Základní výbava:
Nejčastějšími chybami cyklistů je špatná výbava kola. Málokdo přesně ví, co do ní patří. Důležité jsou funkční přední i zadní brzdy, bílá přední a červená zadní odrazka, oranžové odrazky na paprscích kol i pedálech. Za šera samozřejmě také zadní a přední světlo.
Alkohol:
Na konci mnohých cyklovýletů je hospoda a pivo. Přitom požívání alkoholu i návykových látek je v silničním provozu zakázané:
“Cyklisté si neuvědomují, že jsou řidiči nemotorového vozidla a sankce by byla úplně stejná jako pro řidiče motorového vozidla – vysoká finanční pokuta,” upozorňuje Petra Stonišová, mluvčí Městské policie Opava
Přilba – helma:
Cyklisté jsou naopak uvědomělí, co se týká nošení přilby. Mnozí to pokládají za samozřejmost. Podle zákona ji musí mít každý cyklista mladší 18ti let. Nosí ji často i dospělí a dobrovolně.
Děti na kole:
Nutné je připomenout, že cyklista mladší deseti let může na silnici jen v doprovodu osoby, která má nejméně 15 let. Bez ohledu na věk si mohou děti bez doprovodu užívat radovánek na kole na hřišti, v obytné zóně či na cyklistické stezce.
Zabezpečení:
Cyklisté často zapomínají, že ke kolu patří i pořádný zámek. Pokud se chtějí od svého kola vzdálit a neriskovat, že jim kolo někdo ukradne, měli by jej připevnit zámkem k nějaké pevné části – třeba stojanu či zábradlí. Další formou ochrany je také značení syntetickou DNA.
“Už jsme zaznamenali několik případů, kdy FZ zachránilo majiteli jeho kolo. Asi se pachatel zalekl nálepky, že je kolo evidováno a značeno DNA,” říká Stonišová.
V Opavě je takto nyní označeno více jak 400 kol. Pokud si chcete své kolo nechat čipovat syntetickou DNA, můžete to udělat ve vypsaných termínech na městské policii a to až do října