Do 10. ledna museli všichni chovatelé ptactva a drůbeže nahlásit na úřady pomocí formuláře počty zvířat. Zvýšená opatření kvůli ptačí chřipce se týkají Karvinska, Ostravska i Frýdecko-Místecka. Například v Havířově nahlásilo svá zvířata zhruba 250 chovatelů.
Milan Menšík, tajemník magistrátu: "Naši odborníci na odboru životního prostředí přijímali jak emailově vyplněné formuláře, tak poštou došlé formuláře. V současné době vkládáme ty informace do informačního systému, který spravuje Státní veterinární správa.”
Zejména v menších obcích například v Těrlicku či Palkovicích jednotlivé domkaře obcházeli a zvířata sčítali na místě.
Josef Lukeš (Dobrá volba 2016), zastupitel, zaměstnanec obce Palkovice: “Palkovičtí se tomu postavili jak kteří. Někteří jsou zodpovědní a nahlásili stavy na obecní úřad. My jsme to vyhlašovali obecním rozhlasem a zapisujeme do formulářů zvířata, která nám chovatelé nahlásí. Za celou dobu, co chodíme, jsme se nesetkali s žádným uhynulým kusem."
Stav svého hospodářství nahlásil také Teodor Mucha, který chová na 100 holubů.
Teodor Mucha, chovatel: “Je to teď všechno zavřené po celou zimu. Ne ale kvůli ptačí chřipky, ale kvůli dravcům.”
Ptačí chřipka se ke konci loňského roku vyskytla v chovech na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.
Severin Kaděrka, ředitel KVS SVS pro Moravskoslezský kraj: “V novém roce prozatím nemáme žádné nově vzniklé ohnisko. Na základě toho ukončení ohniska dojde ke zrušení těchto mimořádných veterinárních opatření.”
Až do odvolání však platí celostátní preventivní opatření, což znamená, že chovatelé nemohou ptactvo a drůbež volně pouštět.