Desítky lidí si v Opavě připomněly vypálení synagogy v roce 1938 při tzv. Křišťálové noci. Stavbu dnes připomíná už jen památník. Pietní akce zároveň vyjádřila podporu Izraeli.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Synagoga byla významným místem, byla to krásná specifická budova a kupodivu ani nebyla zničena ve 2. SV, ale právě nacisty Němci, kteří tady byli v Opavě a byla to taková předzvěst, co se tady v Opavě bude dít, co se bude dít se Židy. Židi vlastně skončili v koncentračních táborech a nakonec se jich sem vrátilo vlastně jenom 50. Právě Izrael dnes připomíná tu problematiku Židů."
Zdeněk Jeník, člen Židovské obce v Ostravě: “Jde o vlnu antisemitismu, která teď se vzedmula v celé Evropě, ale v podstatě v celém světě.”
Křišťálová noc dostala název podle milionů střepů, které v ulicích zbyly z rozbitých výloh židovských obchodů.
Petr Aharon Tesař, člen představenstva Židovské obce v Ostravě: “Ten termín křišťálová noc je slovo, které vymysleli nacisté, takové poměrně posměšné, aby bagatelizovali následky, které se udály. Ve skutečnosti šlo o výbuch násilí, který byl částečně řízen nacisty, děly se tam vraždy, ponižování lidí, bití.”
Netrefné je i slovo noc, protože násilí trvalo několik dní. V některých městech i týden. Na následky tohoto násilí zemřelo několik stovek lidí a vypáleno bylo přes 1400 synagog.