Celkem osm kilo másla spotřebovaly členky stonavského Klubu žen při pečení koláčů u příležitosti výročí založení místní organizace polského kulturně-osvětového svazu ve Stonavě. Cena másla, který v poslední době šla rapidně nahoru se tak projevila v nákladech.
„Nahradit se určitě dá, ale nechceme ty koláče nějak šidit. To máslo tam patří,“ říká kuchařka Helena Fröhlichová.
Lidé žijící v příhraničí proto pro máslo jezdí do Polska. Vychází v řádech několika korun levněji. Ve výsledné ceně se ale projeví i náklady na dopravu.
„Pro jedno máslo se nevyplatí jezdit. Ale když tam přijedete a vezmete levnější brambory, zeleninu a ovoce, tak se to samozřejmě vyplatí,“ shodují se lidé, kteří do Polska pravidelně jezdí nakupovat.
Ještě levněji než v obchodech je na polské tržnici.
„Všechno kupují, květiny, zeleninu, prostě všechno.“ „U nás mohou platit zlotými i českými korunami,“ říkají polští trhovci.
„Mají tu lepší ceny a lepší zboží.“ „Vyjde to rozhodně levněji než u nás,“ vysvětlují důvod nákupu na polské tržnici lidé z české strany hranice.
Ke zdražování másla přispívá jeho globální spotřeba a ta před blížícími se Vánocemi ještě poroste. Na sociálních sítích proto lidé už diskutují o tom, že by nepekli cukroví. To ale odmítá například Veronika Bařáková, maminka tří dětí: „Vanilkové rohlíčky musí rozvonět domov a dětem nemůžu ubrat to, že by nepekly vánoční cukroví.“
Snaha zákazníků ušetřit na másle ale často vede k nákupu nekvalitních výrobků. Pro máslo platí přísná zákonná pravidla. Musí obsahovat pouze mléčný tuk z pravé smetany v rozmezí od 80 do 90 procent. Obsah vody nesmí být větší než 16%, tukuprostá mléčná sušina pak nesmí převýšit dvě procenta.