Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sáhnout si na dno svých sil. To byly extrémní závody hasičů na bývalém dole František

Havířov |

SDH Horní Suchá uspořádal první ročník soutěže jednotlivců. Hasiči z různých koutů republiky si sáhli až na samotné dno svých sil. Nejtěžší disciplínou byl výstup schodů skipové věže bývalého dolu František. Ani ostatní úkoly však nebyly jednoduché.

Nejtvrdší hasič přežije. Což znamená doslova sáhnout si až na vlastní dno fyzických sil. To se rozhodlo vyzkoušet na třicet jak dobrovolných, tak profesionálních hasičů nejen z Moravskoslezského kraje. Soutěž s názvem Hornosušská věž  uspořádal v areálu bývalého dolu František Sbor dobrovolných hasičů Horní Suchá. Závody spočívaly v překonání šesti disciplín v co nejkratším čase.

Radek Zsibrita, hlavní organizátor: „První je disciplína roztažení hadic, potom je překonání dvoumetrové bariéry bez jakékoliv pomoci. Potom musí závodník udělat 60 úderů osmikilovým kladivem. Následuje výlez po lešení, kdy musí vytáhnout desetikilový barel vody."

Už po této disciplíně měli někteří hasiči co dělat. Nicméně nejtěžší dva úkoly byly ještě před nimi. Pátou disciplínou v pořadí bylo utáhnout na vzdálenost 40 metrů 70 kilovou figurínu, a to tak, jako by se jednalo o živého člověka. S dýchacím přístrojem a výstrojí vážící zhruba 20 kilogramů museli závodníci co nejrychleji zdolat 395 schodů skipové věže. A tam už jeli borci opravdu na doraz.

Petr Gvuzď, JSDH Ostrava - Muglinov: „Ty schody, to je nekonečné. Šlapete, šlapete. Slyšíte lidi, ale je to hrozné. Čím více se blížíte, tím více jste unavený. Je to mazec."

Čekal jste, že to bude tak náročné pro vás?

Petr Gvuzď, JSDH Ostrava - Muglinov: „Ty první disciplíny jsou většinou stejné, ale ty schody jsem nečekal, že jich bude tolik."

Některým soutěžícím opravdu nebylo po zdolání schodů dobře a potřebovali i pomoc. Nicméně překonat sám sebe je dobrý pocit.

Lukáš Skoč, JSDH Těrlicko: „Poprvé jsem si to vyzkoušel, chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je na fyzičku. Příští rok se znova přihlásím, ale budu muset více trénovat. Ty schody jsou fakt moc těžké. Maska někomu pomůže, ale já na ni nejsem zvyklý, takže pro mě byla trochu přítěží."

Vynikající čas 5:29 měl Václav Janků z Uherského Hradiště, přesto ale nebyl spokojen.

Václav Janků, JSDH Babice: „Žádná sláva, mohlo to být lepší. Čekal jsem čas tak kolem těch pěti minut, ale mohlo to být rychlejší. Nevěděl jsem, kolik mi zbývá do konce. To schodiště je nekonečné. Těžko se odhaduje, kdy má člověk zabrat."


Na startu se objevili i tři domácí borci. Jedním z nich byl i David Krhovjak.

David Krhovjak, JSDH Horní Suchá: „Krize je po celou dobu závodu. Je to hodně náročné vydržet s dechem a silově na nohy. Přihlásil jsem se, protože tímto mezi sebou řešíme takovou tu vzájemnou rivalitu. Snažíme si dokázat kdo je tvrdší, rychlejší, kdo je silnější."

Jako první si celou dráhu vyzkoušel Radek Pščolka z Ostravy Bartovic.

Radek Pščolka, JSDH Ostrava - Bartovice: „Fakt je to hnus. Těch 395 schodů to je strašné. První závody to nejsou. Známe se, tak jsme přijeli, abychom podpořili počet závodících. Jsme tady dva. Mělo nás být více, ale neměli odvahu."

Pro profesionálního hasiče Romana Vieje byly závody v podstatě tréninkem. Podobných soutěží se účastní pravidelně a sklízí úspěchy.
Roman Viej, HZS Ostrava: „Krize? Když si to člověk dobře rozvrhne, tak krize může nastat až nahoře. Když si to člověk rozvrhne, tak je to v klidu."
I maska hasiči nedělala problém.

Roman Viej, HZS Ostrava: „Ta maska, nebo spíše ten vzduch, který je v ní, je ochlazený a zevnitř vás ochlazuje. Více méně to spíš pomáhá. Má to negativní vliv na tvář, ale v dýchání to myslím pomáhá."

Roman Viej obsadil s časem 5:18 nakonec třetí místo. Druhé obsadil Jiří Mikulecký 4:55 a vítězem se stal jeho bratr Ladislav s časem 4:46. Hasiči asi na chvíli nebudou chtít slyšet slovo schody. Nicméně většina se už těší na druhý ročník. Protože nejtvrdší hasič přežije.

Nahlásit chybu


Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Na obchvatu Třince po nehodě několika vozů hořelo osobní auto a převrátila se cisterna

Dnes 8:38, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

5. října 2024 16:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Ještě o něm uslyšíte. Lukáš Uchytil z Karviné se našel ve skoku o tyči

Teď vás seznámíme s talentovaným sportovcem Lukášem Uchytilem. Žije v Karviné a je čerstvým mistrem České republiky ve skoku o tyči. A nejen to. Před pár dny zvítězil i na závodech v Chorvatsku.

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap na podporu Kavárny života Jany Feberové

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

5. října 2024 18:34 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

5. října 2024 14:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

5. října 2024 8:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

4. října 2024 17:34 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Sáhnout si na dno svých sil. To byly extrémní závody hasičů na bývalém dole František
Vydáno 1. srpna 2011 0:00, Havířov, Bára Kelnerová
SDH Horní Suchá uspořádal první ročník soutěže jednotlivců. Hasiči z různých koutů republiky si sáhli až na samotné dno svých sil. Nejtěžší disciplínou byl výstup schodů skipové věže bývalého dolu František. Ani ostatní úkoly však nebyly jednoduché.

Nejtvrdší hasič přežije. Což znamená doslova sáhnout si až na vlastní dno fyzických sil. To se rozhodlo vyzkoušet na třicet jak dobrovolných, tak profesionálních hasičů nejen z Moravskoslezského kraje. Soutěž s názvem Hornosušská věž  uspořádal v areálu bývalého dolu František Sbor dobrovolných hasičů Horní Suchá. Závody spočívaly v překonání šesti disciplín v co nejkratším čase.

Radek Zsibrita, hlavní organizátor: „První je disciplína roztažení hadic, potom je překonání dvoumetrové bariéry bez jakékoliv pomoci. Potom musí závodník udělat 60 úderů osmikilovým kladivem. Následuje výlez po lešení, kdy musí vytáhnout desetikilový barel vody."

Už po této disciplíně měli někteří hasiči co dělat. Nicméně nejtěžší dva úkoly byly ještě před nimi. Pátou disciplínou v pořadí bylo utáhnout na vzdálenost 40 metrů 70 kilovou figurínu, a to tak, jako by se jednalo o živého člověka. S dýchacím přístrojem a výstrojí vážící zhruba 20 kilogramů museli závodníci co nejrychleji zdolat 395 schodů skipové věže. A tam už jeli borci opravdu na doraz.

Petr Gvuzď, JSDH Ostrava - Muglinov: „Ty schody, to je nekonečné. Šlapete, šlapete. Slyšíte lidi, ale je to hrozné. Čím více se blížíte, tím více jste unavený. Je to mazec."

Čekal jste, že to bude tak náročné pro vás?

Petr Gvuzď, JSDH Ostrava - Muglinov: „Ty první disciplíny jsou většinou stejné, ale ty schody jsem nečekal, že jich bude tolik."

Některým soutěžícím opravdu nebylo po zdolání schodů dobře a potřebovali i pomoc. Nicméně překonat sám sebe je dobrý pocit.

Lukáš Skoč, JSDH Těrlicko: „Poprvé jsem si to vyzkoušel, chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je na fyzičku. Příští rok se znova přihlásím, ale budu muset více trénovat. Ty schody jsou fakt moc těžké. Maska někomu pomůže, ale já na ni nejsem zvyklý, takže pro mě byla trochu přítěží."

Vynikající čas 5:29 měl Václav Janků z Uherského Hradiště, přesto ale nebyl spokojen.

Václav Janků, JSDH Babice: „Žádná sláva, mohlo to být lepší. Čekal jsem čas tak kolem těch pěti minut, ale mohlo to být rychlejší. Nevěděl jsem, kolik mi zbývá do konce. To schodiště je nekonečné. Těžko se odhaduje, kdy má člověk zabrat."


Na startu se objevili i tři domácí borci. Jedním z nich byl i David Krhovjak.

David Krhovjak, JSDH Horní Suchá: „Krize je po celou dobu závodu. Je to hodně náročné vydržet s dechem a silově na nohy. Přihlásil jsem se, protože tímto mezi sebou řešíme takovou tu vzájemnou rivalitu. Snažíme si dokázat kdo je tvrdší, rychlejší, kdo je silnější."

Jako první si celou dráhu vyzkoušel Radek Pščolka z Ostravy Bartovic.

Radek Pščolka, JSDH Ostrava - Bartovice: „Fakt je to hnus. Těch 395 schodů to je strašné. První závody to nejsou. Známe se, tak jsme přijeli, abychom podpořili počet závodících. Jsme tady dva. Mělo nás být více, ale neměli odvahu."

Pro profesionálního hasiče Romana Vieje byly závody v podstatě tréninkem. Podobných soutěží se účastní pravidelně a sklízí úspěchy.
Roman Viej, HZS Ostrava: „Krize? Když si to člověk dobře rozvrhne, tak krize může nastat až nahoře. Když si to člověk rozvrhne, tak je to v klidu."
I maska hasiči nedělala problém.

Roman Viej, HZS Ostrava: „Ta maska, nebo spíše ten vzduch, který je v ní, je ochlazený a zevnitř vás ochlazuje. Více méně to spíš pomáhá. Má to negativní vliv na tvář, ale v dýchání to myslím pomáhá."

Roman Viej obsadil s časem 5:18 nakonec třetí místo. Druhé obsadil Jiří Mikulecký 4:55 a vítězem se stal jeho bratr Ladislav s časem 4:46. Hasiči asi na chvíli nebudou chtít slyšet slovo schody. Nicméně většina se už těší na druhý ročník. Protože nejtvrdší hasič přežije.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/7585/sahnout-si-na-dno-svych-sil-to-byly-extremni-zavody-hasicu-na-byvalem-dole-frantisek