Bunkr je nízkoprahové zařízení pro mladé lidi, kteří se potýkají s nepříznivou životní situací. Působí na severu Moravy v Třinci, Bohumíně a teď už 5. rokem také v Novém Jičíně.
“Byla to potřeba tady v Novém Jičíně, která vzešla z komunitního plánování, a protože my už máme dlouholetou zkušenost, tak jsme městu nabídli, že tady můžeme pomoci toto zařízení otevřít,” uvedl Roman Brzezina, ředitel organizace Bunkr.
Novojičínským Bunkrem prošlo za dobu fungování 134 lidí, z toho 79 chlapců a 55 dívek. Mohou si tu zahrát hry, potkat se s kamarády, ale také tu získají odbornou radu.
“Mohou sem přijít děti a mládež od 13 do 20 let, kteří nemají kde trávit svůj volný čas, kteří si nemají s kým popovídat, nemají zázemí v rodině a třeba se potýkají i se šikanou,” vysvětlila
Pavlína Pišlová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín.
Současně klub připravuje také preventivní programy zaměření na kouření marihuany, alkohol nebo promiskuitu.
“Umí komunikovat s těmi lidmi, kteří jsou i náchylní k nějaké problematičnosti, a takto preventivně i těmto lidem pomoci a v některých případech i zabránit tomu, že by to s nimi dopadlo špatně,” doplnil Antonín Urban, vedoucí odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín.
“Já jsme za to rád, že už pět let se nám nízkoprah podařilo udržet a že je hojně navštěvovaný,” uzavřel Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.
Bunkr je financován z Moravskoslezského kraje a na jeho provoz přispívá i město, ročně uvolní ze svého rozpočtu zhruba 400 tisíc korun