Přestože má tato původní česká kovová stavebnice už leccos za sebou a její první exemplář byl vyroben téměř před sto lety, neztrácí pro dnešní děti moderní doby své kouzlo. Stejně jako jejich rodiče i prarodiče podléhají dnes už inovované moderní stavebnici, se kterou pracují i ve škole. A tak není divu, že zájem o 6. ročník soutěže ve stavění s Merkurem byl velký: “Přihlásilo se 20 týmů z Opavska, ale zájem byl mnohem vyšší, ale potom jsem musel říkat těm školám, že už je nevezmu, máme dvacet pracovišť, dvacet montážích stanic,” říká Vítězslav Doleží, ředitel Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě, která soutěž pořádala.
Zadání bylo pro všechny stejné: sestavit nákladní automobil a sekačku na trávu. Časový limit hodinu dvacet zvládlo s předstihem hned několik družstev. A to přesto, že letošní čas na práci byl ještě o deset minut kratší, než dřív.
Nestačilo ovšem jen včas model sestavit. Porota sledovala také na to, jak kvalitně smontované jednotlivé části jsou, vysvětluje předseda poroty Karel Procházka: “Díváme se na to, zda jsou všechny části správně podle návodu.”
Nejlépe se letos podařilo modely sestavit žákům z Velkých Heraltic. Druhý byl tým ze Základní školy Boženy Němcové v Opavě a třídí místo putovalo do Koběřic.
Přestože má tato původní česká kovová stavebnice už leccos za sebou a její první exemplář byl vyroben téměř před sto lety, neztrácí pro dnešní děti moderní doby své kouzlo. Stejně jako jejich rodiče i prarodiče podléhají dnes už inovované moderní stavebnici, se kterou pracují i ve škole. A tak není divu, že zájem o 6. ročník soutěže ve stavění s Merkurem byl velký.
20s
Vítězslav Doleží, ředitel SŠPU
3,50-4,03
Přihlásilo se 20 týmů z Opavska, ale zájem byl mnohem vyšší, ale potom jsem musel říkat těm školám, že už je nevezmu, máme dvacet pracoviť, dvacet montážích stanic.
13s
Zadání bylo pro všechny stejné: sestavit nákladní automobil a sekačku na trávu. Časový limit hodinu dvacet zvládlo s předstihem hned několik družstev. A to přesto, že letošní čas na práci byl ještě o deset minut kratší, než dřív.
12s
Karel Procházka, předseda poroty
5,27 – 37
V minulých ročnících byl delší a hodně týmů to zvládalo před časovým limitem…. Jde vidět, že merkury v těch školách používají, že to mají natrénované.
10s
Anketa: účastníci soutěže
0,02 – 7
My už jsme to měli předtím nacvičené, tak nám to šlo.
2,46 – 53
Mysleli jsme, že to bude těžší, ale celkem to šlo, když jsme si rozdělili tu práci
12s
Ger: odpočítávání konec
Cca 8s-10s
Nestačilo ovšem jen včas model sestavit. Porota sledovala také na to, jak kvalitně smontované jednotlivé části jsou.
7s
Karel Procházka, předseda poroty
5,08 – 13
Díváme se na to, zda jsou všechny části správně podle návodu.
5s
Nejlépe se to letos podařilo žákům z Velkých Heraltic. Druhý byl tým ze Základní školy Boženy Němcové v Opavě a třídí místo putovalo do Koběřic.
8s