Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na dole ČSM proběhl hromadný odběr krve

Stonava |

Odběrový mobilní tým Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava znovu vyrazil do terénu, tentokrát na důl ČSM ve Stonavě. Krev zde přišlo darovat pět desítek zaměstnanců OKD.

Kulturní sál Dolu ČSM se na jeden den proměnil v mobilní odběrové centrum Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Krev zde přišlo darovat 50 zaměstnanců společnosti OKD.

Zuzana Jurčeková, marketingová manažerka Krevního centra FNO: „Poslední roky bojujeme s tím, abychom zajistili dostatečné množství transfuzních přípravků pro naše pacienty. Takže to byl takový ten impuls, který nás dovedl k tomu přemýšlet vůbec nad těmi mobilními odběry.“

Společnost OKD se do akce zapojila poprvé a stala se dvacátým místem, které mobilní tým navštívil od loňského roku. Reagovala tak na výzvu krevního centra, které před prázdninami čelí každoročnímu úbytku dárců.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: „My máme v OKD na 200 pravidelných dárců krve. Nyní jsme ale vyslyšeli volání o pomoc, takže jsme udělali takovou jednorázovou akci.“

Zapojili se jak pravidelní dárci, tak i prvodárci, kteří této možnosti využili poprvé. Krev darovali horníci i administrativní pracovníci.

anketa, dárci krve: „Protože pomáhat se musí přece.“ „Dozvěděl jsem se, že nemocnice potřebuje krev.“ „Tak je to nejmenší, co můžu udělat, když mám dobrou krev a jsem zdráv, tak daruji.“ „Jsem se k tomu odhodlala, byť jsem o tom už dlouho přemýšlela. Tohle to byla prostě příležitost.“

Zuzana Jurčeková, marketingová manažerka Krevního centra FNO: „Myslím si, že je úplně jedno, jestli je to nějaký úřad, nějaká firma, anebo zrovna právě šachta. Důležité je, aby tam byli lidi, kteří mají to srdíčko na pravé místě.“

Mobilní odběrové centrum FNO bude za dárci vyjíždět i nadále, protože krve není nikdy dost.

Nahlásit chybu


K tématu

Uzavření černouhelného dolu se blíží, horníci odcházejí a hledají novou práci

23. června 2025 11:35 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Definitivní konec těžby černého uhlí, který nastane v příštím roce, se už nyní začíná projevovat na pracovním trhu. Někteří horníci v těchto dnech nastupují na poslední směny a následně si hledají novou práci.

Konec těžby by pro horníky neměl být šokem, firmy o ně mají zájem

13. července 2025 8:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Konec těžby černého uhlí s sebou nese i nevyhnutelné propouštění horníků a dalších zaměstnanců šachty. Ti odcházejí s odstupným podle kolektivní smlouvy a poměrně brzy nacházejí novou práci.

Horníci z Dolu ČSM si už včas před plánovaným propuštěním zajišťují rekvalifikaci

21. srpna 2025 8:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S postupným ukončováním těžby uhlí v Dole ČSM ve Stonavě si už v předstihu horníci i povrchoví pracovníci hledají nové zaměstnání. Pomáhají jim v tom pracovníci úřadu práce, kteří dojíždějí přímo na šachtu.


Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

Včera 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Tragédie na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po střetu s letadlem zemřel člověk

Včera 14:28, vydáno 20. června 2026 18:43 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí došlo k tragické události. Muž tam zemřel po střetu s vrtulovým letadlem. Policisté spolu s odborníky z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní zjišťují, jak k nehodě došlo.

Po srážce nákladního a osobního auta na obchvatu Jablunkova vypukl obrovský požár

Včera 20:05, vydáno 20. června 2026 17:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidička osobního auta přejela do protisměru a srazila se s nákladním autem. To začalo okamžitě hořet. Žena v autě i její spolujezdkyně utrpěly vážná zranění. Nehoda se stala v sobotu odpoledne na obchvatu Jablunkova. Silnice se musela dlouhodobě uzavřít. Řidička později v nemocnici bohužel zemřela.

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce

20. června 2026 11:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru chalupy na Bruntálsku, škoda je 3 miliony

Včera 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velký požár zachvátil v neděli nad ránem chalupu v Liptani, místní části obce Bučávka na Bruntálsku. K místu se postupně sjelo 8 jednotek hasičů, kteří s ohněm bojovali několik hodin. Až do večera pak požářiště hlídali. Nikdo nebyl zraněn a škoda je 3 miliony korun.

Prázdniny přivítáme v původním termínu, v úterý 30. června

Včera 8:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V závěru expresu pozveme na několik nejbližších akcí Novojičínsko kulturního léta a připomeneme, že Vítání prázdnin proběhne v původním termínu, tedy až v úterý 30. června.

Obec Dobrá opět ožila sportovní atmosférou na Doberské pětce

20. června 2026 18:00 | Dobrá | Michal Feber

Na start tradičního běžeckého závodu Doberská pětka se postavily desítky běžců všech věkových kategorií. Oblíbená akce každoročně přitahuje nejen místní sportovce, ale také závodníky z širokého okolí.

Upravili počítačovou hru a vydělali přes 10 milionů, teď jim hrozí vězení

20. června 2026 16:30 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Upravili zdrojový kód jedné z nejznámějších on-line her a umístili ji zdarma na internet. Vzápětí ale začali inkasovat za vylepšené charakteristiky postav. Dva muži z Moravskoslezského kraje si tak přišli na více než 10 milionů korun. Nakonec si pro ně přišli policisté, zabavili jim peníze i nemovitosti za zhruba 12 milionů. Teď jim hrozí až 8 let vězení.

Na Bílé spadl muž ze žebříku, na Novojičínsku dva paraglidisté

20. června 2026 8:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v pátek v Beskydech u několika úrazů při pádech z výšek. Na Bílé spadl muž ze žebříku při prořezávání větví. Na Novojičínsku později pomáhali dvěma paraglidistům, kteří havarovali. V obou případech musel do akce vrtulník.

Policie vyhlásila pátrání po primátoru Karviné Janu Wolfovi. Ten reaguje překvapeně z dovolené

19. června 2026 16:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Média v pátek odpoledne zavalila informace o vyhlášení pátrání po primátoru Karviné Janu Wolfovi (nestr., dříve SOCDEM), který byl obviněn v korupční fotbalové kauze. Podle vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Radima Dragouna mu zřejmě hrozí vazba. Primátor byl touto informací velmi překvapen. Je totiž na řádné dovolené a zpět má být příští týden.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Týden čtení v Havířově přivedl děti ke knihám i jejich autorům

19. června 2026 16:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání se spisovateli, tvůrčí dílny i společné předčítání známých osobností nabídla dětem městská knihovna v rámci celostátního Týdne čtení. Program měl mladým návštěvníkům ukázat, že knihy mohou být nejen zdrojem poznání, ale i zábavy a fantazie.

Nové jídlonosiče pomáhají udržet obědy teplé

19. června 2026 12:56 | Stonava | Jiří Brzóska

Klienti terénní pečovatelské služby ve Stonavě se mohou těšit na kvalitnější a bezpečnější dovoz obědů. Pečovatelská služba ELIM Stonava totiž díky nadačnímu příspěvku Nadace OKD zrealizovala projekt „Teplé jídlo – základ kvalitní péče v terénní pečovatelské službě“, jehož cílem byla obnova dlouhodobě používaných termoobalů a jídlonosičů.

Středoškoláci z kraje se účastnili policejní soutěže v Karviné

19. června 2026 10:59 | Karviná | Richard Kutěj

Máš na to. Tak se jmenovalo krajské kolo policejní soutěže pro žáky středních škol, které proběhlo v Karviné. Účastníci pak bojovali na plno, ačkoli akci nepřálo počasí.

Školní slavnost v Horní Suché uzavřela rok plný úspěchů

19. června 2026 9:07 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Škola s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché uzavřela školní rok tradičním festynem. Děti předvedly svá vystoupení, pobavily rodiče a společně oslavily blížící se letní prázdniny.

Havířovští strážníci se školili v krizové komunikaci

19. června 2026 9:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Sebevražedné úmysly, vyhrocené konflikty nebo další situace vyžadují rychlé a správné rozhodování. Havířovská městská policie proto posiluje dovednosti svých strážníků v oblasti krizové komunikace.

Týden čtení ukázal dětem, že knihy mají stále co nabídnout

19. června 2026 8:50 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání se spisovateli, tvůrčí dílny i společné předčítání známých osobností nabídla dětem městská knihovna v Havířově v rámci celostátního Týdne čtení. Program měl mladým návštěvníkům ukázat, že knihy mohou být nejen zdrojem poznání, ale i zábavy a fantazie.

Na dole ČSM proběhl hromadný odběr krve
Vydáno 2. července 2025 15:55, Stonava, Jiří Brzóska
Odběrový mobilní tým Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava znovu vyrazil do terénu, tentokrát na důl ČSM ve Stonavě. Krev zde přišlo darovat pět desítek zaměstnanců OKD.

Kulturní sál Dolu ČSM se na jeden den proměnil v mobilní odběrové centrum Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Krev zde přišlo darovat 50 zaměstnanců společnosti OKD.

Zuzana Jurčeková, marketingová manažerka Krevního centra FNO: „Poslední roky bojujeme s tím, abychom zajistili dostatečné množství transfuzních přípravků pro naše pacienty. Takže to byl takový ten impuls, který nás dovedl k tomu přemýšlet vůbec nad těmi mobilními odběry.“

Společnost OKD se do akce zapojila poprvé a stala se dvacátým místem, které mobilní tým navštívil od loňského roku. Reagovala tak na výzvu krevního centra, které před prázdninami čelí každoročnímu úbytku dárců.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: „My máme v OKD na 200 pravidelných dárců krve. Nyní jsme ale vyslyšeli volání o pomoc, takže jsme udělali takovou jednorázovou akci.“

Zapojili se jak pravidelní dárci, tak i prvodárci, kteří této možnosti využili poprvé. Krev darovali horníci i administrativní pracovníci.

anketa, dárci krve: „Protože pomáhat se musí přece.“ „Dozvěděl jsem se, že nemocnice potřebuje krev.“ „Tak je to nejmenší, co můžu udělat, když mám dobrou krev a jsem zdráv, tak daruji.“ „Jsem se k tomu odhodlala, byť jsem o tom už dlouho přemýšlela. Tohle to byla prostě příležitost.“

Zuzana Jurčeková, marketingová manažerka Krevního centra FNO: „Myslím si, že je úplně jedno, jestli je to nějaký úřad, nějaká firma, anebo zrovna právě šachta. Důležité je, aby tam byli lidi, kteří mají to srdíčko na pravé místě.“

Mobilní odběrové centrum FNO bude za dárci vyjíždět i nadále, protože krve není nikdy dost.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000049547/na-dole-csm-probehl-hromadny-odber-krve