Číslo popisné zavěšené na plotě nebo v horším případě nemovitost neoznačená vůbec. Dopátrat se pak konkrétní adresy mezi dvanácti sty domy v obci může být někdy oříšek. “Měli jsme tady policii, třeba i záchrannou službu, kteří zjišťují, kde bydlí ten daný občan, který nemá označený dům,” stěžuje si starosta Ludgeřovic Daniel Havlík, který říká, že správné označení chybí až 20% domů v obci.
Přitom tabulkou s číslem popisným má být ze zákona označena každá nemovitost. Navíc domy v obci, která má ulice, což je i případ Ludgeřovic, mají přidělena také takzvaná čísla orientační, která zjednoduší přehled staveb v jednotlivých částech. Tato čísla bývají uváděna za číslem popisným, či za lomítkem. Jindřich Hudeček, tajemník OÚ Ludgeřovice vysvětluje, kdo by měl mít takto označený dům: “V případě, že má obec i čísla orientační, tak právnické osoby a fyzické osob, kteří jsou podnikateli mají povinnost budovy označit jak číslem popisným, tak i orientačním.”
Dům by měl mít číselné označení přímo na fasádě, na viditelném místě. Přitom budova nemusí být označena jen klasickou plechovou tabulkou. Zákon respektuje třeba i dřevěná či keramická označení. Obec vyzývá občany, aby do konce roku chyby v označení napravili: “My jsme připraveni roznést ještě tiskoviny do schránek, ale pokud se ta situace nezlepší, tak jsme připraveni rozdávat pokuty,” zdůrazňuje starosta obce. Udělená pokuta může dosáhnout až 10 000 korun.