Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti natáčí film o zapomenutém tvůrci barevné fotografie K. Schinzelovi

Opava |

Studenti Slezské univerzity natáčí dokumentární film o životě Karla Schinzela. Jen málokdo si toto jméno spojí s vývojem třívrstvé barevné fotografie. A opravdu jen málokdo ví, že za tímto převratným vynálezem, který patentovala firma Kodak, stojí muž, který žil v Opavě. Hraný dokument připomene život tohoto nedoceněného vynálezce.

Jako filmové téma své magisterské práce si student Slezské univerzity, oboru Multimediální techniky Maksym Tkachenko, vybral život vědce, který zdokonalil systém vyvolávání barevné fotografie. O Karlu Schinzelovi, který prožil část svého života v Opavě, se toho totiž příliš mnoho neví. Dochovala se jen jediná jeho fotografie.

Maksym Tkachenko, režisér, student Slezské univerzity: V jeho životě je strašně moc mezer. Leckdy absolutně nevíme co, Karel Schinzel dělal, kudy vedly jeho životní cesty.“

A tak život účetního, později chemika a vědce zastírá spousta domněnek a dohadů, které se snaží filmaři v hraném dokumentu alespoň trochu poodhalit.

Maksym Tkachenko, režisér, student Slezské univerzity: „Používáme kouř, používáme abstraktní věci. Chceme tak dosáhnout toho, aby byl příběh zahalený trochu tajemnem. Jakože to může být pravda, ale také nemusí.“

Karel Schinzel zasvětil svůj život vědecké práci. Americká firma KODAK od něj odkoupila na 27 patentů, včetně toho nejvýznamnějšího na barvotvorné vyvolávání fotografií s postupným spektrálním osvětlováním. Ačkoliv šlo o průlomovou inovaci, nedostal za ni její autor adekvátně zaplaceno. Zřejmě také proto, že neměl dost silné lokty. Ani jeho osobní život nebyl příliš šťastný. Navíc také oslepl.

Adam Krybus, představiel K. Schinzela, student Slezské univerzity: „Přemýšlel jsem o tom, jak jej ztvárnit vzhledem k tomu, že neměl šťastný život. Tak jsem se rozhodl pro smutnější ponuřejší polohu. Ale nechávám to z velké části na panu režisérovi.“

Hereckých rolí se ujali amatéři, převážně studenti. Jak se dělá film se učili na place nejen oni, ale také zvukaři, maskérky i produkční.

Matouš Kotěra, produkce, student, Slezská univerzita: „Při natáčení je vždycky potřeba trochu improvizace, protože protože ne vždy vše funguje jak má.“

Kostýmy potřebné pro hranou část filmu, stejně tak i rekvizity, si zapůjčili studenti z oblastních divadel. Maskérka vytvořila dobový make-up i účesy.

Kamila Růžičková, maskérka: „Tehdy se nosily ulízané účesy, takže hodně pomády a gelu. A učesat do požadovaného tvaru.“

Pro ateliérové natáčení poskytla zázemí Slezská univerzita. Ale některé scény byly pořízeny v Rakousku.

Markéta Plevová, asistentka režie, studentka Ostravské univerzity: Vyrazili jsme do Vídně. A do Badenu, což je 40 min od Vídně, kde Schinzel dlouhou dobu žil. Natáčeli jsme také na vídeňském hřbitově, abychom se podívali, kde byl pochován.“

Ve filmu budou zachyceny také výpovědi historiků a odborníků na fotografii. Společně se budou snažit najít odpověď na otázku, proč člověk, který se zasloužil o zásadního průlom ve ve vývoji barevné fotografie, zůstal téměř zapomenutý.

Studenti ještě shánějí peníze na postprodukci filmu. Pokud chcete projekt podpořit, můžete tak udělat přes platformu Startovač.                        Více informací najdete zde: https://www.startovac.cz/projekty/karel-schinzel-clovek-ktery-obarvil-svet

Premiéra hraného dokumentu Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět se chystá na duben.


Nahlásit chybu


K tématu

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Ostravský majáles je pro studenty všech škol v kraji

Ostravský majáles chce být symbolem všech studentů v kraji. Na letošní rok připravil kromě volby krále a královny, také volbu prince a princezny. Ti budou za střední školy. Vítězové dostanou 50 tisíc korun na studentské aktivity pro své školy.

Slam poetry, koncerty, workshopy. Festival Na cestě studentů Slezské univerzity byl plný kulturních zážitků

8. listopadu 2023 15:54 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě se uskutečnil už 17. ročník multižánrového festivalu Na cestě. Vznikl v roce 2007 z iniciativy studentů oboru Kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity, kteří jsou zároveň hlavními organizátory.


Zdravotnice z havířovské nemocnice prošly kurzem sebeobrany, nakládačku od nich dostal i ředitel

Hned dva kurzy sebeobrany zaplnily zdravotnice z havířovské nemocnice. Strážníci je učili, jak reagovat na nejrůznější krizové situace. A že to ženy pochopily správně, pocítil na vlastní kůži i ředitel nemocnice.

DPO modernizuje zastávky v Ostravě. Nejvíc jich je v obvodu Ostrava-jih

V těchto dnech se dokončuje první fáze modernizace devíti tramvajových zastávek v obvodu. Cílem je jednotný vzhled podle nového městského standardu. DPO navíc aktuálně vypisuje výběrové řízení na zhotovitele modernizace dalších zastávek.

Obnova infrastruktury na Vrbensku po povodni pokračuje, některé cesty a mosty neexistují

Ve Vrbně pod Pradědem a okolí pokračují práce na postupném obnovování infrastruktury, kterou poškodila nedávná povodeň. Některá místa jsou však stále neprůjezdná, protože voda strhla mosty i celé úseky silnic.

Slezskoostravské ZŠ se zapojily do projektu proti menstruační chudobě, Škrobálkova je v první řadě

Základní škola Škrobálkova ve Slezské Ostravě je jednou ze čtyř pilotních škol v rámci projektu zaměřeného na menstruační chudobu. Jako jedna z prvních ostravských škol vstoupila do jeho druhé části, která žákyním zprostředkuje volný odběr menstruačních pomůcek.

Prostor před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce je po rekonstrukci

Veřejný prostor před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce má novou tvář. První rekonstrukce od 70. let minulého století, která byla zahájena loni v srpnu, skončila. Souběžně byla dokončena oprava přilehlých parkovišť.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice letos investuje 13 milionů Kč do opravy hřbitova

Na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích probíhá oprava chodníků a kanalizace. Některým lidem se tak zkomplikuje cesta ke hrobům za což se radnice omlouvá a prosí občany o shovívavost.

Děti společně s rodiči a hasiči pouštěly draky

Včera 13:39 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Děti z mateřské školy na Hořanech zažily nezapomenutelné podzimní odpoledne. Společně se svými staršími sourozenci, rodiči a stonavskými dobrovolnými hasiči se sešly u hasičárny na Novém Světě, aby si užily odpoledne plné zábavy.

Kraj motivuje úspěšné středoškoláky každoročním oceněním

Ti nejlepší studenti z celého MS kraje byli pozváni na Frýdecký zámek ve Frýdku-Místku, kde získali ocenění za své studijní i soutěžní výsledky. Kraj se tak snaží motivovat talentované žáky středních škol.

Projekt třídění odpadu u domu se osvědčil. Ostrava ho proto rozšiřuje

Jak už z našeho zpravodajství víte, Ostrava je v naší zemi lídrem v nakládání s odpadem a poté, co dokončila separační linku na odpad, nyní rozšiřuje úspěšný projekt třídění přímo u rodinných domů. Princip je jednoduchý - jedna nádoba je určena pro společný sběr papíru, plastu i kovových obalů.

Důl Trojice si letos připomíná tři výročí, mezi nimi i krvavě potlačenou hornickou stávku

Slezskoostravský Důl svaté Trojice si v letošním roce připomíná hned tři důležité události své historie. Významná výročí souvisejí s jeho založením, uzavřením i s krvavě potlačenou hornickou stávkou, která si vyžádala celkem dvanáct životů.

Domov Bílá Opava vyčíslil škody po povodních. Voda zničila kotelnu, kuchyni i prádelnu

21. října 2024 11:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Domov Bílá Opava už vyčíslil škody, které napáchala zářijová povodeň. Částka se vyšplhala na více než 330 milionů korun. Voda zničila kotelnu, kuchyň, prádelnu a také nádvoří u hlavní budovy.

Na most v Ratibořské ulici v Opavě se v listopadou vrátí auta. Mostní provizorium už stojí

20. října 2024 20:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města z roku 1983

18. října 2024 11:55 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města. Ten vznikl na počátku 80. let v souvislosti s novým územním plánem a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

17. října 2024 11:36 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Velká voda způsobila milionové škody na rozestavěném zimním stadionu v Opavě

16. října 2024 17:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Zářijová ničivá povodeň se dotkla nejen náhradní ledové plochy v Městských sadech, ale také zimního stadionu na Zámeckém okruhu, který prochází kompletní rekonstrukcí. Škody po záplavách byly vyčísleny na 6 a půl milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Studenti natáčí film o zapomenutém tvůrci barevné fotografie K. Schinzelovi
Vydáno 28. prosince 2022 18:46, Opava, Katka Geryková
Studenti Slezské univerzity natáčí dokumentární film o životě Karla Schinzela. Jen málokdo si toto jméno spojí s vývojem třívrstvé barevné fotografie. A opravdu jen málokdo ví, že za tímto převratným vynálezem, který patentovala firma Kodak, stojí muž, který žil v Opavě. Hraný dokument připomene život tohoto nedoceněného vynálezce.

Jako filmové téma své magisterské práce si student Slezské univerzity, oboru Multimediální techniky Maksym Tkachenko, vybral život vědce, který zdokonalil systém vyvolávání barevné fotografie. O Karlu Schinzelovi, který prožil část svého života v Opavě, se toho totiž příliš mnoho neví. Dochovala se jen jediná jeho fotografie.

Maksym Tkachenko, režisér, student Slezské univerzity: V jeho životě je strašně moc mezer. Leckdy absolutně nevíme co, Karel Schinzel dělal, kudy vedly jeho životní cesty.“

A tak život účetního, později chemika a vědce zastírá spousta domněnek a dohadů, které se snaží filmaři v hraném dokumentu alespoň trochu poodhalit.

Maksym Tkachenko, režisér, student Slezské univerzity: „Používáme kouř, používáme abstraktní věci. Chceme tak dosáhnout toho, aby byl příběh zahalený trochu tajemnem. Jakože to může být pravda, ale také nemusí.“

Karel Schinzel zasvětil svůj život vědecké práci. Americká firma KODAK od něj odkoupila na 27 patentů, včetně toho nejvýznamnějšího na barvotvorné vyvolávání fotografií s postupným spektrálním osvětlováním. Ačkoliv šlo o průlomovou inovaci, nedostal za ni její autor adekvátně zaplaceno. Zřejmě také proto, že neměl dost silné lokty. Ani jeho osobní život nebyl příliš šťastný. Navíc také oslepl.

Adam Krybus, představiel K. Schinzela, student Slezské univerzity: „Přemýšlel jsem o tom, jak jej ztvárnit vzhledem k tomu, že neměl šťastný život. Tak jsem se rozhodl pro smutnější ponuřejší polohu. Ale nechávám to z velké části na panu režisérovi.“

Hereckých rolí se ujali amatéři, převážně studenti. Jak se dělá film se učili na place nejen oni, ale také zvukaři, maskérky i produkční.

Matouš Kotěra, produkce, student, Slezská univerzita: „Při natáčení je vždycky potřeba trochu improvizace, protože protože ne vždy vše funguje jak má.“

Kostýmy potřebné pro hranou část filmu, stejně tak i rekvizity, si zapůjčili studenti z oblastních divadel. Maskérka vytvořila dobový make-up i účesy.

Kamila Růžičková, maskérka: „Tehdy se nosily ulízané účesy, takže hodně pomády a gelu. A učesat do požadovaného tvaru.“

Pro ateliérové natáčení poskytla zázemí Slezská univerzita. Ale některé scény byly pořízeny v Rakousku.

Markéta Plevová, asistentka režie, studentka Ostravské univerzity: Vyrazili jsme do Vídně. A do Badenu, což je 40 min od Vídně, kde Schinzel dlouhou dobu žil. Natáčeli jsme také na vídeňském hřbitově, abychom se podívali, kde byl pochován.“

Ve filmu budou zachyceny také výpovědi historiků a odborníků na fotografii. Společně se budou snažit najít odpověď na otázku, proč člověk, který se zasloužil o zásadního průlom ve ve vývoji barevné fotografie, zůstal téměř zapomenutý.

Studenti ještě shánějí peníze na postprodukci filmu. Pokud chcete projekt podpořit, můžete tak udělat přes platformu Startovač.                        Více informací najdete zde: https://www.startovac.cz/projekty/karel-schinzel-clovek-ktery-obarvil-svet

Premiéra hraného dokumentu Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět se chystá na duben.


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000034956/studenti-nataci-film-o-zapomenutem-tvurci-barevne-fotografie-k-schinzelovi