Nedostatek kvalifikovaných dělníků ve firmách a nezájem žáků o studium řemeslných oborů přivedly Místní akční skupinu Opavsko k myšlence vzbudit v dětech lásku k manuální práci. Začali u těch nejmenších v mateřských školách, kam dodávali ponky. A děti se učily pracovat s kladívkem či pilkou.
Proto nyní zacílili na starší žáky II. stupně základních škol. Připravili projekt mobilní učebny, která přiveze moderní nástroje i lektory za dětmi přímo do školy. Vyzkoušet si budou moci třeba mini soustruh nebo svářečský trenažér.
Prozatím nejrůznější pracovní nástroje testovali na Základní škole v Raduni žáci 7. třídy v rámci předmětu pracovní činnosti.
žáci ZŠ Raduň: „Pracovní činnosti máme 1x za 14 dní. Vrtačku jsme ale ještě nepoužívali.“
Lupénková pila, stolní fréza, gravírka a mnoho dalších moderních nástrojů mobilní dílna obsahuje. Autoři projektu se inspirovali přímo ve firmách.
Smyslem projektu je zaujmout děti pro polytechnické vzdělávání, které je na základních školách často opomíjeno. Mnohdy vybavení dílen neodpovídá moderním požadavkům. A v současné době není ani zájem o studium řemeslných oborů velký. A dělníci pak ve firmách chybí.
Během následujícího půl roku bude mobilní polytechnická učebna podrobena pilotnímu testování. V září pak vyrazí na cestu po základních školách.