Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Ostrava-Slezská Ostrava |

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

V únoru letošního roku zadalo město studii, která měla zjistit, zda je možné postavit na Bazalech nový stadion. Autoři studie teď konečně potvrdili, že přestavba a rozšíření kapacity současného stadionu možné jsou. Výsledky této studie vítá vedení Baníku i městského obvodu Slezská Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Já jsem určitě rád, že se Baník vátí se svým stadionem na Slezskou. My tu myšlenku od začátku podporujeme. Bazaly jsou ikonickým místem, které k Baníku neodmyslitelně patří, takže jsem velmi rád, že se to posunuje tímto směrem.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Musím říct, že myšlenka toho, že by se Baník vrátil zpátky na Bazaly, vlastně se vrátil domů, je pro mě dnes samozřejmě kromě rodiny na prvním místě.“

Zadaná studie se zabývala hlavně geologickým průzkumem. Právě podloží slezskoostravských Bazalů mělo být totiž kamenem úrazu stavby stadionu.

Rudolf Müller, autor studie: „Víme, že to není úplně jednoduché místo, co se týká právě geologie, ale i co se týká dopravy. Infrastruktura je tam ale dneska kompletně vybudovaná. My bychom ji vlastně rozšířili jen o to, co potřebujeme ve 21. století, to znamená o udržitelnost, současné stavební materiály.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ze strany městského obvodu budeme ještě velmi apelovat na to, aby se dořešila spousta návazných otázek. Tou hlavní je určitě parkování, protože nechceme, aby auta fanoušků Baníku v budoucnu zaplavila okolní čtvrti.“

Vedení Slezské Ostravy chce proto iniciovat výstavbu nového parkovacího domu, nebo zavedení kyvadlové dopravy z parkovišť u zoo. Otázkou je i promarněná investice do nedávné rekonstrukce současného stadionu a jeho okolí.

Jan Dohnal (ANO), primátor města Ostravy: „Ta investice byla dokončena v roce 2019, takže poměrně nedávno. Celkově se tam z veřejných peněz nalilo 300 milionů korun. Je si ale třeba říci, že většina peněz se tam investovala do stabilizace území, do budování opěrných zdí a do vybudování tréninkových ploch, které tam plánujeme ponechat.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Na Bazalech vznikla tři hřiště, protože tam původně byla dvě, a já chci, aby tam zůstala tři hřiště. Jedno to hlavní a dvě tréninkové, takže by se tam nemělo nic zásadního měnit.“

Hlavním důvodem nové přestavby je splnění požadavků fotbalové asociace pro pořádání vrcholných fotbalových soutěží. Dojít by mělo k zastřešení tribun, a hlavně k trojnásobnému navýšení jejich kapacity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zvažovaná kapacita stadionu by měla být mezi 15 až 17 tisíci návštěvníky. Měl by tedy splňovat všechny podmínky, které dnes pro první ligu stanoví Fotbalová asociace. Zároveň by ale mělo dojít i k úpravě nejbližšího okolí. Počítá se s tím, že by došlo k úpravě komunikace ulice Michálkovická, která by měla být stažena do jednoho pruhu, kde by měla vzniknout také nová parkovací místa a nové veřejné prostranství.“

Konečná podoba stadionu ale vzejde stejně jako jeho technické a funkční specifikace až z architektonické soutěže. Ta by měla být vyhlášena v první polovině příštího roku. Samotná stavba by pak mohla začít v roce 2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Stadion Nové Bazaly navrhne studio ze Španělska. Autoři návrhu pro Real Madrid

4. listopadu 2025 10:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na nový stadion Nové Bazaly. Rada města vybrala návrh španělského studia L35 Arquitectos S.L.P., které má zkušenosti s významnými stavbami po celém světě – včetně modernizace stadionu Santiago Bernabéu v Madridu či projektů sportovních komplexů v Bogotě a La Pazu. Nový stadion má stát ve Slezské Ostravě, pojme až 20 000 diváků a stavět by se mělo v roce 2029.

Dobrovolní hasiči z Heřmanic budou mít do dvou měsíců dostavěnou moderní zbrojnici

27. srpna 2025 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Rekonstrukce a dostavba hasičárny v slezskoostravských Heřmanicích je téměř u konce. Už za dva měsíce by měli mít místní dobrovolní hasiči nové prostory pro techniku, ale i moderní zázemí. Přestavba vyšla na padesát milionů korun.

Stavba nového mostu na Ratibořské ulici v Opavě pokračuje podle plánu. Demontáž provizoria se blíží

27. srpna 2025 9:50 | Opava | Yvona Fajtová

Na Ratibořské ulici v opavské části Kateřinky pokračuje stavba nového mostu přes řeku Opavu. Práce běží podle plánu a hotový most má nahradit původní konstrukci, která městu sloužila více než 60 let, ale už byla ve špatném technickém stavu. Definitivně ji poškodily loňské zářijové povodně.


V Karviné se opařil roční chlapeček, do nemocnice ho přepravil vrtulník

Včera 19:00 | Karviná | Jiří Cileček

Karvinští záchranáři spěchali v pátek v podvečer do části Nové Město. Opařil se tady teprve roční chlapeček. Po ošetření na místě ho bleskově přepravil vrtulník do ostravské fakultní nemocnice.

Řekám chybí voda. Povodí Odry odpouští z přehrad čtyřnásobek přítoku

Včera 10:25 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Horké léto a minimum srážek trápí řeky v Moravskoslezském kraji. Do přehrad teď přitéká jen zlomek běžného množství vody. Přehrady ale systém drží. Povodí Odry z nich vypouští až čtyřnásobek toho, co do nich přitéká. Zachraňují tak život v řekách a zajišťují dostatek pitné vody pro celý kraj.

Nový Jičín vyčlenil Charitě byty pro sociální bydlení

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město poskytlo Charitě čtyři byty. Ta je přidělila lidem, kteří si nemohou dovolit běžné tržní nájemné. Současně jim poskytuje odbornou sociální pomoc, která podporuje nájemníky při stabilizaci jejich životní situaci.

Báňští záchranáři zachraňovali lidi z vodní šachty Jeremenko

20. srpna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z hlubiny Vodní jámy Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích zachraňovali báňští záchranáři lidi, kteří tam uvízli.

Oblíbenost sdílených kol v Porubě stále roste. K dispozici je už 74 stanic

20. srpna 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých každým rokem přes léto přibývá.

Karviná průběžně odstraňuje nepojízdná vozidla z ulic

20. srpna 2026 13:55 | Karviná | Richard Kutěj

Karviná pokračuje v odstraňování dlouhodobě odstavených a nepojízdných vozidel z městských komunikací. Jen v letošním roce se dosud podařilo uvolnit místa, která zabíralo celkem 36 takových automobilů.

Krevní transfuze pomohla Petře překonat vážný zdravotní stav. Krevní centrum Ostrava má v létě zvýšenou spotřebu

20. srpna 2026 13:26 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava potřebuje v létě více krve. Větší spotřebu způsobují úrazy, operace i léčba vážně nemocných lidí. Zdravotníci proto prosí dárce všech krevních skupin, aby přišli darovat. Krev totiž zachraňuje životy nejen při úrazech, ale i při vážných nemocech.

Ostravu ovládlo ME v požárním sportu, čeští hasiči hned první den získali 15 medailí

20. srpna 2026 12:36 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj hostí jednu z nejvýznamnějších akcí požárního sportu v Evropě. Do Ostravy přijela reprezentační družstva z jedenácti zemí. Diváky ohromila především rychlost, s jakou závodníci zdolávali cvičnou věž. Čeští reprezentanti hned první den získali 15 medailí.

Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

18. srpna 2026 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

Stovky hříšníků, 1,3 milionu na pokutách a opilý řidič s falešným řidičákem. Policie sečetla prázdninové kontroly

20. srpna 2026 11:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté zkontrolovali během prázdnin přes 2200 vozidel. Odhalili stovky řidičů překračujících rychlost, s telefonem v ruce i opilého řidiče s falešným řidičákem. Na pokutách vybrali přes 1,3 milionu korun.

Nebezpečná rostlina, která se hubí i deset let. Ostrava bojuje s bolševníkem

Včera 17:14 | Ostrava-město | Anna Břenková

Způsobuje popáleniny a vytlačuje ostatní rostliny. Ostrava vyrazila do boje s bolševníkem velkolepým, jehož likvidace může trvat i deset let.

Sdílená kola v Porubě jsou rok od roku vytíženější. Nejvyužívanější jsou od června do září

Včera 14:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých v Ostravě-Porubě každým rokem přes léto přibývá.

Legendární bar U Waldemara prochází opravou. Radnice pro něj hledá nového nájemce

Včera 13:56 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Slavný bar U Waldemara v centru Ostravy čeká nová éra. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz aktuálně rekonstruuje jeho prostory.

Prázdniny v Porubě byly ve znamení Letní umělecké scény. Nově nabídla charitativní sbírku

20. srpna 2026 16:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Letní umělecká scéna v Porubě nabídla i letos pestrý program pro všechny generace. Návštěvníci si užili koncerty, stand-up comedy, pohádky a nově také charitativní projekt Zmrzlina pomáhá.

Ostrava bojuje s bolševníkem. Nebezpečnou rostlinu likviduje v celém městě

20. srpna 2026 15:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava pokračuje v boji proti bolševníku velkolepému. Tato invazivní rostlina je nebezpečná pro přírodu i pro lidi. Město proto pravidelně kontroluje a čistí zasažená místa.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná
Vydáno 3. července 2024 12:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

V únoru letošního roku zadalo město studii, která měla zjistit, zda je možné postavit na Bazalech nový stadion. Autoři studie teď konečně potvrdili, že přestavba a rozšíření kapacity současného stadionu možné jsou. Výsledky této studie vítá vedení Baníku i městského obvodu Slezská Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Já jsem určitě rád, že se Baník vátí se svým stadionem na Slezskou. My tu myšlenku od začátku podporujeme. Bazaly jsou ikonickým místem, které k Baníku neodmyslitelně patří, takže jsem velmi rád, že se to posunuje tímto směrem.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Musím říct, že myšlenka toho, že by se Baník vrátil zpátky na Bazaly, vlastně se vrátil domů, je pro mě dnes samozřejmě kromě rodiny na prvním místě.“

Zadaná studie se zabývala hlavně geologickým průzkumem. Právě podloží slezskoostravských Bazalů mělo být totiž kamenem úrazu stavby stadionu.

Rudolf Müller, autor studie: „Víme, že to není úplně jednoduché místo, co se týká právě geologie, ale i co se týká dopravy. Infrastruktura je tam ale dneska kompletně vybudovaná. My bychom ji vlastně rozšířili jen o to, co potřebujeme ve 21. století, to znamená o udržitelnost, současné stavební materiály.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ze strany městského obvodu budeme ještě velmi apelovat na to, aby se dořešila spousta návazných otázek. Tou hlavní je určitě parkování, protože nechceme, aby auta fanoušků Baníku v budoucnu zaplavila okolní čtvrti.“

Vedení Slezské Ostravy chce proto iniciovat výstavbu nového parkovacího domu, nebo zavedení kyvadlové dopravy z parkovišť u zoo. Otázkou je i promarněná investice do nedávné rekonstrukce současného stadionu a jeho okolí.

Jan Dohnal (ANO), primátor města Ostravy: „Ta investice byla dokončena v roce 2019, takže poměrně nedávno. Celkově se tam z veřejných peněz nalilo 300 milionů korun. Je si ale třeba říci, že většina peněz se tam investovala do stabilizace území, do budování opěrných zdí a do vybudování tréninkových ploch, které tam plánujeme ponechat.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Na Bazalech vznikla tři hřiště, protože tam původně byla dvě, a já chci, aby tam zůstala tři hřiště. Jedno to hlavní a dvě tréninkové, takže by se tam nemělo nic zásadního měnit.“

Hlavním důvodem nové přestavby je splnění požadavků fotbalové asociace pro pořádání vrcholných fotbalových soutěží. Dojít by mělo k zastřešení tribun, a hlavně k trojnásobnému navýšení jejich kapacity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zvažovaná kapacita stadionu by měla být mezi 15 až 17 tisíci návštěvníky. Měl by tedy splňovat všechny podmínky, které dnes pro první ligu stanoví Fotbalová asociace. Zároveň by ale mělo dojít i k úpravě nejbližšího okolí. Počítá se s tím, že by došlo k úpravě komunikace ulice Michálkovická, která by měla být stažena do jednoho pruhu, kde by měla vzniknout také nová parkovací místa a nové veřejné prostranství.“

Konečná podoba stadionu ale vzejde stejně jako jeho technické a funkční specifikace až z architektonické soutěže. Ta by měla být vyhlášena v první polovině příštího roku. Samotná stavba by pak mohla začít v roce 2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000043849/banik-je-zase-o-krok-bliz-k-navratu-domu-na-bazaly-stavba-noveho-stadionu-je-tady-mozna