Třídenní výcvik Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje se konal na základně vodní záchranné služby Těrlicko. Výcvik záchranářských psů se provádí nejen v sutinách, ale v létě právě i na vodě.
Martina Dostálová, hlavní výcvikář pro Moravskoslezský kraj: „Měl by ten pes zvládnou veškerou přinášku a odnášku věcí, které nejsou standardní. To znamená lana, pádla, ztracené věci na vodě, a to jednak klasicky ke psovodovi a jednak by měl zvládnout odnášku k úplně cizímu člověku, a to jak na souš, tak do vody do člunu."
Další důležitou disciplínou je kondiční plavání. Například při skládání nejobtížnější zkoušky, musí pes plavat vedle člunu jeden kilometr.
Martina Dostálová, hlavní výcvikář pro Moravskoslezský kraj: „Třetí kategorií je přivlečení člověka v nesnázích. A to buď surfaře bez plachty, dokonce i s tím, že mu donese i lano a dotáhne o zpátky, anebo surfař volá o pomoc a ten pejsek pro něho plave. Najde si lano, nebo mu ho surfař podá a pes opět táhne surf na břeh."
Pozor. Zdatný záchranářský pes musí zvládnout ke břehu dotáhnout i člun.
Pavla Juchelková, předsedkyně Záchranné brigády MSK: „Připravujeme se v tuto chvíli na vodní zkoušku podle Národního vodního řádu druhého stupně, která už je náročnější na fyzičku psa, protože je tam docela hodně plavání. Ten člun měl dotáhnout na padesát metrů a na poslední zkoušce jsme právě na tomto cviku pohořeli, protože doplaval na čtyřicátý metr a pak se otočil a už odmítal plavat dál. Tady tyto distance je třeba natrénovat."
Základem je naučit psa naskočit do člunu. O to se snažila i majitelka feny rotvajlera, Dana Zemanová. „Ještě nemáme žádné úspěchy, ale zatím jí to jde. Připravujeme se na základní zkoušku, kterou budeme dělat na podzim."
Dobře vycvičený záchranářský pes dokáže sice přitáhnout tonoucího na břeh, ale hrozí zde velké riziko. Topící se člověk je většinou v šoku a mohl by psa utopit. Proto se psi záchranáři využívají především na přinášku a odnášku věcí.