Muzeum patologie založil v r. 1911 doktor Alois Materna, první lékař opavské patologie. Jeho sbírka měla pět stovek exponátů. Ale všechny se nedochovaly. V době normalizace byly různě po sklepích a skladech. Světlo světa spatřily lahvičky s formaldehydem a tkáněmi až v r. 1991. Nyní ale musely být mnohé z nich upraveny právě kvůli úniku tekutiny, což by způsobilo zničení uložených tkání.Teď má sbírka 250 exponátů. Ty nejzajímavější představuje :Eva Sehnálková, primářka oddělení patologické anatomie: “Požívání alkoholu může vést k cirhoze jater, tak aby si prohlédli cirhotická játra, k čemu vede kouření, tady jsou zakouřené plíce. Z nedostatečného pití mohou vzniknout ledvinové kameny.”
Kromě nich zde najdete třeba také staré nástroje, které se při pitvách používali, nebo nejrůznější knihy a dokumenty, které zachycovaly medicínské postupy. Prohlédnout si je může každý. “Je to jak zajímavost pro každého, pro širokou veřejnost, tak je to možné využít i ke studiu pracovníků jak lékařských tak i nelékařských oborů,” říká ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.
Poslední preparát byl do sbírky přidaný v r. 2000. Přísun dalších nových exponátů ale nemocnice z etických důvodů ukončila. Muzeum patologie, které obvykle bývá při lékařských fakultách a je určené jen pro odborníky, můžete ve Slezské nemocnici navštívit i vy. A to v prvním patře pavilonu O. Otevřeno je vždy poslední úterý v měsíci od 13 do 15 hodin.