Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé procházeli podzemní štolou přehrady Šance i rozhoupanou lávkou nad hladinou

Celý MS kraj |

S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, kdy společnost Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nedostupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Například na Šancích v Beskydech museli lidé podat fyzický výkon při zdolání více než 700 schodů. Atrakcí pro dospělé i děti byla také chůze po rozhoupané visuté lávce nad vodní hladinou. 

Zajímavostí také je, že v hloubce 57 metrů pod povrchem mohli lidé překročit zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Ta je vyznačena přímo v přehradní ve štole, jejímž středem prochází. Na povrchu tvoří hranici v této lokalitě řeka Ostravice. 

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou. Z té odběrné věže potom přes korunu hráze přejít do levobřežního vstupu do injekční chodby, kde se můžou podívat na drenážní šachtici, na kterou potom navazuje drenážní štola. Tady tento systém byl vybudovaný v roce 2013 a to z toho důvodu, že ty svahové vody z masivu Smrk jsou ukloněny do levobřežního zavázání hráze a byla tam obava, že by to v budoucnu mohlo udělat nějaké škody. Takže se zbudovala ta drenážní šachta, která odvádí podzemní vody. Odtud se pak lidé vydají do injekční chodby, kterou projdou a vyjdou zase na pravém břehu hráze. V rámci prohlídky, když jdete tou chodbou, tak musíte překonat 752 schodů - 327 dolů a 425 nahoru. A potom už si projdou volně přístupná místa, které si tam můžou sami prohlédnout, kde se mohou projít.”
Anketa: "Byli jsme překvapení, že tady tolik lidí. To v prvé řadě. A jinak se nám tady hodně líbilo, hlavně klukům. A jinak jsem se chystali na Žermanickou přehradu, odkud pocházím z obce Lučina, protože první človíček, který se tam vlastně narodil v obci Lučina."
Anketa: “Mi se nejvíc líbila ta podzemní chodba a kolik tam bylo schodů. To bylo mega dobrý.”
Anketa: “Tato přehrada je teď po rekonstrukci, vlastně je nová, má daleko větší objem vody, kterou může pojmout a je vlastně bezpečnější pro své okolí. Kdyby přišly nějaké povodně, tak se může povodním zabránit a budou mít menší dopad na okolí. Protože vlastně v 97 roce to bylo velmi zvláštní. Spousta lidí tehdy nevěděla, jak se má chovat, co má dělat, kam volat. Takže když jezdíme po různých přehradách, byli jsme třeba na Bystřičce, na Slezské Hartě, Kružberku nebo na Brněnské přehradě, takže se o to zajímáme a bavíme se o tom."
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Mezi roky 2015 za 2018 proběhla velká rekonstrukce přehrady. Impulsem pro tu rekonstrukci, byla povodeň v roce 1997, kdy byla přehrada nejvíce zatížena. Takže hned potom se začalo plánovat a začátkem roku 2015 začala rekonstrukce Tou prošly veškeré bezpečnostní objekty. Potom byla opět navýšena koruna hráze, protože za tu dobu těch 50 let si sedla, takže bylo nutné ji navýšit. Dole pod hrází byl rozšířen vývar, skluz byl zkapacitněn a rekonstrukcí prošla i odběrná věž. V injekční chodbě byla vybudována injekční clona, která má zabránit tomu, aby neprotékala voda z hrázce dolů. Bylo vystavěno nové provozní zařízení, protože tím, jak se rozšiřovaly bezpečnostní prvky, tak ta starší provozní budova musela ustoupit tomu rozšíření. V rámci toho bylo postaveno nové informační centrum. Byla také přisypána hráz pro zvýšení bezpečnosti. A dále potom je na jednom z přítoků do přehrady svažné území, takže tam bylo z aktivní zóny odtěžena zemina, která byla uložena u paty toho území, aby se zpomalil sesuv."

Vy dohlížíte na to, aby se tady lidé cítili bezpečně, ale poskytujete jim i informace. Co je zajímá nejvíce?

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Nejvíce asi ta hloubka, v jaké se teď nacházíme. V nejnižším místě injekční chodby jsme 57 metrů pod tou korunou hráze. Dále je zajímá, jak je to zabezpečené, co to tady všechno hlídá, takže většinou se ptají na tlakoměrné vrty, kdy se lidé ptají k čemu slouží. Kromě dne otevřených dveří, kdy máme zpřístupněné tyto prostory, se můžou návštěvníci od května přijít podívat do informačního centra. kde máme stabilní obsluhu, jsou tam interaktivní obrazovky, kde jsou další informace nejen o přehradě Šance, ale i dalších v Povodí Odry. Centrum bude otevřené od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 16 hodiny. Čtvrtky jsou přednostně vyhrazené schváleným exkurzím.”

Na prohlídku přehrad v povodí Odry přišlo 6 860 návštěvníků

Po tříleté pauze tuto sobotu 25. března navštívilo přehrady Slezskou Hartu, Kružberk a Šance celkem 6 860 návštěvníků. Současně v Ostravě na správě státního podniku přišlo na vodohospodářský dispečink a do vodohospodářských laboratoří dalších 116 lidí.

Tradičně je velký zájem o vodní dílo Šance, které letos 1560 osob. Přes lávku do odběrné věže jich prošlo 925, tam byl přístup limitován prostupností lávky. V injekční chodbě museli sestoupit po 380 schodech do nejnižšího místa a po 420 pak vystoupat zpět do pravého zavázání hráze. Velký zájem byl i o Slezskou Hartu a Kružberk na řece Moravici, které si prohlédlo zhruba 5 300 osob. Někteří (cca 300 osob) současně navštívili rybné hospodářství Povodí Odry pod hrází Kružberka a zakoupili si čerstvou rybu přímo u sádek. Největší zájem byl o kružberského pstruha.

„Vysokou účast jsme očekávali vzhledem k dlouhé covidové pauze. Věřím, že i přes delší čekání na prohlídku si všichni den užili. Samozřejmě musím poděkovat obsluze jednotlivých přehrad za skvělé zvládnutí akce. Během celého dne nedošlo k žádným významným problémům také díky ukázněnosti všech návštěvníků, kteří dbali všech pokynů organizátorů. Výrazná pomoc byla ze strany Policie ČR při organizaci dopravy, za kterou děkujeme“, řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.

Také v Ostravě byl zájem o návštěvu vodohospodářského dispečinku, kde si mohli zájemci utvořit představu, jak funguje celá Vodohospodářská soustava povodí Odry, která řeší oba extrémní hydrologické jevy – povodně a sucho, a prohlédnout si zázemí laboratoří, ve kterých se mimo jiné sleduje, na základě laboratorních rozborů, kvalita vody v nádržích.

V letošním roce musely zůstat veřejnosti nepřístupné přehrady Žermanice a Morávka z důvodů probíhajících rekonstrukčních a údržbových prací.

Návštěvnost v roce 2023:
Slezská Harta - 2 500 návštěvníků
Kružberk – 2 800 návštěvníků
Šance - 1 560 návštěvníků
Vodohospodářský dispečink - 51 návštěvníků
Vodohospodářské laboratoře - 65 návštěvníků

Údolní nádrž Kružberk na řece Moravici u Kružberka, jejíž betonová tížní zeď je navržena ve tvaru oblouku o kruhovém poloměru 450 m, je nestarším přehradním dílem, která byla v letech 1948 až 1955 na území severní Moravy a Slezska vybudována. Myšlenka na výstavbu přehrady v hydrologicky a morfologicky velmi výhodném profilu Moravice byla sledována již od začátku 20. stol., vlastní výstavbu spustila až situace po 2. válce, kdy bylo třeba pokrýt zvýšenou potřebu vody rozvíjejícího Ostravska. Původní záměr sledoval mimo energetické využití průtoků Moravice spíše zásobování průmyslu užitkovou vodou, koncentrace obyvatelstva do nových městských sídlišť Ostravsko-karvinské aglomerace však tehdy způsobila, že ještě uprostřed stavby (1951) se z rozhodnutí centrálních úřadů stala přehrada Kružberk zdrojem ne průmyslové, ale pitné vody k zajištění potřeb obyvatelstva. Tak je tomu dodnes, nádrž Kružberk jako nádrž vodárenská patří ke klíčovým zdrojům Ostravského oblastního vodovodu, zásobujícím spolu s nádržemi Šance a Morávka bezmála 1,2 mil. obyvatel.

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici je objemově čtvrtou největší nádrží v celé ČR a vůbec největší na Moravě a ve Slezsku. Její objem velikostí přesahuje součet všech zbývajících 7 údolní nádrží v české části povodí Odry. Z hlediska hospodaření vodou spolupracuje v kaskádě s přehradou u Kružberka, která je situována 10,8 km níže po toku Moravice. K výstavbě nádrže se přikročilo v r. 1987, když v tehdejším extenzivně fungujícím hospodářství byl potenciál vodárenských nádrží po dostavbě poslední z nich (Šance na Ostravici v r. 1974) během 10 let zcela využit. Přehradní těleso nádrže tvoří sypaná zemní hráz ve tvaru oblouku, po jejíž koruně je vedena silnice II/452. Hráz je opatřena těsnicím jádrem, její podloží je utěsněno injektáží ze štoly. I u této přehrady se vyskytly originální geologické poměry, které bylo při zakládání stavby nutno řešit. Profil hráze se nachází totiž v místech jednoho z lávových proudů bývalé „bruntálské sopky“ Velkého Roudného, zasahující pravé úbočí přehradního profilu.

Údolní nádrž Šance
na řece Ostravici slouží dvěma hlavním účelům - k zásobování části Ostravské aglomerace pitnou vodou (v kombinaci s vodárenskými nádržemi Kružberk a Slezská Harta na Moravici a Morávka na Morávce) a k povodňové ochraně níže situované říční trati řeky Ostravice v délce přibližně 45 km od profilu hráze až po Ostravu. Záměr na výstavbu přehrady vznikl více než před 100 lety po katastrofálních povodních na Ostravici v letech 1902 – 03. Impulsem k vlastní výstavbě o téměř 60 letech později ale nakonec byla potřeba pokrýt narůstající nároky na pitnou vodu na rozvíjejícím se Ostravsku. V letech 1964 až 1969 tak byla vybudována údolní nádrž s přehradním tělesem v té době v republice největší výšce sypané kamenité hráze (65 m), která byla těsněna vnitřním zemním těsnicím jádrem. Technicky ojedinělým tehdy bylo i vedení silnice levobřežním úbočím hory Smrk (1276 m n.m.) pomocí tzv. estakády. Silnici bylo nutno tudy vybudovat jako náhradu za původní, která byla v údolí zatopena přehradou.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Slezské zasáhly povodně hlavně Antošovice a Koblov, obvod reaguje sbírkou a dobrovolnictvím

Povodně v důsledku vydatných dešťů se nevyhnuly ani Slezské Ostravě. Nejvíce postiženými částmi byly Antošovice a Koblov, které zaplavila sousedící řeka Odra. Městský obvod se ale potýkal i s dalšími problémy, souvisejícími s intenzivními srážkami.

Bez přehrad by v centru Ostravy byly při letošní povodni dva metry vody

18. září 2024 12:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost Povodí Odry nastínila situaci, která by nastala, pokud by řeky v Beskydech a pod Jeseníky neregulovaly přehradní nádrže. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.

Hladiny řek stále stoupají, Povodí Odry snižuje odtok z přehrad

I když už od čtvrtka na celém území kraje prší, situace byla v pátek relativně klidná. Vodohospodáři připravili přehrady na velkou vodu a začali odtok snižovat. Podle meteorologů pravděpodobně přijde v sobotu a neděli až stoletá voda a na některých místech se dají očekávat nejvyšší stupně povodňové aktivity. Největší srážky spadnou v Jeseníkách.


Karvinští strážníci radí, jak chránit majetek. Pořádali akci Příležitost dělá zloděje

Strážníci městské policie v Karviné v lednu odstartovali akci Příležitost dělá zloděje, která má za cíl prevenci a osvětu ohledně vykrádání aut, a to často před obchodními domy.

Elitní mladí sportovci míří do MS kraje, blíží se Olympiáda dětí a mládeže

Největší sportovní událost pro mládež v České republice je za dveřmi. Už tuto neděli začne Zimní olympiáda dětí a mládeže, kterou tentokrát pořádá MS kraj, slavnostním zahájením v třinecké Werk Aréně.

O novinky ve vytápění a je mezi lidmi velký zájem. V Ostravě začala Infotherma

Ostrava se stala centrem pro odborníky a firmy, které se zabývají nejrůznějšímy výrobky a způsoby vytápění. Výstaviště Černá louka hostí veletrh Infotherma a opět je o něj obrovský zájem. Primátor Jan Dohnal připomněl, že Ostravané jsou ve ekologizaci vytápění velmi aktivní.

Charity počítají Tříkrálovou sbírku, Nový Jičín a Studénka hlásí vyšší čísla

Po ukončení Tříkrálové sbírky teď přichází na řadu další důležitý krok - počítání peněz, které do kasiček koledníků lidé darovali. Třeba v Charitách v Novém Jičíně a Studénce hlásí i letos rekordní čísla.

Zoologickou zahradu v Ostravě navštívilo loni rekordních 630 577 lidí

20. ledna 2025 15:45 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů. 33 z nich bylo vypuštěno do přírody.

Podnikatelé mohou provozovat předzahrádky již celoročně

Havířov chce zamezit podomní prodej s energiemi a také umožní podnikatelům provozovat předzahrádky po celý rok.

Recidivista se po vloupání schovával před policií na záchodě

20. ledna 2025 15:13 | Havířov | Jiří Cileček

Pozorný svědek viděl muže, který se vloupal do provozovny v Havířově. Zavolal policii, která zloděje uvnitř našla. Schovával se na záchodě. Kriminalisté navíc zjistili, že 29letý muž má ve městě na svědomí více krádeží a vloupání.

Drobní podnikatelé se mohou bezplatně zapojit do Akademie Podnikej F-M

Bezplatný vzdělávací program Podnikej F≈M pro drobné podnikatele a živnostníky pokračuje i v letošním roce. Účastníci na devadesátiminutových setkáních dozví praktické tipy z oblasti marketingu, sociálních sítí nebo prodeje.

Opava kvůli povodním přišla o jednu z dominant města, most na Ratibořské ulici

20. ledna 2025 15:28 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Reaguje tak na loňské ničivé povodně

Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Dohodu, týkající se protipovodňových opatření na řece Opavě i Opavici podepsali ministr zemědělství, ředitel Povodí Odry a starosta Krnova.

První bateriové vlaky v Česku najely za měsíc přes 65 tisíc kilometrů

20. ledna 2025 13:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už více než měsíc brázdí koleje v Moravskoslezském kraji čtyři bateriové vlaky. Sever Moravy je vůbec prvním v Česku, kde jezdí jednotky s tímto alternativním pohonem. Pozitivní ohlasy na nové vlaky přicházejí jak od cestujících, tak od objednatele, kterým je Moravskoslezský kraj. Díky pohodlnému cestování bez přestupů přibyli na trase mezi Ostravou a Veřovicemi také cestující.

Vítkovice pod Varaďou dvakrát prohrály a jsou poslední

Premiéra se novému trenérovi hokejistů VÍTKOVICE RIDERA Václavu Varaďovi nevydařila. Jeho tým ve své aréně dvakrát prohrál a propadl se na poslední místo extraligové tabulky.

Cyklistu našli v příkopu v hrabyňském kopci a museli ho oživovat

20. ledna 2025 11:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

54letého cyklistu našli ležet v zatáčce vedle kola v hrabyňském kopci na Opavsku. Jako první dorazili k muži v bezvědomí policisté, kteří ho začali oživovat. Následně si resuscitaci převzali záchranáři, kteří muže oživili a přepravili do nemocnice. Policie hledá případné svědky předchozí jízdy cyklisty.

Moravskoslezští záchranáři ošetřovali během víkendu desítku zraněných lyžařů

20. ledna 2025 8:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly od pátečního odpoledne do nedělního podvečera u řady zraněných návštěvníků hor. Ošetřily jich celou desítku, a to nejvíce v Jeseníkách a Beskydech. Ve dvou případech musel spolu s pozemními posádkami startovat k misi i vrtulník LZS.

Letečtí záchranáři z Ostravy zasahovali u zraněného běžkaře ve Vsetínských vrších

19. ledna 2025 9:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravští letečtí záchranáři byli v sobotu povoláni k náročnému zásahu do Zlínského kraje. Pomáhali 62letému běžkaři, který se zranil na hřebeni Vsetínských vrchů. Prvotní pomoc mu poskytli členové horské služby.

Lidé procházeli podzemní štolou přehrady Šance i rozhoupanou lávkou nad hladinou
Vydáno 25. března 2023 20:09, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, kdy společnost Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nedostupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Například na Šancích v Beskydech museli lidé podat fyzický výkon při zdolání více než 700 schodů. Atrakcí pro dospělé i děti byla také chůze po rozhoupané visuté lávce nad vodní hladinou. 

Zajímavostí také je, že v hloubce 57 metrů pod povrchem mohli lidé překročit zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Ta je vyznačena přímo v přehradní ve štole, jejímž středem prochází. Na povrchu tvoří hranici v této lokalitě řeka Ostravice. 

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou. Z té odběrné věže potom přes korunu hráze přejít do levobřežního vstupu do injekční chodby, kde se můžou podívat na drenážní šachtici, na kterou potom navazuje drenážní štola. Tady tento systém byl vybudovaný v roce 2013 a to z toho důvodu, že ty svahové vody z masivu Smrk jsou ukloněny do levobřežního zavázání hráze a byla tam obava, že by to v budoucnu mohlo udělat nějaké škody. Takže se zbudovala ta drenážní šachta, která odvádí podzemní vody. Odtud se pak lidé vydají do injekční chodby, kterou projdou a vyjdou zase na pravém břehu hráze. V rámci prohlídky, když jdete tou chodbou, tak musíte překonat 752 schodů - 327 dolů a 425 nahoru. A potom už si projdou volně přístupná místa, které si tam můžou sami prohlédnout, kde se mohou projít.”
Anketa: "Byli jsme překvapení, že tady tolik lidí. To v prvé řadě. A jinak se nám tady hodně líbilo, hlavně klukům. A jinak jsem se chystali na Žermanickou přehradu, odkud pocházím z obce Lučina, protože první človíček, který se tam vlastně narodil v obci Lučina."
Anketa: “Mi se nejvíc líbila ta podzemní chodba a kolik tam bylo schodů. To bylo mega dobrý.”
Anketa: “Tato přehrada je teď po rekonstrukci, vlastně je nová, má daleko větší objem vody, kterou může pojmout a je vlastně bezpečnější pro své okolí. Kdyby přišly nějaké povodně, tak se může povodním zabránit a budou mít menší dopad na okolí. Protože vlastně v 97 roce to bylo velmi zvláštní. Spousta lidí tehdy nevěděla, jak se má chovat, co má dělat, kam volat. Takže když jezdíme po různých přehradách, byli jsme třeba na Bystřičce, na Slezské Hartě, Kružberku nebo na Brněnské přehradě, takže se o to zajímáme a bavíme se o tom."
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Mezi roky 2015 za 2018 proběhla velká rekonstrukce přehrady. Impulsem pro tu rekonstrukci, byla povodeň v roce 1997, kdy byla přehrada nejvíce zatížena. Takže hned potom se začalo plánovat a začátkem roku 2015 začala rekonstrukce Tou prošly veškeré bezpečnostní objekty. Potom byla opět navýšena koruna hráze, protože za tu dobu těch 50 let si sedla, takže bylo nutné ji navýšit. Dole pod hrází byl rozšířen vývar, skluz byl zkapacitněn a rekonstrukcí prošla i odběrná věž. V injekční chodbě byla vybudována injekční clona, která má zabránit tomu, aby neprotékala voda z hrázce dolů. Bylo vystavěno nové provozní zařízení, protože tím, jak se rozšiřovaly bezpečnostní prvky, tak ta starší provozní budova musela ustoupit tomu rozšíření. V rámci toho bylo postaveno nové informační centrum. Byla také přisypána hráz pro zvýšení bezpečnosti. A dále potom je na jednom z přítoků do přehrady svažné území, takže tam bylo z aktivní zóny odtěžena zemina, která byla uložena u paty toho území, aby se zpomalil sesuv."

Vy dohlížíte na to, aby se tady lidé cítili bezpečně, ale poskytujete jim i informace. Co je zajímá nejvíce?

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Nejvíce asi ta hloubka, v jaké se teď nacházíme. V nejnižším místě injekční chodby jsme 57 metrů pod tou korunou hráze. Dále je zajímá, jak je to zabezpečené, co to tady všechno hlídá, takže většinou se ptají na tlakoměrné vrty, kdy se lidé ptají k čemu slouží. Kromě dne otevřených dveří, kdy máme zpřístupněné tyto prostory, se můžou návštěvníci od května přijít podívat do informačního centra. kde máme stabilní obsluhu, jsou tam interaktivní obrazovky, kde jsou další informace nejen o přehradě Šance, ale i dalších v Povodí Odry. Centrum bude otevřené od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 16 hodiny. Čtvrtky jsou přednostně vyhrazené schváleným exkurzím.”

Na prohlídku přehrad v povodí Odry přišlo 6 860 návštěvníků

Po tříleté pauze tuto sobotu 25. března navštívilo přehrady Slezskou Hartu, Kružberk a Šance celkem 6 860 návštěvníků. Současně v Ostravě na správě státního podniku přišlo na vodohospodářský dispečink a do vodohospodářských laboratoří dalších 116 lidí.

Tradičně je velký zájem o vodní dílo Šance, které letos 1560 osob. Přes lávku do odběrné věže jich prošlo 925, tam byl přístup limitován prostupností lávky. V injekční chodbě museli sestoupit po 380 schodech do nejnižšího místa a po 420 pak vystoupat zpět do pravého zavázání hráze. Velký zájem byl i o Slezskou Hartu a Kružberk na řece Moravici, které si prohlédlo zhruba 5 300 osob. Někteří (cca 300 osob) současně navštívili rybné hospodářství Povodí Odry pod hrází Kružberka a zakoupili si čerstvou rybu přímo u sádek. Největší zájem byl o kružberského pstruha.

„Vysokou účast jsme očekávali vzhledem k dlouhé covidové pauze. Věřím, že i přes delší čekání na prohlídku si všichni den užili. Samozřejmě musím poděkovat obsluze jednotlivých přehrad za skvělé zvládnutí akce. Během celého dne nedošlo k žádným významným problémům také díky ukázněnosti všech návštěvníků, kteří dbali všech pokynů organizátorů. Výrazná pomoc byla ze strany Policie ČR při organizaci dopravy, za kterou děkujeme“, řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.

Také v Ostravě byl zájem o návštěvu vodohospodářského dispečinku, kde si mohli zájemci utvořit představu, jak funguje celá Vodohospodářská soustava povodí Odry, která řeší oba extrémní hydrologické jevy – povodně a sucho, a prohlédnout si zázemí laboratoří, ve kterých se mimo jiné sleduje, na základě laboratorních rozborů, kvalita vody v nádržích.

V letošním roce musely zůstat veřejnosti nepřístupné přehrady Žermanice a Morávka z důvodů probíhajících rekonstrukčních a údržbových prací.

Návštěvnost v roce 2023:
Slezská Harta - 2 500 návštěvníků
Kružberk – 2 800 návštěvníků
Šance - 1 560 návštěvníků
Vodohospodářský dispečink - 51 návštěvníků
Vodohospodářské laboratoře - 65 návštěvníků

Údolní nádrž Kružberk na řece Moravici u Kružberka, jejíž betonová tížní zeď je navržena ve tvaru oblouku o kruhovém poloměru 450 m, je nestarším přehradním dílem, která byla v letech 1948 až 1955 na území severní Moravy a Slezska vybudována. Myšlenka na výstavbu přehrady v hydrologicky a morfologicky velmi výhodném profilu Moravice byla sledována již od začátku 20. stol., vlastní výstavbu spustila až situace po 2. válce, kdy bylo třeba pokrýt zvýšenou potřebu vody rozvíjejícího Ostravska. Původní záměr sledoval mimo energetické využití průtoků Moravice spíše zásobování průmyslu užitkovou vodou, koncentrace obyvatelstva do nových městských sídlišť Ostravsko-karvinské aglomerace však tehdy způsobila, že ještě uprostřed stavby (1951) se z rozhodnutí centrálních úřadů stala přehrada Kružberk zdrojem ne průmyslové, ale pitné vody k zajištění potřeb obyvatelstva. Tak je tomu dodnes, nádrž Kružberk jako nádrž vodárenská patří ke klíčovým zdrojům Ostravského oblastního vodovodu, zásobujícím spolu s nádržemi Šance a Morávka bezmála 1,2 mil. obyvatel.

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici je objemově čtvrtou největší nádrží v celé ČR a vůbec největší na Moravě a ve Slezsku. Její objem velikostí přesahuje součet všech zbývajících 7 údolní nádrží v české části povodí Odry. Z hlediska hospodaření vodou spolupracuje v kaskádě s přehradou u Kružberka, která je situována 10,8 km níže po toku Moravice. K výstavbě nádrže se přikročilo v r. 1987, když v tehdejším extenzivně fungujícím hospodářství byl potenciál vodárenských nádrží po dostavbě poslední z nich (Šance na Ostravici v r. 1974) během 10 let zcela využit. Přehradní těleso nádrže tvoří sypaná zemní hráz ve tvaru oblouku, po jejíž koruně je vedena silnice II/452. Hráz je opatřena těsnicím jádrem, její podloží je utěsněno injektáží ze štoly. I u této přehrady se vyskytly originální geologické poměry, které bylo při zakládání stavby nutno řešit. Profil hráze se nachází totiž v místech jednoho z lávových proudů bývalé „bruntálské sopky“ Velkého Roudného, zasahující pravé úbočí přehradního profilu.

Údolní nádrž Šance
na řece Ostravici slouží dvěma hlavním účelům - k zásobování části Ostravské aglomerace pitnou vodou (v kombinaci s vodárenskými nádržemi Kružberk a Slezská Harta na Moravici a Morávka na Morávce) a k povodňové ochraně níže situované říční trati řeky Ostravice v délce přibližně 45 km od profilu hráze až po Ostravu. Záměr na výstavbu přehrady vznikl více než před 100 lety po katastrofálních povodních na Ostravici v letech 1902 – 03. Impulsem k vlastní výstavbě o téměř 60 letech později ale nakonec byla potřeba pokrýt narůstající nároky na pitnou vodu na rozvíjejícím se Ostravsku. V letech 1964 až 1969 tak byla vybudována údolní nádrž s přehradním tělesem v té době v republice největší výšce sypané kamenité hráze (65 m), která byla těsněna vnitřním zemním těsnicím jádrem. Technicky ojedinělým tehdy bylo i vedení silnice levobřežním úbočím hory Smrk (1276 m n.m.) pomocí tzv. estakády. Silnici bylo nutno tudy vybudovat jako náhradu za původní, která byla v údolí zatopena přehradou.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036373/lide-prochazeli-podzemni-stolou-prehrady-sance-i-rozhoupanou-lavkou-nad-hladinou