Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvnické centrum Nového Jičína nabízí náhled do bohaté historie "Města klobouků"

Nový Jičín |  | Kam vyrazit

Ne nadarmo se Novému Jičínu přezdívá Město klobouků. V historickém domě na Masarykově náměstí, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum, které mimo jiné skrývá interaktivní expozici přibližující bohatou tradici kloboučnictví ve městě.

Petra Geryková, recepční, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Expozice je vlastně v prvním poschodí, která se skládá ze tří částí. Máme tady první část, kde můžeme vidět technologický proces výroby klobouků od králíka až po samotný klobouk.
Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Máme tady kinoboxy a každý z nich je zaměřen na určitou část té výroby. Je to čištění srsti, příprava materiálu a podobně. Ta expozice je interaktivní a je to zaměřené především na ten zážitek, takže ten návštěvník se opravdu nemusí bát, může si ten materiál vyzkoušet, osahat si ho.“
Petra Geryková, recepční, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „V další části ateliér, kde si můžeme vlastně i ty kloboučky vyrobit. Máme tady různé programy, různé workshopy, chodí k nám školky, školy.
Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Hrajou si na takzvané módní návrháře, kde si sami podle svých představ můžou dozdobit svůj miniklobouček.“

Součástí expozice je i zkoušírna, kde návštěvníci najdou více než 450 klobouků pro muže i pro ženy.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Barety, Fedory, je tady opravdu z každého druhu něco. Dámy a dokonce i pánové se tady vždycky skvěle zabaví.“

Expozice tak interaktivně ukazuje důležitost kloboučnického řemesla pro celou oblast.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Vlastně v roce 1799 zde Hückelové založili kloboučnickou továrnu, která je dneska známá pod názvem Tonak. To znamenalo především práci pro Novojičínské obyvatelstvo a firma Tonak je tak známá, že vlastně expandovala po celém světě, takže těch pracovních míst tady bylo spousta. Hückelové se podíleli na obrovském rozvoji města, máme tady krásné vily, o své zaměstnance se starali takovým způsobem, že vznikaly školy, školky a různé ty sociální potřeby.“

Firma stále funguje a v budově Návštěvnického centra má dokonce vlastní prodejnu.

Dana Kudláčková, prodejní asistentka, Tonak: „Tak většina zákazníků, co přijde se podívat nahoru do muzea, tak většinou to bývají rodiny s dětmi, takže si koupí tady nějaký kousek. Nejčastěji to bývají klobouky typu Fedora, to je tady tenhle ten styl, mají to rádi ženy i muži a většinou starší dámy si kupují kloboučky kulatého tvaru.“

Kromě klobouků ale centrum nabízí také expozici generála Laudona v druhém patře. Slavný rakouský vojevůdce zde totiž strávil své poslední okamžiky.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Za námi se nachází generál Laudon v životní velikosti, jedná se dokonce o největší 3D sochu vytištěnou pomocí 3D tiskárny v České republice. Generál Laudon je významný především, co se týče bývalého Rakousko-Uherska, protože on byl dokonce generalissimem v dobách Marie Terezie a díky němu právě vyhrála Marie Terezie spoustu bitev, dokonce velmi klíčových.“

Návštěvnost obou expozic v posledních letech roste, zejména po pandemii koronaviru.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Ta návštěvnost je opravdu několikatisícová. Jsou to rodiny s dětmi, jak z České republiky, tak ze zahraničí. Nejčastěji nás navštěvují polští návštěvníci, taky němečtí návštěvníci, protože zde mají své předky, hledají tady jejich hroby, navíc Hückelové byli Rakušani, takže i rakouští návštěvníci tady jezdí. Expozice je hned ve 4 jazycích, samozřejmě základ je čeština, máme tady polštinu, němčinu a angličtinu.

Na letošní sezónu zde připravují i řadu novinek.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „V budoucnu nás čeká virtuální realita, která návštěvníka vtáhne do výroby klobouků, protože spousta návštěvníků se ptá, zdali se mohou podívat přímo do továrny, což je z bezpečnostních důvodů nemožné, proto se jim snažíme přiblížit tu výrobu klobouků, tak jak by tam byli.“

Při návštěvě centra by neměli zájemci opomenout ani historické náměstí. V červnu se na něm bude konat již desátý ročník pivního festivalu Pivobraní, s bohatým hudebním i komickým programem.

Nahlásit chybu


K tématu

Opravené Laudonovo nádvoříčko se otevře v prosinci

7. září 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Začala oprava zchátralého Laudonova nádvoříčka. Tak místní označují průchod mezi Masarykovým náměstím a Žerotínovou ulicí. Stavební firma již odstranila všechny původní zídky a povrchy.

Nový Jičín ví, jak by měla nová sportovní hala vypadat, cenu odhaduje na 270 milionů

7. července 2023 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město zveřejnilo vítěznou podobu budoucí víceúčelové sportovní haly. Ta vzešla z architektonické soutěže. Návrh zaujal nejen vnějším provedením, ale i ekonomičností provozu.

Novojičíňáci hlasovali v participativním rozpočtu pro lavičky a rodinné hřiště

4. července 2023 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.


Nová radnice v Ostravě byla zapsána mezi národní kulturní památky

Dominanta Ostravy Nová radnice byla zapsána mezi národní kulturní památky. Město díky tomu oficiálně získává další velmi významný turistický cíl, kterému zápis dodává na prestiži. Dodnes jde o největší a nejvyšší radnici v celé zemi.

Bývalý důl Barbora už podruhé ožívá společenskými akcemi pro veřejnost

Letní sezóna je v plném proudu a na různých místech v našem kraji se odehrává spoustu volnočasových akcí. Pestrým programem přes léto ožívá i bývalý Důl Barbora na Karvinsku.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

Včera 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Stonavští premianti oceněni vedením obce

Včera 13:48 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ke konci školního roku se stalo tradicí, že vedení obce Stonava organizuje setkání s nejlepšími žáky. Na této slavnostní akci jsou pravidelně oceňováni premianti jak z tříd s českým, tak i polským jazykem vyučovacím.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

Jediná ferrata na Ostravsku vznikla ve Slezské Ostravě, druhá nejbližší je odtud 100 kilometrů

Ve Slezské Ostravě byla otevřena nová ferrata a jedná se o první takový projekt v rámci celé Ostravy a širokého okolí. Kramle, stupy, úchyty a žebříky si může na cvičné lezecké stěně nově vyzkoušet opravdu každý od dětí až po seniory, a to zcela zdarma.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

Včera 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Ve Stonavě se zřítil větroň, kluzák při pádu narazil do drátů vysokého napětí

2. července 2024 18:10 | Stonava | Lukáš Zavadil

Ve Stonavě se v úterý v podvečerních hodinách zřítil větroň. Podle informací policie měl na své trase narazit do drátů vysokého napětí a poté spadnout do pole.

Film pro pohádkový okruh zámkem Nová Horka natočili školáci

Zámek Nová Horka u Studénky otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Stezka hajného na Skalkách seznámí se zajímavostmi v lese

2. července 2024 15:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Lokalitou Skalek vede Stezka hajného. Trasa obsahuje třináct zastavení. Zejména děti mladšího věku se tu interaktivní formou seznámí se zajímavostmi v lese.

Spodní voda už studénecké “peklo” netrápí, suterén konečně vysychá

2. července 2024 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory kulturního domu ve Studénce. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Se svými patrony ve škole kardinála Tomáška se přišli rozloučit i prvňáčci

1. července 2024 18:22 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Dvě třídy deváťáků se rozloučily se školou Františka kardinála Tomáška. Poslední vysvědčení ze základní školy převzali ve venkovní učebně. Rozloučit se s nimi přišli i prvňáčci.

Vítání prázdnin bylo v cirkusovém duchu, děti si užívaly náměstí plné klaunů, akrobatů a bublin

1. července 2024 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Cirkusové hrátky na Masarykově náměstí odstartovaly dětem prázdniny. Programu vévodili klauni, kouzelníci a akrobaté. Zahrála také místní kapela základní umělecké školy Koberec.

Do školy už nemohli, o rozloučení s ní ale nepřišli

29. června 2024 8:51 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V tuto chvíli už mají vysvědčení všechny děti a užívají si prázdniny. Nicméně vrátíme se ještě na konec června, kdy s předstihem museli ukončit své působení na základní škole deváťáci z Butovické. Jejich loučení se školou uspíšil požár, který budovu vyřadil z provozu.

Návštěvnické centrum Nového Jičína nabízí náhled do bohaté historie "Města klobouků"
Vydáno 8. dubna 2024 10:36, Nový Jičín, Andrea Holeszová
Ne nadarmo se Novému Jičínu přezdívá Město klobouků. V historickém domě na Masarykově náměstí, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum, které mimo jiné skrývá interaktivní expozici přibližující bohatou tradici kloboučnictví ve městě.

Petra Geryková, recepční, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Expozice je vlastně v prvním poschodí, která se skládá ze tří částí. Máme tady první část, kde můžeme vidět technologický proces výroby klobouků od králíka až po samotný klobouk.
Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Máme tady kinoboxy a každý z nich je zaměřen na určitou část té výroby. Je to čištění srsti, příprava materiálu a podobně. Ta expozice je interaktivní a je to zaměřené především na ten zážitek, takže ten návštěvník se opravdu nemusí bát, může si ten materiál vyzkoušet, osahat si ho.“
Petra Geryková, recepční, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „V další části ateliér, kde si můžeme vlastně i ty kloboučky vyrobit. Máme tady různé programy, různé workshopy, chodí k nám školky, školy.
Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Hrajou si na takzvané módní návrháře, kde si sami podle svých představ můžou dozdobit svůj miniklobouček.“

Součástí expozice je i zkoušírna, kde návštěvníci najdou více než 450 klobouků pro muže i pro ženy.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Barety, Fedory, je tady opravdu z každého druhu něco. Dámy a dokonce i pánové se tady vždycky skvěle zabaví.“

Expozice tak interaktivně ukazuje důležitost kloboučnického řemesla pro celou oblast.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Vlastně v roce 1799 zde Hückelové založili kloboučnickou továrnu, která je dneska známá pod názvem Tonak. To znamenalo především práci pro Novojičínské obyvatelstvo a firma Tonak je tak známá, že vlastně expandovala po celém světě, takže těch pracovních míst tady bylo spousta. Hückelové se podíleli na obrovském rozvoji města, máme tady krásné vily, o své zaměstnance se starali takovým způsobem, že vznikaly školy, školky a různé ty sociální potřeby.“

Firma stále funguje a v budově Návštěvnického centra má dokonce vlastní prodejnu.

Dana Kudláčková, prodejní asistentka, Tonak: „Tak většina zákazníků, co přijde se podívat nahoru do muzea, tak většinou to bývají rodiny s dětmi, takže si koupí tady nějaký kousek. Nejčastěji to bývají klobouky typu Fedora, to je tady tenhle ten styl, mají to rádi ženy i muži a většinou starší dámy si kupují kloboučky kulatého tvaru.“

Kromě klobouků ale centrum nabízí také expozici generála Laudona v druhém patře. Slavný rakouský vojevůdce zde totiž strávil své poslední okamžiky.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Za námi se nachází generál Laudon v životní velikosti, jedná se dokonce o největší 3D sochu vytištěnou pomocí 3D tiskárny v České republice. Generál Laudon je významný především, co se týče bývalého Rakousko-Uherska, protože on byl dokonce generalissimem v dobách Marie Terezie a díky němu právě vyhrála Marie Terezie spoustu bitev, dokonce velmi klíčových.“

Návštěvnost obou expozic v posledních letech roste, zejména po pandemii koronaviru.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „Ta návštěvnost je opravdu několikatisícová. Jsou to rodiny s dětmi, jak z České republiky, tak ze zahraničí. Nejčastěji nás navštěvují polští návštěvníci, taky němečtí návštěvníci, protože zde mají své předky, hledají tady jejich hroby, navíc Hückelové byli Rakušani, takže i rakouští návštěvníci tady jezdí. Expozice je hned ve 4 jazycích, samozřejmě základ je čeština, máme tady polštinu, němčinu a angličtinu.

Na letošní sezónu zde připravují i řadu novinek.

Nikola Maňáková, průvodkyně, Návštěvnické centrum Nový Jičín: „V budoucnu nás čeká virtuální realita, která návštěvníka vtáhne do výroby klobouků, protože spousta návštěvníků se ptá, zdali se mohou podívat přímo do továrny, což je z bezpečnostních důvodů nemožné, proto se jim snažíme přiblížit tu výrobu klobouků, tak jak by tam byli.“

Při návštěvě centra by neměli zájemci opomenout ani historické náměstí. V červnu se na něm bude konat již desátý ročník pivního festivalu Pivobraní, s bohatým hudebním i komickým programem.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042461/navstevnicke-centrum-noveho-jicina-nabizi-nahled-do-bohate-historie-mesta-klobouku