jaroslava Minky z Klubu přátel hornického muzea si připomněli pozůstalí, přátelé, kolegové 50. výročí tragédie na Dole Dukla. V pátek 7. července roku 1961 se nevrátili synové, nepřišli domů otcové, všude plno bolesti, slov a také sirotků a vdov...

Poklonit se společně památce a položit květinu přijely k památníku obětí důlního neštěstí v areálu Dolu Dukla stovky lidí. V každé tváři šla vidět bolest, která přetrvá na vždy. Pietní akt pokračoval v KD Radost.

Horák František opustil jen 14 denního syna a milovanou ženu.

Olga Horáková: „Těžko jsem to nesla. Jsem měla 22 roků, manžel měl 22. Potom jsem byla sama s klukem. Potom jsem se vdala a minulý měsíc mi umřel manžel."

František Horák, syn: „Chybí mi celý život, to je samozřejmé. Je mi líto, že jsem ho nepoznal."

Jiřina Čechová: „Já jsem snacha Josefa Čecha, který zůstal v dole a 4. července slavil narozeniny 49 let. Žila ještě jeho maminka. Bratři, sestry, všichni jsme se sešli a všichni jsme z toho byli velice smutní, co se stalo."

Jaromír Holek: „Ten den, jak se to stalo, jsem tam pracoval také a byl jsem na té směně a den před tím se mi narodil syn. Manželka byla v nemocnici, když jsem za ní přijel byla šťastná. Protože v rozhlase to hlásili, ale nebyli mobilní telefony a nevěděla zda žiji. Měl jsem tam kamaráda, který tam zahynul. Bylo mu jako mě 22 let. Jmenoval se Radomír Matušek."

Na směně bylo v daný den přes čtyři sta horníků. Požár, respektive hustý jedovatý dým si vzal život 108 z nich. V osudný pátek byl v podzemí i bývalý ředitel Dolu Dukla, tenkrát čerstvý absolvent vysoké školy Báňské Jaroslav Gongol.

Jaroslav Gongol: „Šťastnou shodou náhod se nám všem podařilo dostat na povrch, ale bylo to v období, kdy už všichni ti postižení byli mrtví. Ty vzpomínky se nedají vypudit z paměti."

Na 7. červenec 1961 živě vzpomíná i náměstek primátora Eduard Hečko.

Eduard Heczko, náměstek primátora MmH (KSČM): „V té době mi sice bylo 13 let, ale můj otec byl právě horníkem na Dole Dukla. Nezahynul, byl na jiné směně, minulo ho to. Já jsem byl pak pokračovatelem otcovy tradice a vyučil jsem se pro Důl Dukla. Na Dukle jsem pracoval od roku 1966 do roku 2002. Je to v živých vzpomínkách a v té době to bylo pět let po této tragické události, ale neustále se o tom mluvilo mezi zaměstnanci."

Za důstojným uctění památky stojí především Klub přátel hornického muzea Ostrava, pobočka Havířov, Klub důchodců Dolu Dukla, rovněž Statutární město Havířov a akciová společnost OKD. K výročí byla vydána také podrobná publikace, která mapuje celý souhrn událostí včetně fotografií zesnulých. Všem organizátorům patří velké poděkování.

Vladislav Sobol, mluvčí OKD: „Jde o největší poválečnou důlní tragédii, která se na Ostravsko-Karvinském revíru stala. My jsme rádi, že Klub přátel hornického muzea uspořádal tuto vzpomínkovou akci a že my jsme se mohli připojit a pomoci jim. Možná je to taková první objektivní vzpomínka, jelikož za minulého režimu tyto zprávy o havárii nebyly režimu po vůli. Po revoluční době se na tuto pietu zapomnělo a tak dnes si můžeme s důstojností vzpomenout."

Antonín Čejka, předseda Klubu důchodců Dolu Dukla: „Je to kulaté výročí a myslím, že se sluší a patří, aby toto neštěstí bylo řádně připomenuto. Hlavně, aby ti pozůstalí se sešli a mohli si zavzpomínat."

 

Nahlásit chybu


Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Na obchvatu Třince po nehodě několika vozů hořelo osobní auto a převrátila se cisterna

Dnes 8:38, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

5. října 2024 16:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Malotřídní základní škola v Nové Vsi oslavila 150 let

Malotřídka v Nové Vsi si v tomto roce připomíná 150 let od svého založení. Škola na sobotu připravila kulturní program a lidé si mohli prohlédnou učebny, kroniky i plány připravované modernizace.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap na podporu Kavárny života Jany Feberové

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

5. října 2024 18:34 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

5. října 2024 14:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

5. října 2024 8:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

4. října 2024 17:34 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

4. října 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Uplynulo 50. let od tragédie na Dole Dukla. Smutek v očích pozůstalých však přetrvává
Vydáno 9. července 2011 0:00, Havířov, Bára Kelnerová
7. července 1961 se stala na Dole Dukla nehoda, za kterou zaplatilo svým životem 108 horníků. Po padesáti letech se v Havířově uskutečnil pietní akt, na který přišly rodiny zesnulých, kamarádi, pamětníci.

Ten den byl jako jiný.                                                         Stoosm kamarádů fáralo do podzemí,                                        jen ten okamžik byl osudný.                                                      Stoosm kamarádů již nikdy nepromluví,                                     takový život havíře je dojemný.                                                   Na sto osm kamarádů čekaly rodiny,                             záchranářům v dole utíkaly hodiny. 

I touto básní Jaroslava Minky z Klubu přátel hornického muzea si připomněli pozůstalí, přátelé, kolegové 50. výročí tragédie na Dole Dukla. V pátek 7. července roku 1961 se nevrátili synové, nepřišli domů otcové, všude plno bolesti, slov a také sirotků a vdov...

Poklonit se společně památce a položit květinu přijely k památníku obětí důlního neštěstí v areálu Dolu Dukla stovky lidí. V každé tváři šla vidět bolest, která přetrvá na vždy. Pietní akt pokračoval v KD Radost.

Horák František opustil jen 14 denního syna a milovanou ženu.

Olga Horáková: „Těžko jsem to nesla. Jsem měla 22 roků, manžel měl 22. Potom jsem byla sama s klukem. Potom jsem se vdala a minulý měsíc mi umřel manžel."

František Horák, syn: „Chybí mi celý život, to je samozřejmé. Je mi líto, že jsem ho nepoznal."

Jiřina Čechová: „Já jsem snacha Josefa Čecha, který zůstal v dole a 4. července slavil narozeniny 49 let. Žila ještě jeho maminka. Bratři, sestry, všichni jsme se sešli a všichni jsme z toho byli velice smutní, co se stalo."

Jaromír Holek: „Ten den, jak se to stalo, jsem tam pracoval také a byl jsem na té směně a den před tím se mi narodil syn. Manželka byla v nemocnici, když jsem za ní přijel byla šťastná. Protože v rozhlase to hlásili, ale nebyli mobilní telefony a nevěděla zda žiji. Měl jsem tam kamaráda, který tam zahynul. Bylo mu jako mě 22 let. Jmenoval se Radomír Matušek."

Na směně bylo v daný den přes čtyři sta horníků. Požár, respektive hustý jedovatý dým si vzal život 108 z nich. V osudný pátek byl v podzemí i bývalý ředitel Dolu Dukla, tenkrát čerstvý absolvent vysoké školy Báňské Jaroslav Gongol.

Jaroslav Gongol: „Šťastnou shodou náhod se nám všem podařilo dostat na povrch, ale bylo to v období, kdy už všichni ti postižení byli mrtví. Ty vzpomínky se nedají vypudit z paměti."

Na 7. červenec 1961 živě vzpomíná i náměstek primátora Eduard Hečko.

Eduard Heczko, náměstek primátora MmH (KSČM): „V té době mi sice bylo 13 let, ale můj otec byl právě horníkem na Dole Dukla. Nezahynul, byl na jiné směně, minulo ho to. Já jsem byl pak pokračovatelem otcovy tradice a vyučil jsem se pro Důl Dukla. Na Dukle jsem pracoval od roku 1966 do roku 2002. Je to v živých vzpomínkách a v té době to bylo pět let po této tragické události, ale neustále se o tom mluvilo mezi zaměstnanci."

Za důstojným uctění památky stojí především Klub přátel hornického muzea Ostrava, pobočka Havířov, Klub důchodců Dolu Dukla, rovněž Statutární město Havířov a akciová společnost OKD. K výročí byla vydána také podrobná publikace, která mapuje celý souhrn událostí včetně fotografií zesnulých. Všem organizátorům patří velké poděkování.

Vladislav Sobol, mluvčí OKD: „Jde o největší poválečnou důlní tragédii, která se na Ostravsko-Karvinském revíru stala. My jsme rádi, že Klub přátel hornického muzea uspořádal tuto vzpomínkovou akci a že my jsme se mohli připojit a pomoci jim. Možná je to taková první objektivní vzpomínka, jelikož za minulého režimu tyto zprávy o havárii nebyly režimu po vůli. Po revoluční době se na tuto pietu zapomnělo a tak dnes si můžeme s důstojností vzpomenout."

Antonín Čejka, předseda Klubu důchodců Dolu Dukla: „Je to kulaté výročí a myslím, že se sluší a patří, aby toto neštěstí bylo řádně připomenuto. Hlavně, aby ti pozůstalí se sešli a mohli si zavzpomínat."

 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/7466/uplynulo-50-let-od-tragedie-na-dole-dukla-smutek-v-ocich-pozustalych-vsak-pretrvava