Stanislav Mišák, ředitel CEET: „CEET bylo založeno pro řešení otázky energetické soběstačnosti. Snažíme se vytvořit novou energetiku, která nás vymaní ze závislosti na fosilních palivech. Přejdeme na energetiku, která bude soběstačná, udržitelná a atraktivní pro život. To je náš hlavní cíl.“
Centrum je vybaveno řadou specializovaných laboratoří, včetně laboratoře vodíkových technologií, termodynamických procesů a hydroponie. Budova sama využívá řadu inovativních technologií: na střeše se nachází 12 větrných turbín, fasádu pokrývá 473 solárních panelů, a objekt využívá pokročilý systém hospodaření s dešťovou vodou. Tato kombinace technologií umožňuje CEETe fungovat s minimální závislostí na externích zdrojích energie.
Pavel Bezucký, generální ředitel, Schneider Electric: „Toto centrum je na špičkové evropské úrovni. Mně je na tom velmi sympatické to, že všechny technologie, které jsou momentálně k dispozici, tady testují a propojují. Není to jedna izolovaná technologie, ale je to komplex a spojení všech technologií, které nám pomáhají minimalizovat uhlíkovou stopu.“
Lukáš Prokop, ředitel, CENET: „Pro nás bylo otevření CEETe výzva. My jsme skončili stavební část, část uvedení do provozu, ale instalace technologií byla pro nás ještě větší zátěž než při samotné výstavbě. Většinu technologií tady vyvíjíme ve spolupráci s firmami, takže to nejsou věci, které by skončily v šuplíku.“
Cílem centra je rozvíjet spolupráci napříč sektory – od veřejného sektoru přes podniky z aplikační sféry až po univerzity a výzkumné organizace, a tím podporovat inovace v oblasti udržitelné energetiky.