Jakou novou funkci by měly Hückelovy vily ve městě plnit. To je otázka, kterou se už několik měsíců intenzivně zabývá novojičínská radnice. Pro získání konkrétní vize teď svolala první veřejné projednání.
“Opravdu mě to zajímá, jsou tu určitě atraktivní historicky velmi zajímavé vily,” řekla jedna z příchozích na veřejné projednání. “Jsem z Nového Jičína, vyrostl jsem tady a chi vědět, co se tady bude dále odehrávat,” přidal se další občan.
Během diskuze se veřejnost nejčastěji přikláněla k vybudování spolkového sálu a galerie.
“Spíš bych se držel takového konzervativního postupu a řešení,” sdělil Pavel Wessely (KDU-ČSL), předseda komise péče o památky RM.
Už před časem navázalo město spolupráci se studenty brněnské architektury, kteří vytvořili devět návrhů oživení vil. Společným prvkem byl požadavek na společenský sál, dále už se práce lišily.
“Část se skleníkem se zelení, takže oddychová zóna, a další část hotelová a galerie,” pospala svůj návrh Miroslava Panáčková, studentka Fakulty architektury, VUT v Brně. “Do návrhu jsem začlenila taneční konzervatoř s ubytováním pro studenty,” uvedla další studentka architekltury Ivana Lososová. “Je to doplněno restaurací a druhá část je wellness a posilovna,” přiblížil svou práci Jakub Formánek.
Motivy z prací studentů mohou být jedním z podkladů pro vypracování zadání architektonické soutěže na projektovou dokumentaci. Důležité budou také výsledky jednání s možnými investory, které probíhají.
“Jestli tam přistavovat přístavby nebo rekonstruovat jenom ty vily, je to složité a musíme vědět, jak se k tomu staví i ti potenciální investoři,” uzavřel Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.
Poradní sbor složený z architektů a památkářů, který vypsání architektonické soutěže připravuje, by měl znát novou funkci Hückelových vil nejpozději do léta.