Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Po osmi letech střídáte ve vedení Slezské univerzity Pavla Tuleju. Řekněte, na co budete navazovat a co naopak hodláte měnit?
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „Vzhledem k tomu, že jsem byl součástí vedení univerzity po celých těch osm let, tak určitě budu navazovat na vše dobré, co je potřeba udělat. S tím, že některé věci bude nutné prohloubit, zlepšit. Jako je to vnitřní komunikace, spolupráce uvnitř univerzity. Potřebujeme dokončit strategické projekty, které jsme zahájili.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V současné době má Slezská univerzita 90 studijních programů. Vy jste se nechal slyšet, že byste chtěl některé z nich inovovat. Vysvětlete to, prosím, a řekněte, zda třeba některé z nich zaniknou a objeví se nové.
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „My chceme inovovat zejm. metody, jakými vyučujeme, a způsob jakým přistupujeme ke studentům, aby byli kompetentní a připraveni do reálného života. Co se týká skladby studijních programů, tak je potřeba inovovat stávající tak, aby byly aktuální a připravené na současnou dobu a potřeby zejm. trhu práce.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Plánujete založit také Rozvojové centrum pro zaměstnance. Jak bude fungovat?
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „To akademické centrum, o kterém hovoříte, by mělo podpořit nové metody ve výuce. Potřebujeme se také rozvíjet v didaktických metodách, potřebujeme odborně růst, zdokonalovat se v jazycích. Toto centrum bude sloužit jako podpora zaměstnanců, kteří se chtějí dále vzdělávat.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Současná doba nutí všechny instituce šetřit. Jak se navýšení cen energií, inflace a vůbec zdražování odrazí na chodu univerzity? A budete muset omezovat kvůli tomu vědeckou činnost?
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „Slezská univerzita není technická univerzita. Nemáme velké laboratoře, které by byly energeticky náročné. Takže v tomto směru budeme omezovat jen minimálně. My jsme se snažili šetřit na energiích. Propisuje se nám to na úsporách kolem 20%. Předpokládáme, že nám také stát přispěje. Ministerstvo už avizovalo pomoc vysokým školám v tomto směru. Takže já doufám, že to zvládneme bez nějakých omezení.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezská univerzita se svými šesti tisícovkami studentů patří spíš k těm menším v republice. Pokládáte to za výhodu či nevýhodu?
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „Já to nevnímám ani jako výhodu, ani jako nevýhodu. Ale jako fakt. V těchto situacích se snažím najít to dobré. To, že jsme menší univerzita znamená, že máme více příležitostí pro naše studenty. Napři. při vycestování směrem ven. A čím větší organizace je, tím hůř se uvnitř komunikuje. Tím, že se osobně známe, máme i přátelské vztahy mezi jednotlivými součástmi univerzity. Dokážeme se lépe a efektivněji na něčem domluvit. Takže já osobně v tom nevidím žádný problém.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Chod university dobře znáte. Dříve jste působil jako prorektor pro strategii a komunikaci. Takže zcela jistě už máte plán, jak zahájíte svůj první den ve funkci rektora?
Tomáš Gongol, rektor, Slezská univerzita: „Tak jako každý jiný: dám si kafe a budu pracovat.“