Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech

Celý MS kraj |

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Nahlásit chybu


K tématu

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků. Občas ze Slovenska dorazí i medvěd

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

V Beskydech se pohybuje asi desítka rysů, stejný počet vlků a občas se objeví i medvěd

19. února 2024 11:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Eko magazín

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pochybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.


Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Reaguje tak na loňské ničivé povodně

Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Dohodu, týkající se protipovodňových opatření na řece Opavě i Opavici podepsali ministr zemědělství, ředitel Povodí Odry a starosta Krnova.

Ostravský model byl představen v parlamentu. Projekt Vložky do škol získává publicitu

Ostravský projekt “Vložky do škol”, díky kterému jsou na všech základních školách ve městě hygienické pomůcky pro dívky volně k dispozici, plní i druhou velmi významnou úlohu - o problému se začalo mluvit a dokonce se stal tématem kulatého stolu v Parlamentu České republiky, kde ostravský model představil Zbyněk Pražák.

Nové šedé kontejnery umožní lidem ve Frýdku-Místku třídit drobné kovy

Lidé ve Frýdku-Místku se mohou nově zbavovat drobného kovového odpadu ve speciálních kontejnerech. Radnice prostřednictvím Frýdecké skládky rozmístila po městě 50 šedých nádob. Díky třídění drobných kovů se tak ulehčí komunálnímu odpadu.

Vidět a být viděn je v silničním provozu alfou a omegou. Preventisté znovu apelovali na chodce

Policie uspořádala další preventivní akci zaměřenou na bezpečnost chodců za šera a snížené viditelnosti. Probíhala na frekventovaném místě, u kruhového objezdu mezi obchodním centrem a náměstím.

Opava kvůli povodním přišla o jednu z dominant města, most na Ratibořské ulici

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

První bateriové vlaky v Česku najely za měsíc přes 65 tisíc kilometrů

Včera 13:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už více než měsíc brázdí koleje v Moravskoslezském kraji čtyři bateriové vlaky. Sever Moravy je vůbec prvním v Česku, kde jezdí jednotky s tímto alternativním pohonem. Pozitivní ohlasy na nové vlaky přicházejí jak od cestujících, tak od objednatele, kterým je Moravskoslezský kraj. Díky pohodlnému cestování bez přestupů přibyli na trase mezi Ostravou a Veřovicemi také cestující.

OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije výnosy z Reuse centra Ostrava

Společnost OZO Ostrava vyhlašuje další tematickou výzvu „Zelená pro Ostravu“ na podporu ekologických projektů. Výsadbu zeleně podpoří z výnosů Reuse centra, které vrací do užívání nejrůznější odložené předměty.

Muž zemřel po pádu pod kola autobusu ve Frýdku-Místku

19. ledna 2025 21:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Velmi smutná událost se odehrávala v neděli odpoledne ve Frýdku-Místku. Přímo na zastávce tam spadl muž pod kola jedoucího autobusu. I když se mu snažili okamžitě pomoci svědkové, nešťastnou nehodu bohužel nepřežil.

Vítkovice pod Varaďou dvakrát prohrály a jsou poslední

Premiéra se novému trenérovi hokejistů VÍTKOVICE RIDERA Václavu Varaďovi nevydařila. Jeho tým ve své aréně dvakrát prohrál a propadl se na poslední místo extraligové tabulky.

Cyklistu našli v příkopu v hrabyňském kopci a museli ho oživovat

Včera 11:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

54letého cyklistu našli ležet v zatáčce vedle kola v hrabyňském kopci na Opavsku. Jako první dorazili k muži v bezvědomí policisté, kteří ho začali oživovat. Následně si resuscitaci převzali záchranáři, kteří muže oživili a přepravili do nemocnice. Policie hledá případné svědky předchozí jízdy cyklisty.

Zoologickou zahradu v Ostravě navštívilo loni rekordních 630 577 lidí

Včera 15:45 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů. 33 z nich bylo vypuštěno do přírody.

Moravskoslezští záchranáři ošetřovali během víkendu desítku zraněných lyžařů

Včera 8:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly od pátečního odpoledne do nedělního podvečera u řady zraněných návštěvníků hor. Ošetřily jich celou desítku, a to nejvíce v Jeseníkách a Beskydech. Ve dvou případech musel spolu s pozemními posádkami startovat k misi i vrtulník LZS.

Letečtí záchranáři z Ostravy zasahovali u zraněného běžkaře ve Vsetínských vrších

19. ledna 2025 9:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravští letečtí záchranáři byli v sobotu povoláni k náročnému zásahu do Zlínského kraje. Pomáhali 62letému běžkaři, který se zranil na hřebeni Vsetínských vrchů. Prvotní pomoc mu poskytli členové horské služby.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

18. ledna 2025 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Muž vyhrožoval podpálením obchodního centra v Ostravě, hrozí mu vězení

17. ledna 2025 21:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Za špatné chování prodavaček hrozil 52letý muž podpálením obchodního centra v Ostravě. Poslal to SMS zprávou na policii, která neponechala nic náhodě a do obchodních center vyslala desítky policistů. Zároveň se podařilo muže vypátrat a teď mu hrozí 5 let vězení.

Petr Vícha skončí po 30 letech ve funkci starosty Bohumína

17. ledna 2025 12:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V nejlepším se má přestat. To oznámil v novoročním proslovu starosta Bohumína Petr Vícha (SOCDEM). Starostu města byl dlouhých 30 let a nyní se rozhodl dobrovolně rezignovat.

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech
Vydáno 28. dubna 2023 17:41, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036966/placheho-tetreva-hlusce-mohou-lide-spatrit-na-ruznych-mistech-v-beskydech