Zájemci se mohou nechat naočkovat praktickým lékařem nebo v očkovacích centrech. Vakcínu si lidé hradí sami s případnými příspěvky od zdravotních pojišťoven. „Stačí jedna dávka, která člověka ochrání. Po roce se ale doporučuje přeočkování, aby protilátky dlouho vydržely,“ popisuje primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF OU MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D.
V létě by lidé měli být před hepatitidou typu A obezřetní. „Kontakty mezi lidmi jsou v tomto období těsnější. Častěji se shromažďují, bude také řada festivalů. Onemocnět může kdokoliv, kdo není očkován nebo v minulosti tuto nemoc neprodělal. A vzhledem k dlouhodobě vysokému hygienickému standardu v Česku ji prodělalo velmi málo lidí,“ doplňuje primářka.
Žloutenka typu A je riziková především pro starší populaci a lidi s onemocněním jater. „Přenáší se kontaktem při nedostatečné hygieně a projevuje se zažívacími potížemi, zvracením, průjmy a zežloutnutím bělma, eventuálně kůže. Zvláště v létě bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou, dezinfekci po příchodu z veřejných prostor, tramvají, autobusů a podobně,“ uzavírá doktorka Petroušová s tím, že v současnosti je na Ostravsku vyšší výskyt pacientů s tímto onemocněním.
Aktuální epidemický výskyt žloutenky typu A v Ostravě popisuje tisková zpráva Krajské hygienické stanice MSK se sídlem v Ostravě: https://www.khsova.cz/docs/01_aktuality/files/zloutenka_a_2024_06.pdf.