Památku zesnulých neboli Dušičky si připomínáme 2. listopadu, což se odvíjí od svátku všech svatých, který je o den dříve. Zatímco pro drtivou většinu lidí jde o svátek, kdy navštěvují hřbitovy a vzpomínají na své zesnulé blízké, existuje také skupina osob, která toho zneužívá. Právě kvůli nim proto policisté zesilují hlídky.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Konec měsíce října a začátek měsíce listopadu je období, kdy občané ve větší míře navštěvují hřbitovy, aby uctili památku zesnulých a pro nás je to období, kdy navyšujeme pěší výkon služby a strážníci působí na hřbitovech, v jejich okolí a na parkovištích."
S velkým pohybem osob na hřbitovech je samozřejmě spojena také zvýšená automobilová doprava v jejich okolí a strážníci se tak zaměří i na bezpečnost silničního provozu.
Helena Baďurová, preventistka MP Ostrava: "Strážníci budou návštěvníky hřbitovů upozorňovat, aby dbali na opatrnost při zdobení hrobů a měli své věci neustále na očích. Budou pomáhat i při dohledu nad bezpečností silničního provozu, protože předpokládáme vyšší pohyb chodců i vozidel."
Policisté také připomínají známé heslo z kampaně proti krádežím " Vaše auto není trezor", takže nenechávejte ve svých vozech nic cenného anebo věci alespoň zavřete do kufru, ať nejsou viditelné přes okno. V Ostravě se nachází celkem 22 hřbitovů na území 16 městských obvodů. Nejstarší hřbitov byl založen v centru města u kostela sv. Václava v 16. století.
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Nejstarší moravskoostravský hřbitov byl založen v bezprostřední blízkosti kostela sv. Václava a k pohřbívání nejváženějších obyvatel města bylo využíváno i vnitřních částí tohoto chrámu. Kolem roku 1585 v souvislosti s morovou epidemií, která pustošila město i jeho okolí, byl založen nový hřbitov určený obětem nákazy v oblasti zvaném Na Zámčisku (v západní části městských hradeb). Později zde vznikla kaple sv. Lukáše, proto se tomuto hřbitovu říkalo také svatolukášský. Mimo doby nákaz doprovázených zvýšenou úmrtností, na něm byli pohřbíváni spíše chudší a méně významní obyvatelé města případně cizinci."
Po epidemii cholery v 19. století, která přeplnila stávající hřbitov, byl vybudován nový hřbitov v dnešním sadu Milady Horákové v Mariánských Horách. Tam se pohřbívalo až do roku 1960, kdy bylo rozhodnuto o vybudování centrálního hřbitova ve Slezské Ostravě.
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "V jeho bezprostřední blízkosti také vznikl první židovský hřbitov v Moravské Ostravě. Již na počátku 20. století se začalo jednat o zřízení krematoria, ke kterému však došlo až v roce 1925. V 50. letech 20. století se hřbitov ocitl v blízkosti rozšiřující se občanské zástavby a od roku 1953 se začalo uvažovat o vybudování nového centrálního hřbitova ve Slezské Ostravě. V souvislosti se zahájením této akce, byl v roce 1960 vydán zákaz dalšího pohřbívání na stávajícím městském hřbitově a od roku 1965 byl postupně rušen. Jeho likvidace, bohužel i včetně náhrobků významných ostravských rodin a budovy krematoria se protáhla až do počátku 80. let, kdy bylo místo proměněno v park."
Hřbitov ve Slezské Ostravě je největší a naopak nejmenší j veřejné pohřebiště v Hošťálkovicích.